امروز یکشنبه 01 بهمن 1396
ساعت 14:14:02
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 8396

تاریخ انتشار : 15/08/1393 - 12:40

جمع آوری ضایعات استانهای کشور فرصت اقتصادی یا چالش ؟

کوهی از وسایل مستهلک و ضایعات تلمبار شده در جای جای ورودی شهر شاید نشانی از 'جویبار' در استان مازندران باشد که با آن می توان این شهر را شناخت .

جمع آوری ضایعات استانهای کشور فرصت اقتصادی یا چالش ؟

به گزارش جویباران، جمع آوری ضایعات ، وسایل کهنه و فرسوده منازل ، واحدهای تجاری و صنعتی استانهای شمالی کشورشغل اصلی بیش از یکهزار شهروند جویباری است که بدلیل فراهم نبودن زیرساختهای لازم دراین خصوص مشکل آفرین برای شهروندان شده در حالیکه برای اقتصاد ملی سودمند است .

به گزارش خبرنگار ایرنا ، در حالیکه افراد با فعالیت در این حرفه در به چرخش درآوردن چرخ اقتصاد خانواده و کشور عمل می کنند که نبود مکانی متمرکز برای تجمیع این ضایعات به عنوان اصلی ترین زیرساخت لازم برای فعالیت این افراد ، به دغدغه و چالش زیست محیطی ، بهداشتی و اجتماعی برای شهروندان و مسوولان شهرستان جویبار و استان مازندران تبدیل شده است .

حیاط ، جلوی درب منازل ، مغازه های حاشیه و حتی درون بافت شهر جویبار قدم به قدم وسایل مستهلک و ضایعات جمع آوری شده دیده می شود که خریداران ضایعات از شهرهای مختلف استانهای گلستان , مازندران و حتی گیلان و سمنان خریداری و به این

این منطقه انتقال و پس از تفکیک و بازیافت به واحدهای صنعتی فروخته می شود.

خرید ضایعات با امکانات حداقلی شخصی فعالان این عرصه از طریق خودرو ، موتور و گاری دستی انجام می شود و این افراد با حضور در معابر و درب منازل خانوارها نسبت به خرید وسایل مستهلک همچون یخچال ،تلویزیون ، آبگرمکن , اهن و شیرالات و وسایل خرد دیگر اقدام می کنند.

فراهم نبودن زیرساختهای لازم برای فعالیت اقتصای این افراد , بویژه مکان ویژه تجمیع ضایعات باعث شده تا افراد در همان محیط محدود حیاط خانه و مغازه هایشان نسبت به سوزاندن و ذوب کردن برخی از این وسایل و خرد کردن آنها اقدام بکنند .

دود ناشی از سوزاندن و آلودگی صوتی خرد کردن وسایل و بروز حوادث منجر به فوت و زخمی شدن افراد را می توان تنها بخشی از اثرات انباشت ضایعات در این شهر دانست .

'میم- اسدی ' یکی ازخریداران ضایعات به خبرنگار ایرنا گفت: روزها و ساعتها با طی مسافتهای طولانی در معابر شهرهاو روستاها ی استانهای شمالی وسایل کهنه مردم را از درب منازلشان خریداری می کنم .

وی ادامه داد : تا حد امکان وسایل را در همان درب منازل خرد و تکه تکه می کنم تاقادر به خرید بیشتر وسایل باشم و بارهای خرد شده را راحت تر به محل زندگیم در شهر جویبار انتقال می دهم .

به گفته اسدی بخشی از این وسایل دپو شده در حیاط خانه ام را در کوره سنتی ذوب می کنم تا به کارخانه های فولاد اصفهان انتقال دهم .

وی ادامه داد: باوجود آگاهی از آزردگی همسایگان و نیز تخریب محیط زیست بخاطر فعالیتم در محیط شهری ولی چاره ای ندارم .

اسدی اظهارداشت: در صورت وجود مکان متمرکز دپوی ضایعات در جویبار من و همکارانم از آزار همسایگانمان شرمنده نبودیم و یا با حوادث ناگوار اتش سوزی و اتفاقات ناخواسته روبرو نمی شویم .

حادثه صبح عید فطر امسال و زنده زنده سوختن ' فاطمه ' دختر چهارساله یکی از همین دپو کنندگان ضایعات در حیاط منزل را می توان نمونه ای از بروز حوادث دلخراش نام برد .

حادثه زمانی رخ داد حیاط خانه ای که سالها محل انباشت ضایعات قابل اشتعال بود با انفجار کپسول و منبع بنزینی در خانه شعله ور شد بطوریکه امکان حضور ماموران آتش نشانی برای نجات دخترک که در طبقه بالای خانه از خواب بیدار شده بود نشد.

مسئول آتش نشانی جویبار با هشدار به انباشت ضایعات در منازل مسکونی گفت: با توجه به فعالیت بیش از یکهزار نفر از شهروندان جویبار به شغل خرید ضایعات و وسایل کهنه منازل ، برخی از این افراد منازل مسکونی خود را برای انباشت این ضایعات درنظر گرفته اند .

فخرالدین آقاپور در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: انباشت ضایعات و وسایل کهنه درمنازل مسکونی موجب بروز حوادث ناخوشایندی می شود که بروزسالانه شش مورد آتش سوزی دراین منازل از جمله این موارد است.

مسئول آتش نشانی جویبار ازخریداران ضایعات خواست تا با رعایت نکات ایمنی نسبت به انتخاب مکان مناسب خارج از منازل مسکونی برای انباشت ضایعات اقدام بکنند.

وی به حادثه آتش سوزی روزگذشته در منزل یکی از خریداران ضایعات در جویبار اشاره کرد و گفت: متاسفانه بدلیل حجم بالای انباشت ضایعات و عدم رعایت نکات ایمنی در احداث این منزل مسکونی ، تنها فرزند این خانواده براثر ریزش آوار جان خود را از دست داد .

آقاپور ادامه داد: بعد از اطفای حریق 20 کامیون ضایعات و نخاله دپو شده از این منزل مسکونی تخلیه شد .

شهردار جویبار نیز درگفت و گو با خبرنگار ایرنا دپوی ضایعات در منازل و مغازه ها را معضل مهمی برای زندگی شهرنشینی در این شهر دانست و گفت: افراد مبادرت به ایجاد انبار در کنار خانه برای انجام کارهای اولیه تبدیل ضایعات می کنند .

' حمید بخشی' ادامه داد: این درحالیست که بسیاری از خانه هایی که بدین صورت محل دپو و تبدیل ضایعات هستند از امنیت و استحکام لازم برخوردار نیستند.

وی اکثر این خانه ها را قدیمی و فرسوده دانست و گفت: سکونت خانواده این افراد در همین منازل در کنار انباشت ضایعات خطر آفرین برای سلامت و جان آنان است .

شهردار جویبار به اعمال سخت گیری شهرداری برای ممانعت از دپوی ضایعات در منازل و مغازه های درون و نزدیک بافت شهر اشاره کرد و افزود: انباشت و سوزاندن ضایعات در جوار محل سکونت و زندگی شهروندان اثرات و تبعات زیست محیطی و آلودگی را به همراه می آورد.

وی ادامه داد : همانگونه که ضایعات در درآمد زایی عده ای از شهروندان جویبارنقش آفرین است این روند برای عده ای دیگر مشکل ساز و خطر آفرین است .

رییس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان جویبار نیز به خبرنگار ایرنا گفت: هرچند آمار دقیقی از تعداد مراکز دپوی ضایعات در این شهرستان وجود ندارد ولی پیش بینی می شود 220 مرکز دپوی ضایعات در جویبار وجود داشته باشد.

'مصطفی عرب' ادامه داد : دپو و انباشت ضایعات در محیط شهر و همچنین حاشیه جاده ها علاوه بر ایجاد فضای نازیبا ، مسائل زیست محیطی را نیز به همراه آورده است .

وی با اشاره به اینکه این ضایعات خشک شیرابه ای ندارند ، افزود: تجمیع حجم بالای وسایل فرسوده زمینه ساز سکونت حیوانات و حشرات موذی در این فضاها می شود .

به گفته رییس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان جویبار ، جانوران و حشرات موذی در جوار محل سکونت مردم عامل انتشار انواع بیماری به جامعه انسانی است .

وی همچنین به تبدیل بخشی از ضایعات از طریق سوزندان به عنوان عاملی دیگرمشکل آلایندگی نام برد و گفت: دود ناشی از سوزاندن این مواد و انتشار آن در هوا ، برای شهروندان جویباربسیار سخت شده است .

عرب با اشاره به اینکه هرچند بدلیل نداشتن صنف و متولی فعالان بخش ضایعات در جویبار ، آمار دقیقی از میزان ورود ضایعات در این شهرستان وجود ندارد، اعلام کرد : پیش بینی می شودمیانگین ماهانه 200تا 300 تن ضایعات توسط هر واحد ضایعاتی به جویبار انتقال داده شود و پس از جداسازی و تفکیک ضایعات از یکدیگر ، ماهانه هر واحد 10 تن نیز ضایعات غیر بازیافت داشته باشد .

بیشتر ضایعات غیر بازیافت متاسفانه یا اتش زده می شود یا در کنار جاده ها پنهان از دید ماموران محیط زیست رها می شود که این امر خود به یکی از مسایل و مشکلات مبتلابه شهر جویبار و جاده های اطراف تبدیل شده است .

رییس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان جویبار گفت: در حالیکه رنج و آلودگی ناشی از دپوی ضایعات گریبانگیر مردم این شهرستان است ولی مواد تفکیک شده به عنوان مواد اولیه کارخانه های صنعتی شهرهای بزرگ کشور ارسال می شود .

وی ادامه داد : در صورت وجود شهرک بازیافت ، ضایعات به صورت متمرکز و در یک فضامحصور دپو می شد نه اینکه به صورت مجزا و در مکانهای مختلفی از شهر و یا محدوده شهری جویبار این کار انجام شود .

مدیر مرکز بهداشت و درمان شهرستان جویبار نیز به خبرنگار ایرنا گفت: دپوی ضایعات در محیط های شهری و مسکونی و همچنین حاشیه جاده و باغ ها عوارض زیست محیطی و بهداشتی دارد .

' مهدی فکوری'نیز با تایید غیر بهداشتی بودن دپوی ضایعات در مناطق شهری ، باغها و حاشیه جاده ها ، ادامه داد : دپوی ضایعات در یک مکان علاوه بر ایجاد ظاهری زشت و نازیبا ،برای بهداشت جامعه نیزمشکل آفرین است.

وی افزود: هرچند وسایل کهنه و فرسوده جمع شده در یک مکان بعنوان ضایعات خشک شیرابه ای ندارند ولی محل خوبی برای رشد و نمو موجودات موذی به شمار می روند .

مدیر مرکز بهداشت و درمان شهرستان جویبار گفت: همچنین سوزاندن وتبدیل اولیه وسایل انباشت شده از جمله فرایند کاری دپوکنندگان ضایعات در این شهرستان به شمار می رود .

وی ادامه داد : این افراد با کوره های قدیمی این کار را انجام می دهند که غالبا با دود و آلایندگی زیاد همراه است .

فرماندار شهرستان جویباردر عین حالی که از ضایعات بعنوان ظرفیت اقتصادی برای شهرستان نام می برد چالش هایی که این بخش به همراه دارد را تایید می کند .

' رضا گنجی'به خبرنگار ایرنا گفت:حضور و فعالیت فارغ التحصیلان دانشگاهی و جوانان در این حرفه به نوعی اشتغالزایی بالایی را برای شهرستان دارد .

وی اعلام کرد: درحالیکه شاید بواسطه نداشتن جایگاه اجتماعی این حرفه ،کمتر افراد شهرستانهای دیگر دراستان مازندران و دیگر استان های کشور به این کاربپردازند.

فرماندار شهرستان جویبار ادامه داد : بیش از یکهزار نفر ازشهروندان به این فعالیت مشغول هستند که برخی از آنها علاوه بر جمع آوری ضایعات مازندران به دیگر استانهای شمالی کشور می روند .

وی از نبود ساماندهی و تجمیع مکان فعالیت خریداران ضایعات درجویبار بعنوان ضعف بزرگ مسوولان این شهرستان نام برد و گفت:انباشت ضایعات در نقاط مختلف این شهر مشکلات را فراهم کرده است که می بایست تدبیری برای این منظور لحاظ شود .

فرماندار جویبار ساخت مجتمع ضایعات فروشان در شهرستان را یکی از طرح های پیشنهادی و مصوب دولت قبلی اعلام کرد و افزود: پس ازگذشت هفت سال اجرای این طرح بخاطر عدم تامین زمین موردنیاز راکد باقی مانده است .

وی ادامه داد:هم اکنون زمین 25 هکتاری انارمرز این شهرستان برای ساخت این مجتمع تعیین شد که مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی مازندران ازاین مجموعه بازدید کرد .

به گفته گنجی با هماهنگی های انجام شده مبنی بر قول دادن این زمین از سوی امور اراضی امیدواریم که مشکلات چندین ساله دراین خصوص مرتفع شود .

مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی مازندرن نیز به خبرنگار ایرنا گفت: با تامین زمین و انجام اقدامات کارشناسی برای شهرک بازیافت در جویبار به عنوان تنها شهرستان دپوی ضایعات مازندران مستقر خواهد شد .

' سید مصطفی موسوی' ادامه داد : جمع آوری ضایعات ظرفیت خوبی برای اشتغال به شمار می رود که می بایست بسترهای لازم برای این منظور تامین شود .

وی افزود : هم اکنون بدلیل فراهم نبودن این بسترها از ظرفیتها بطور کامل استفاده نمی شود .

گزارش از : فاطمه قنبری قادیکلایی

دیدگاه شما در مورد : جمع آوری ضایعات استانهای کشور فرصت اقتصادی یا چالش ؟

جمع آوری ضایعات استانهای کشور فرصت اقتصادی یا چالش ؟

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS