امروز جمعه 04 اسفند 1396
ساعت 00:08:41
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


یادداشت
چاپ

کد خبر : 7978

تاریخ انتشار : 05/08/1393 - 11:00

آقای روحانی! مهمترین شاخصّۀ عاشورا ؛ حماسه بود نه مذاکره

جناب دکتر روحانی در سفر اخیر خود به زنجان در موضوعات مختلف سخنانی را مطرح نمود که ایرادات تاریخی در این سخنان جای بسی تأسف است...

آقای روحانی! مهمترین شاخصّۀ عاشورا ؛ حماسه بود نه مذاکره

جویباران - جناب دکتر روحانی در سفر اخیر خود به زنجان  در موضوعات مختلف سخنانی را مطرح نمود که ایرادات تاریخی در این سخنان جای بسی تأسف است زیرا جناب ایشان برای توجیح دیپلماسی مذاکره در عرصۀ بین الملی  درس کربلا و واقعۀ عاشورا را مذاکره خواند،امری عجیب که نه تنها با واقعیات کربلا همخوانی ندارد بلکه با آموزه های امام حسین(ع) نیز به وضوح در تضاد است.

جناب آقای روحانی در جمع مردم زنجان تصریح نمود: درس کربلا درس تعامل سازنده و مذاکره در چارچوب منطق و موازین است،ایشان در اثبات مدعای خود ملاقات امام حسین(ع) با عمر بن سعد در شب تاسوعا را مذاکره امام حسین(ع) با عمربن سعد نامید.

بدیهی است اتمام حجت با دشمنان از طریق پند و نصیحت در شب تاسوعا و در صبح عاشورا و...به کرّات صورت پذیرفت لذا تحریف اقدام امام (ع) در نصیحت و اصرار به هدایت دشمنان   با تعبیر مذاکره و تعامل سازنده در چارچوب منطق و موازین! امری عجیب و تأسف آور است.

در تبیین این امر  باید به جملات نورانی امام حسین(ع) رجوع نمود تا مشخص شود رویکرد امام(ع) دقیقا حماسه محور و مبارزه طلبی است نه مذاکره با شخصی لعین و فاسق همچون یزید.

امام حسین(ع) با تأکید فراوان به «شهادت» به عنوان یکی از مهمترین شاخصه های حماسه آفرینی می فرماید:« انی لا اری الموت الا سعاده و لاالحیوه مع الظالمین الابرما» من مردن را برای خودم سعادت، و زندگی با ستمگران را موجب ملامت می بینم.

هم چنین آن حضرت  در جایی دیگر فرمود:اولین و بزرگترین منکر جهان اسلام خود یزید است  کسی که به کتاب خدا توجه نکند و عدالت را بپا ندارد و حقوق جامعه را نپردازد و به آموزه های دین وفادار نباشد ستمگر است.[1]

لذا رویکرد امام در برابر بزرگترین منکر جهان اسلام حماسه و مبارزه طلبی است نه به زعم آقای روحانی مذاکره و تعامل سازنده! زیرا مفاسد فراوان یزید مذاکره و تعامل سازنده را بی معنا می سازد فرمایشات امام تنها انتخاب مرگ و شهادت و اجتناب از پذیرش ذلت را مطرح می سازد.

در تقبیح ادعای مذاکره محوری در کربلا باید گفت حضرت مذاکره با ستمگر را برای کیان  جامعه  و دین نه تنها مفید نمی دید بلکه آن را به شدت مضر برشمرد لذا در برابر تهدیدات علیه دین و جامعه مبارزه را برگزید به همین دلیل حضرت درباره یزید در استدلال به این که چرا بیعت نمی کند می فرماید:حیات دینی و معنوی با حاکم ستمگر دیگر جائی ندارد«:«علی الاسلام السلام،اذا  قد بلیت الأمه براع مثل یزید»[2]، اگر مردم گرفتار حاکمی مانند یزید شوند پس باید فاتحه اسلام را خواند لذا کربلا عرصۀ مبارزه و حماسه است و نه مذاکره یا تعامل سازنده ، لذا باید به جناب آقای روحانی عرض کرد زمانی که کیان اسلام آنچنان در معرض نابودی کامل قرار می گیرد که باید فاتحۀ اسلام را خواند دیپلماسی مذاکره و تعبیر نادرست تعامل سازنده  در این وضعیت  بی معناست همانگونه که رفتار و گفتار امام حسین(ع) نیز موید این مدعاست.

لذا گفتار امام هیچ شباهتی به رویکرد مذاکره محور با شخصیتی لعین به نام یزید ندارد بلکه کاملاً امام حماسه محور است و در مقابل استکبار کرنش نمی کند از این رو اشتباه استراتژیک جناب رئیس جمهور در همین نکته نهفته است زیرا به زعم ایشان مذاکره با دولت جنایتکار آمریکا و دیگر قدرت های استکباری با برچسب  بازی برد برد می تواند پیشرفت را برای نظام به ارمغان داشته باشد.

در خاتمه باید گفت لزوم تأمل دقت بیشتر در آموزه های کربلا از سوی دکترروحانی ضروری به نظر می رسد از این رو شایسته است جناب رئیس محترم جمهور با رجوع به منابع اصلی عاشورایی  و دقت در به کار گیری الفاظ و تعابیر در موضوعات تاریخی از القاء تفاسیر شخصی درحماسۀ حسینی اجتناب نمایند. 

 


[1] بحارالانوار،ج44،ص334

[2] بحارالانوار ج44 ص213

نویسنده : مهدی نجفی
دیدگاه شما در مورد : آقای روحانی! مهمترین شاخصّۀ عاشورا ؛ حماسه بود نه مذاکره

آقای روحانی! مهمترین شاخصّۀ عاشورا ؛ حماسه بود نه مذاکره

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS