امروز چهار شنبه 02 اسفند 1396
ساعت 14:27:52
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 9537

تاریخ انتشار : 15/09/1393 - 18:40

برنامه ششم، کلید طلایی توسعه در مازندران/آیا درد کهنه عقب‌ماندگی‌مان، مداوا می‌شود؟

تدوین برنامه ششم توسعه در کشور آغاز شده است و همپای آن نیز مازندران خود را برای تهیه این برنامه در استان آماده می‌کند، این برنامه می‌تواند کلید طلایی برای توسعه استان باشد در صورتی که بتواند از پس شروط پیش روی این برنامه برآید.

برنامه ششم، کلید طلایی توسعه در مازندران/آیا درد کهنه عقب‌ماندگی‌مان، مداوا می‌شود؟

به گزارش جویباران، به نقل از بلاغ، سال ۹۴ برنامه پنجم توسعه به پایان می‌رسد و دولت موظف است که پیش‌نویس برنامه ششم توسعه را تهیه و تنظیم کرده و آن را برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد.

همچنین سیاست‌های کلی برنامه ششم نیز از سوی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ارائه شده است.

بر اساس ماده یک برنامه پنجم توسعه کشور، دولت موظف است با همکاری سایر قوا «الگوی توسعه اسلامی ایرانی» که مستلزم رشد و بالندگی انسان‌ها بر مدار حق و عدالت و دستیابی جامعه‌ای متکی بر ارزش‌های اسلامی و انقلابی و تحقق شاخص‌های عدالت اجتماعی و اقتصادی باشد را تا پایان سال سوم برنامه تدوین و جهت تصویب به مجلس ارائه کند.

مازندران در حوزه عدالت اقتصادی در بخش توزیع اعتبارات سال‌ها است که از بسیاری استان‌های همتراز خود عقب افتاده و در این بخش به موازات این امر زمینه های لازم برای ایجاد اشتغال نیز صورت نگرفته است.

مازندران تقریباً در رده استان‌هایی قرار دارد که در زمینه توسعه صنعتی در رده های پایین استان های کشور و نیز در بخش رشد بیکاری از استان های نخست کشور به شمار می رود.

این استان در زمینه رشد گردشگری نیز نتوانسته است رتبه قابل قبولی کسب کند و در حوزه هایی مانند توسعه ناوگان دریایی چه در حوزه گردشگری و چه نظامی و نیز در بخش راه ها نیز نیازمند توجه ویژه است.

تامین امنیت غذایی که یکی از مهم‌ترین اهداف برنامه ششم توسعه است نیز در مازندران اگر با دیدی وسیع توجه شود می تواند زمینه های رشد و توسعه استان را فراهم کند.

آغاز بررسی و ارائه پیشنهادات در حوزه برنامه ششم توسعه نیز چندی است که در مازندران شروع شده و کمیته برنامه‌ریزی استانداری مازندران در این زمینه فعال شده است اما باید دید چه میزان از مسائل و مشکلات استان و نیازهای این منطقه در قالب سندهای برنامه های ششم توسعه گنجانده می شود.

معاون برنامه ریزی استانداری مازندران در آخرین جلسه شورای برنامه ریزی در ماه اخیر با اشاره به تدوین برنامه ششم توسعه گفته است: در بحث اشتغال در برنامه ششم توسعه باید به مناطق کمتر توسعه یافته نیز توجه شود که یکی از رویکردهای برنامه ششم، توجه به بخش خصوصی است.

علی احسانی با اعلام اینکه در برنامه ششم باید سطح درآمد مردم مطلوب، نرخ بیکاری قابل قبول و نیز توجه به مناطق کمتر توسعه یافته در برنامه کاری قرار گیرد، می گوید: سند برنامه ششم باید سریع‌تر در استان آماده شود تا بیکاری در استان به حد تعادل برسد.

وی با تاکید بر اینکه مسئولان هرآنچه که در توان دارند در حوزه اشتغال برنامه مدونی را ارائه دهند تا در برنامه ششم مشکل اشتغال در استان کاهش یابد، اضافه کرده است: در برنامه ششم از ظرفیت استان به نحو مطلوبی با رعایت نکات زیست‌محیطی باید استفاده کرد.

احسانی با اشاره به اینکه باید فضای استان به سمتی حرکت کند که توانمندی‌های منطقه‌ای احصا شود، ادامه می دهد: به عنوان نمونه از همه ظرفیت‌های دریا باید استفاده شود.

وی یکی از بخش‌های برنامه ششم را ایجاد توازن در حوزه اشتغال و اقتصاد در بین شهرستان‌ها برشمرده و می گوید: این موضوع در برنامه محوری مسئولان استانی قرار گیرد.

در حالی که همگان به نیازها و شرایط موردنیاز مازندران برای توسعه و استفاده از توانمندی‌های آن واقف هستند باید دید چه نیازهایی از آن در قالب برنامه ششم توسعه تدوین و در اختیار مسئولان کشوری قرار می‌گیرد.

دیدگاه شما در مورد : برنامه ششم، کلید طلایی توسعه در مازندران/آیا درد کهنه عقب‌ماندگی‌مان، مداوا می‌شود؟

برنامه ششم، کلید طلایی توسعه در مازندران/آیا درد کهنه عقب‌ماندگی‌مان، مداوا می‌شود؟

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS