امروز چهار شنبه 02 اسفند 1396
ساعت 09:02:01
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 7697

تاریخ انتشار : 30/07/1393 - 10:10

نقش پررنگ و سهم ناچیز مربیان مازندرانی در کشتی ملی

وضعیت داشته‌های کشتی مازندران مانند شالیکاران مازندران است که از داشته‌های خود استفاده مناسبی نمی‌کنند، استان مازندران به عنوان یکی از مهم‌ترین قطب‌های کشتی جهان، سهم ناچیزی در عرصه مربیگری یا مدیریت در فدراسیون دارد.

نقش پررنگ و سهم ناچیز مربیان مازندرانی در کشتی ملی

به گزارش جویباران، به نقل از فارس، ورزش کشتی از دیرباز در استان مازندران به عنوان رشته ورزشیِ ویژه، پهلوانی و قهرمانی خود را در عرصه‌های ملی و جهانی نشان داده است.

نام امام‌علی حبیبی و عبدالله موحد همواره می‌درخشد و حضور 80 درصد از کشتی‌گیران مازندرانی در ترکیب تیم ملی کشتی آزاد بیانگر عمق و ریشه این رشته ورزشی در بین مردم است.

سالن‌های کشتی همواره مملو از کشتی‌گیرانی است که پوشیدن دوبنده تیم ملی را آرزو می‌کنند.

برای دست‌یابی به جنبه‌های مختلف یک پدیده توجه به ابعاد آن ضروری به نظر می‌رسد که عدم حضور پر‌رنگ مربیان یا کارشناسان و مسئولان کشتی در تیم ملی و یا در فدراسیون موجبات انتقاداتی را از گذشته تاکنون فراهم کرده است.

هر چند حضور برخی از مربیان کشتی مازندران در اردوهای تیم ملی به عنوان مربی سازنده، یا عضو کادر فنی و یا فدراسیون را شاهد هستیم ولی به دلایل مختلف این حضور پر‌رنگ و تاثیرگذار نیست.

* حق کشتی‌گیران مازندران باید احیا شود

 سرمربی سابق تیم کشتی آزاد مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سوادکوه با اشاره به اینکه اعتراض همیشگی ما بر عدم حضور قوی و تاثیر‌گذار مازندران در فدراسیون و در کادر فنی تیم ملی بوده است، بیان داشت: وضعیت ما مانند شالیکاران مازندران است که از داشته‌های خود استفاده مناسبی نمی‌کنیم و دیگران از آن استفاده می‌کنند.

مصطفی میر‌عمادیان با بیان اینکه حق کشتی‌گیران مازندران باید احیا شود، افزود: 6 وزن از 8 وزن تیم ملی در اختیار کشتی‌گیران مازندران است و تفکرات فنی ما هم باید به همین میزان در تیم ملی حاکم باشد.

مسئول کمیته مربیان هیئت کشتی مازندران خواستار همکاری و همراهی مسئولان سیاسی و ورزشی مازندران برای افزایش حضور قوی‌تر مازندرانی‌ها در تیم ملی شد.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار خبرگزاری فارس درباره سطح مسابقات آسیایی اینچئون، خاطرنشان کرد: سطح این مسابقات پایین بود و سطح اختلاف امتیازات کشتی‌گیران ما با حریفان و همزمانی با مسابقات ازبکستان از دلایل پایین بودن کیفیت آن بوده است.

عمادیان با یادآوری این که در برخی از وزن‌های کشتی پشتوانه‌سازی انجام نشده است، گفت: کشتی ملی ایران با کشتی‌گیران مازندران سراپا ایستاده است و اگر برخی از کشتی‌گیران را از دست بدهیم جانشین مناسبی برای آنها وجود ندارد.

* انتخاب مربیان برای حضور در اردوی تیم ملی شاخص‌بندی شود

یکی از مربیان کشتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سوادکوه با اشاره به اینکه عدم حضور قوی و مؤثر مربیان و خانواده کشتی مازندران در فدراسیون و کادر فنی به عنوان معضل 50 ساله، گریبان‌گیر کشتی مازندران شده است، گفت: این عدم حضور باید مورد بررسی کارشناسان و مسئولان مختلف استانی قرار گیرد.

اسماعیل دنگسرکی با بیان اینکه مربیان مازندرانی که در تیم ملی حضور داشتند هیچ‌گاه حمایت همه‌جانبه و کافیِ مسئولان سیاسی و ورزشی مازندران را احساس نکرده‌اند، افزود: مربیان به صورت انتصابی و مورد میل هیئت کشتی و یا با رایزنی مدیران و افراد سیاسی انتخاب می‌شوند و مربیان دیگر با شاخص‌های بالاتر مورد توجه قرار نمی‌گیرند و به دلیل اعتراض‌ها به فدراسیون، جایگاه مربیان انتصابی نیز سست می‌شود.

سرمربی سابق تیم کشتی گاز مازندران به نوع دوم حضور مربیان در اردوی تیم ملی کشتی اشاره کرد و گفت: انتصاب سلیقه‌ای توسط فدراسیون و یا اعلام چند گزینه محدود به استان برای انتخاب مربی و یا تحمیل مربی به هیئت استان و اداره‌کل ورزش و جوانان از موارد دیگر انتخاب مربی مازندران است که مورد تعارض هیئت کشتی و اداره‌کل ورزش و جوانان با فدراسیون می‌شود و مربی مازندرانی در این وضعیت نیز پشتوانه لازم حمایتی را به همراه ندارد.

وی به خاطره اردوی تیم ملی کشتی در ماسال گیلان قبل از مسابقات آسیایی 2010 اشاره کرد و گفت: ما 11 کشتی‌گیر مازندرانی به همراه مربیان به دلیل توهین‌های شدیدی که شد، چمدان‌های خود را بستیم و نیمه‌شب از اردو خارج شدیم ولی مسئولان ورزشی یا سیاسی مازندران حتی یک نامه برای پیگیری این وضعیت منعکس نکردند که بیانگر تنهایی کشتی‌گیران یا مربیان مازندرانی در اردو‌های تیم ملی باشد.

دنگسرکی با بیان اینکه انتصاب مربی با توجه به سلیقه هیئت کشتی مازندران و یا شخصیت‌های سیاسی و از طرف دیگر تحمیل مربیان از طرف فدراسیون موجب شده است تا حضور مربیان قوی و تاثیرگذار مازندرانی را در اردوهای تیم ملی و یا در کادر فدراسیون شاهد نباشیم، به راهکارهای خروج از آن اشاره کرد و بیان داشت: تعیین شاخص‌هایی مانند تحصیلات، مدال، سوابق قهرمانی و حضور در مسابقات، سابقه کاری، پرورش قهرمانان برای انتخاب مربیان برتر با هدف حضور در اردوی تیم ملی می‌تواند به انتخاب مناسب و حمایت همه‌جانبه استانی از فرد منتخب و اقتدار مربی مازندرانی در اردوی تیم ‌ملی منجر شود.

دیدگاه شما در مورد : نقش پررنگ و سهم ناچیز مربیان مازندرانی در کشتی ملی

نقش پررنگ و سهم ناچیز مربیان مازندرانی در کشتی ملی

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS