امروز یکشنبه 01 بهمن 1396
ساعت 00:37:34
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 8464

تاریخ انتشار : 17/08/1393 - 12:15

قانون گذاران محترم!

سگ گردانی را ریشه کن کنید

نه‌تنها سگ‌گردانی در شهر که معامله و نگهداری این حیوان‌ها در خانه نیز مجازاتی چون ۷۴ ضربه شلاق و جریمه نقدی از یک تا ۱۰ میلیون تومان خواهد داشت.

سگ گردانی را ریشه کن کنید

به گزارش جویباران، متاسفانه به اشکال مختلف در خیابان ها، علی الخصوص در خودروها سگ گردانی مشاهده می شود.

به دلیل عدم برخورد قاطعانه با این پدیده نابهنجار، دایره آزادی عمل برای هنجارشکنان گسترده تر شده و هم اکنون بسیاری از آپارتمان نشین ها نیز به دلیل بی ملاحظگی برخی همسایه ها از این موضوع رنج می برند.

اوایل اسفند ۸۹ طرحی در قالب الحاق یک ماده به قانون مجازات اسلامی در صحن علنی مجلس اعلام وصول و بعدها به آرشیو سپرده شد.

حال ۳۲ نماینده طرح مشابهی به هیأت رئیسه مجلس فرستاده‌اند که در صورت تصویب آن از این پس با «گرداندن سگ و میمون در اماکن عمومی» برخورد خواهد شد.

نه‌تنها سگ‌گردانی در شهر که معامله و نگهداری این حیوان‌ها در خانه نیز مجازاتی چون ۷۴ ضربه شلاق و جریمه نقدی از یک تا ۱۰ میلیون تومان خواهد داشت.

البته نمایندگان در این طرح مأموران نیروی انتظامی، مزرعه‌داران، باغداران، گله‌داران و شکارچیان دارای مجوز را از این قانون مستثنی کرده‌اند.

سه‌سال پیش طرحی مشابه برای محدود کردن نگهداری حیوانات خانگی در سطح شهر به کمیسیون قضایی مجلس آمد اما آن روزها نمایندگان با بررسی آن به این نتیجه رسیدند که طرح‌های مهم‌تری در دستور کار است و مسأله از دستور کار خارج شد اما حالا تعدادی از نمایندگان دوباره در تلاشند تا برای افرادی که نسبت به گرداندن سگ و میمون در فضاهای عمومی اقدام می‌کنند، تنبیهی قائل شوند.

طرح پیشنهادی نخست در آن روزها در کمیسیون‌های فرهنگی، بهداشت و درمان و همچنین شورا‌ها و امور داخلی مورد بررسی قرار گرفت.

تدوین‌کنندگان طرح، هدف از تهیه این طرح را مقابله با روند فزاینده سگ‌گردانی در معابر و نگهداری آن در آپارتمان‌ها - در شهرهای بزرگ به‌ویژه تهران - اعلام کرده بودند: «همچنین نگهداری حیوانات مذکور در آپارتمان‌ها و در منازل مسکونی چنانچه موجب نارضایتی هر یک از ساکنان شود ممنوع است و نگهدارنده در مرتبه اول موظف است با اخطار دادسرا ظرف ۱۰ روز رفع مزاحمت کند.»

طرح مذکور در کمیسیون شوراها و امور داخلی اصلاح و برای نهایی شدن به کمیسیون حقوقی و قضایی ارجاع شد اما متأسفانه در این کمیسیون معطل مانده است اما در طرحی که حالا در آبان ۹۳ در مجلس نهم اعلام وصول شده برای نشر سگ‌گردانی یا سگ‌بازی توسط رسانه‌های مکتوب یا غیرمکتوب مجازاتی چون ۷۴ ضربه شلاق و حبس از سه تا شش ماه پیش‌بینی شده است.


جزای نقدی از ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون و ضبط حیوان خانگی

الیاس نادران، اسماعیل کوثری، علیرضا مرندی، احمد سالک، علیرضا محجوب، فاطمه آلیا، نادر قاضی‌پور، حسن کامران و نیره اخوان از جمله نمایندگانی هستند که پای این طرح پیشنهادی را امضا کرده‌اند.

این طرح در جلسه علنی چهارم آبان‌ سال جاری از سوی هیأت رئیسه مجلس در قالب «الحاق یک ماده به قانون مجازات اسلامی» اعلام وصول شده است.

در بخشی از این طرح آمده: «هر کس به گرداندن یا بازی‌کردن با حیواناتی از قبیل سگ و میمون که گرداندن آنها در انظار، اماکن عمومی یا معابر به فرهنگ اسلامی یا سلامت و آرامش اطرافیان به‌ویژه زنان و کودکان آسیب می‌زند اقدام کند یا آنها را مورد معامله قرار دهد یا در خانه خود نگهداری کند و به اخطار مأموران انتظامی ترتیب اثر ندهد به جزای نقدی از ۱۰ تا یکصد میلیون ریال یا به شلاق تا ۷۴ ضربه و ضبط حیوان مذکور محکوم می‌شود.»

بر اساس این طرح، حیوانات ضبط‌ شده به «باغ‌وحش، جنگل یا بیابان» منتقل می‌شوند و تا پایان انتقال، تمام هزینه‌های نگهداری بر عهده صاحب آنها خواهد بود.


تدوین فهرست سایر حیوانات «نجس‌العین» از سوی وزارت بهداشت

همچنین فهرست سایر حیوانات «نجس‌العین» و «خطرناک و مضر برای سلامت عمومی» ظرف سه ماه از تصویب این قانون توسط وزارت بهداشت اعلام می‌شود.

اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ۱۴ اردیبهشت‌ سال ۹۱ در همین زمینه گفته بود: «حمل سگ و حیوانات به‌طور کلی باید دارای ضوابط خاص باشد و برای این موضوع از خودروهای مخصوص استفاده شود، چون ما جامعه‌ای اسلامی هستیم و سگ نیز حیوانی نجس است که نباید در معابر وجود داشته باشد. بنابراین پلیس با کسانی که اقدام به حمل سگ در معابر عمومی کنند، برخورد خواهد کرد و هماهنگی‌های نیروی انتظامی تهران بزرگ نیز در این‌باره صورت گرفته است.»

حالا سه سال از آن تاریخ گذشته و پیشنهاد مجلسی‌ها، این‌بار در قالب طرحی به هیأت رئیسه رسیده و باید دید چه زمانی به صحن علنی بهارستان خواهد رسید.
دیدگاه شما در مورد : سگ گردانی را ریشه کن کنید

سگ گردانی را ریشه کن کنید

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS