امروز دوشنبه 27 آذر 1396
ساعت 03:03:58
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


یادداشت
چاپ

کد خبر : 7589

تاریخ انتشار : 27/07/1393 - 19:37

بزرگ ترین اشتباه تاریخ دیپلماسی عربستان

بزرگ ترین اشتباه تاریخ دیپلماسی عربستان

جویباران - جریان بیداری اسلامی در کشورهای مختلف جهان و بین ملت های آزادی خواه و استکبار ستیز در حالی شکل گرفته است که حرکت استکبار جهانی به سوی شیعه کشی است و ایران مرکز نشر بیداری اسلامی در دنیا می باشد.

شیعه کشی در سرزمین های اسلامی با دلارهای استکباری و پول نفت عربستان و سایر کشورهای شیخ نشین در حالی رو به افزایش است که طبق تحلیل کارشناسان، در آینده نزدیک همین امر موجب در هم پیچیده شدن طومار استکبار جهانی و هم پیمانانش خواهد شد.

سرمایه‌‎ گذاری عربستان برای تفرقه ‌افکنی بین قومیت ها و مذاهب مختلف و همچنین حمایت از گروه های تروریستی در کشورهای لبنان، سوریه، یمن و عراق با شکست مواجه شده است؛ از این رو پیرمردهای این کشور متوسل به اقدامات ضدحقوق بشری شده اند.

دادستان کل عربستان در ۲۵ ماه مارس گذشته خواستار اجرای حکم حد محاربه در حق آیت‌ الله شیخ نمر النمر به‌ اتهامات باطلی همچون شعله‌ ور کردن فتنه مذهبی، دیدار با افراد تحت پیگرد، تشویق به قتل شهروندان و نیروهای امنیتی و تخریب مساجد طی خطبه‌ های نماز جمعه شد.

سازمان حقوق بشر نیز درخواست اعدام شیخ نمر از سوی دادستانی کل عربستان را خطرناک اعلام کرده و تأکید داشته است که اعدام‌ ها در عربستان مغایر با ارزش‌ ها و قوانین بین المللی هستند.

شيخ "نمر باقر النمر" ‌روحانی شيعی برجسته عربستانی که تحصیلات حوزوی خود را نیز در ایران گذرانده است، روز 8 جولای 2012 میلادی (18 تیر ماه 91) ساعت 4 بعد از ظهر با خودروی شخصی خود در حال عبور از خیابانی در شهرک العوامیه بود که ناگهان توسط چند خودروی زرهی نیروهای ضدشورش و ده‌ها نظامی سعودی سراپا مسلح که اقدام به شلیک گلوله به‌ سمت خودروی وی کردند، محاصره شد. این نیروها خودروی "آیت الله نمر النمر" را از مسیر خود منحرف کردند و سرانجام خودرو به منزل یکی از اهالی برخورد کرد.

شيخ نمر همواره در خطابه‌‌ هايش رژيم سعودی را به اعمال "سياست‌‌های تبعيض ‌آميز طايفه‌ ای سازمان يافته و منظم به ويژه در مناطق شرقی عربستان و به خصوص در دو منطقه "الاحساء" و "القطيف" متهم مي‌كرد كه حدود يك قرن است، بر اين مناطق حاكميت دارد.

وی برای اولین بار در سال 2006 بازداشت شد. اولین بازداشت وی در حالی صورت گرفت که از کنفرانس بین المللی که در بحرین برگزار شده بود بازگشت و دلیل بازداشت وی نیز ارائه درخواستی از دولت عربستان برای بازسازی قبرستان بقیع و به رسمیت شناختن مذهب تشیع بود.

وی در سال های 2008 و 2009 نیز به دلیل انتقاداتی که از رژیم آل سعود کرده بود بازداشت شد.

آل سعود و آل خلیفه نیز که به خوبی می دانند بزرگترین اشتباه تاریخ دیپلماسی خود را با این حکم در حال رقم زدن هستند، امروز نه با اسلام شیعی و سنی بلکه با کل مسلمانان جهان درگیر شده اند. اختلافی که شاید به زودی موجب هلاکت آنها شود.

نویسنده : محمدحسین احسانیان
دیدگاه شما در مورد : بزرگ ترین اشتباه تاریخ دیپلماسی عربستان

بزرگ ترین اشتباه تاریخ دیپلماسی عربستان

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS