امروز جمعه 24 آذر 1396
ساعت 00:18:45
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 9758

تاریخ انتشار : 27/09/1393 - 00:10

انتقال نفت از نکا به تهران؛ پروژه‌ای که آرام خوابید/رویای نفتی شدن مجدد مازندران در دستان دولت یازدهم

هم‌اکنون به دلیل توقف عملیات سوآپ تمامی خطوط لوله نفت در شمال کشور که مسئولیت انتقال نفت از پایانه نکا به پالایشگاه های تهران و تبریز را بر عهده داشت، بدون استفاده مانده است در حالی که برای ساخت این خط بیش از 170 میلیون دلار سرمایه‌گذاری شده بود.

انتقال نفت از نکا به تهران؛ پروژه‌ای که آرام خوابید/رویای نفتی شدن مجدد مازندران در دستان دولت یازدهم

جویباران - به گزارش بلاغ، پروژه انتقال نفت نکا به تهران که در پی اکتشافات نفتی در دریای خزر به منظور سوآپ نفت در کشور صورت می‌گرفت این روزها دیگر خبری از آن نیست اما این پروژه که امروز در مازندران ناتمام مانده است، در کنار اینکه از تجهیزات و تاسیسات نیمه کاره می تواند بهترین استفاده را ببرد، زمینه اشتغال‌زایی مناسبی را نیز در منطقه ایجاد کند.

یکی از سیاست های جمهوری اسلامی ایران تبدیل کشور به هاب و کانون انرژی و نفت منطقه خاورمیانه است که از سوآپ به عنوان یکی از روش‌های تبدیل ایران به هاب نفتی منطقه یاد می کنند.

از سال 1379 تا سال 1389 ایران با 16 شرکت خارجی برای سوآپ نفت قرارداد امضا کرده بود از این رو قراردادهایی به منظور سوآپ 5 تا 50 هزار بشکه نفت کشورهای حاشیه دریای خزر از مسیر ایران امضا و عملیاتی شده بود.

در طول 13 سال انجام تجارت سوآپ نفت بیش از 254 میلیون بشکه نفت خام از مسیر ایران به بازارهای جهانی نفت خام سوآپ شد که در کنار دستاوردهای اقتصادی یکی از مهم‌ترین دلایل انجام سوآپ اهداف استراتزیک انجام این تجارت نفتی بوده است.

برنامه‌ریزی و انجام مطالعات احداث خط لوله نفت نکا – بندر جاسک توسط ایران به منظور سوآپ و انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت، صورت گرفته بود که در شرایط فعلی کشورهایی همچون آمریکا، ترکیه، چین و روسیه از مهمترین رقبای ایران در بازار سوآپ نفت کشورهای حاشیه دریای خزر هستند.

خطوط لوله BTC آذربایجان- گرجستان و ترکیه، خط لوله CPC چین و خطوط لوله روسیه در شمال دریای خزر به عنوان مهمترین مسیرهای رقیب خط لوله سوآپ نفت ایران است که تنها برای احداث خط لوله نفتی نکا به جاسک به طول تقریبی یکهزار و 560 کیلومتر به حدود 2.6 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است.

هم‌اکنون به دلیل توقف عملیات سوآپ تمامی خطوط لوله نفت در شمال کشور که مسئولیت انتقال نفت از پایانه نکا به پالایشگاه های تهران و تبریز را بر عهده داشت، بدون استفاده مانده است در حالی که برای ساخت این خط بیش از 170 میلیون دلار سرمایه‌گذاری شده بود.

بیش از 880 میلیون دلاری ایران از محل سوآپ نفت در طول مدت 13 سال عاید کشور شده بود که علاوه بر عدم النفع‌های توقف سوآپ نفت، باید روزانه هزینه های قابل توجهی به منظور انتقال نفت از جنوب به پالایشگاه های شمال کشور انجام شود.

در کنار عدم النفع های اقتصادی توقف سوآپ نفت از نظر معنوی و ارتقای جایگاه ایران به عنوان هاب نفت و انرژی منطقه هم زیان هایی به همراه دارد.

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران در سال گذشته درباره این طرح انتقال می گوید: سوآپ (معاوضه) نفت خام متوقف شده است، گفت: مدیران ارشد وزارت نفت به دنبال احیای سوآپ هستند.

عباسعلی جعفری نسب اظهار داشت: پروژه هایی برای انتقال نفت خزر اجرا شده است که برای حفظ این خطوط لوله، فعال نگاه داشتن آنها و کاستن از تبعات فنی برای این خطوط، ناچار به انتقال نفت خام از جنوب کشور هستیم.

جعفری نسب ادامه داد: فاصله حمل نفت خام از نکا به تهران حدود 300 کیلومتر است در حالی که فاصله انتقال نفت خام از جنوب کشور به تهران به 750 کیلومتر می رسد که این به معنای دو برابر شدن هزینه های حمل است.

وزارت نفت هنوز درباره دلایل توقف سوآپ نفت خام اظهار نظری نکرده است اما یک مقام مسئول در وزارت نفت 21 فروردین ماه سال گذشته در جمع خبرنگاران دلیل توقف سوآپ نفت کشور را تصمیم امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد.

در حال حاضر سوآپ نفت در حالی در منطقه دریای خزر متوقف شده است که اسفند ماه سال 91 و در آستانه برگزاری نشست وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو سازمان اکو، ایران طرح افزایش ظرفیت سوآپ نفت به 500 هزار بشکه در روز را در مدار بهره‌برداری قرار داده است.

با وجود ایجاد زیرساخت‌هایی همچون احداث خط لوله انتقال نفت، ساخت تاسیسات تحویل، بارگیری در پایانه نفتی نکا و مخازن ذخیره سازی و صرف میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری اما استفاده‌ای از این تاسیسات نفتی نمی‌شود.

ایران در حد فاصل سال‌های 88 تا 89 به طور متوسط روزانه بین 50 تا 100 هزار بشکه نفت خام سوآپ کرده است و حتی در این سال‌ها رکورد سوآپ روزانه 126 هزار بشکه نفت خام در روز به ثبت رسیده است.

با وجود توقف عملیات سوآپ، شرکت ملی نفت ایران سه برنامه کوتاه، میان و بلند مدت برای توسعه زیر ساخت‌های ساحلی و بندری افزایش ظرفیت سوآپ نفت در پایانه نفتی شمال (بندر نکا) در دستور کار قرار داده است.

پیش بینی می‌شود با اجرا و تکمیل طرح های مختلف توسعه‌ای، ظرفیت این حوضچه فراساحلی از 200 هزار بشکه در روز فعلی به 500 هزار بشکه و در سال‌های آینده با اجرای برنامه‌های میان و بلند مدت به ترتیب به 1.5 میلیون و 2.5 میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

در همین حال مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش نفتی پیشتر اعلام کرده بودند: احداث مخازن تعادلی در حاشیه دریای خزر امنیت تامین خوراک رسانی به تاسیسات پالایشگاهی همچون پالایشگاه‌های نفت تهران و تبریز را تامین می‌کند.

برای انجام مراحل طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی مخازن تعادلی نفت ساری- مغانک حدود 400 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده که در فاز نخست این پروژه ظرفیت انتقال نفت از پایانه نکا تا تاسیسات ری و در فاز دوم در بخش فرآورش شامل انجام عملیات در پالایشگاه‌های تهران و تبریز و ساخت پایانه نفتی نکا به بهره‌برداری رسیده است.


*رویای نفتی شدن مازندران در دستان دولت یازدهم

به نظر می رسد توجه به این پروژه ارزشمند در مازندران می تواند بخش مهمی از بیکاری در مناطقی از استان را رفع کند همچنین هزینه های صورت گرفته در این پروژه نیز نباید راکد بماند و می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

هرچند گزارش های رسیده از محل تاسیسات این پروژه نشان می دهد در صورت عدم توجه به تاسیسات نفتی منطقه، به زودی شاهد از میان رفتن این تاسیسات و تجهیزات خواهیم بود.

فرسودگی به دلیل عدم تکمیل و بلااستفاده ماندن تهدیدی است که این پروژه را تهدید می‌کند و نیز بیکاری نیروهای شاغل در مجموعه نیز آفتی است که می تواند با توجه به نیاز کشور رفع شود.

دیدگاه شما در مورد : انتقال نفت از نکا به تهران؛ پروژه‌ای که آرام خوابید/رویای نفتی شدن مجدد مازندران در دستان دولت یازدهم

انتقال نفت از نکا به تهران؛ پروژه‌ای که آرام خوابید/رویای نفتی شدن مجدد مازندران در دستان دولت یازدهم

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS