امروز شنبه 25 آذر 1396
ساعت 06:37:55
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


یادداشت
چاپ

کد خبر : 718

تاریخ انتشار : 18/07/1392 - 22:45

نرمش قهرمانانه نه نرمش ذلیلانه !

نرمش قهرمانانه نه نرمش ذلیلانه !

جویباران - بعد از بیان مقام معظم رهبری در باره دیپلماسیِ نرمش قهرمانانه در نزدیکی های سفر ریاست جمهوری به نیویورک، این هفته ها و روزها در بسیاری از محافل سیاسی ، بحثها وتحلیل های  زیادی در این باره به میان می آید که متاسفانه بعضی از این تحلیلها با واقعیت موجود، ناسازگاری بنیادی بسیاری دارد.

قبل از پرداختن به ترکیب واژه ی نرمش قهرمانانه، برای هضم این موضوع باید به چند نکته پیرامون آن، اشاره کرد.

1. برخلاف خیلی از اذهان، مقام ولایت یک مقام ایجاب و نفی مطلق در تمام حالات اجرایی نیست بلکه یک مقام تبیین کننده و هدایتی دارد تا تمامی جامعه به آن مرحله از رشد جمعی درست رسیده باشند و راه را از بی راهه تشخیص بدهند. البته این مقام تبیینی توسط ولی فقیه در یک حکومت اسلامی تا بدانجاست که از خط قرمز و اصول اساسی عبور نشده باشد که در این صورت مقام ولایت برای جلوگیری از این خبط و انحراف اساسی، مقام سلبی خواهد گرفت.

برای مثال شما ببینید که امام در نامه ای بعد از عزل منتظری می گوید من به والله به قائم مقامی منتظری راضی نبودم ، من به بنی صدر رای ندادم و...اینجا سوالی که پیش می آید این است که چرا امام که در آن موقع از نفوذ بالایی در مردم برخوردار بود با اعلام مواضع خودش از بعضی کج روی ها جلوگیری نکرد؟ آیا غیر از این است که می خواست مردم، خودشان به آن نقطه و تحلیل مطابق واقع برسند؟

2.دومین نکته ی که باید زیاد به آن توجه کرد، گفتمان  فعلی ایجاد شده توسط دولت جدید است، که از ابتدای مناظره ها تا حالا بسیار دم از انعطاف و ملاطفت با طرف مقابل میزنند؛ در این شرایط حضرت آقا با توجه به وظیفه اولیه خودش که وظیفه حمایتی و هدایتی است، بایستی برای اندیشه عمومی و دستگاه دیپلماتیک دولت، آن چرا که از نرمش مورد قبول می باشد و به حرکت روبه جلوی کشور خدشه وارد نمی کند را تببین بکند.

اگر با این دو نگاه وارد بررسی نرمش قهرمانانه شویم بهتر می توانیم شرایط بوجود آمده را درک کرده و برای این شرایط تحلیل واقعی تر ارائه کنیم.

با همه ی این تعابیر برای ارائه تفسیر واقعی از واژه نرمش قهرمانانه، می توان گفت که این واژه  خود بیانگر وضعیت برتری دارد نه نشانگر وضعیت ضعف و عقب نشینی! چرا که موقعی نرمش مطرح می شود که برای حفظ برتری خود از حریف و برای اداره وضع موجود تلاش می شود.

برای تقریب به ذهن، شما مربی یک کشتی گیری را در ذهن خود مجسم کنید که برای کوچ کردن کشتی گیر خود که چند امتیاز از حریف قدرش جلو هست، به کشتی گیر خود دستور می دهد  که حمله نکند و با یک نرمش حساب شده هم بتواند وقت را بگذراند و هم امتیازی به حریف ندهد.

بنابر این آنچه که اشتباهاً به ذهن ها متبادر شد، نرمش قهرمانانه یک استراتژی عاقلانه است برای یک شرایط خاص، نه یک خواهش و یا نرمشی که در موقع باخت باشد و حرکت ذلیلانه رخ بدهد، که متاسفانه عده ای این را خوب درک نکرده و به جای نرمش قصد چسپاندن پشت خود به زمین، در مقابل حریف را نمودند!

سخن پایانی و شاید مرتبط !!

«امروز اگر جمهوري اسلامي وارد مرحله مذاکره با آمريکا هم بشود، بدون اينکه بخواهد مقدمه ارتباط باشد- مذاکره فقط براي حل مسائل؛ آن طور که خود آمريکاييها اين را مرتب مطرح مي کنند که ما براي مذاکره با شما آماده هستيم- آنها مي توانند اين مذاکره با ما را هر طور که دلشان مي خواهد به نفع خودشان درآورند. اگر ما آن جهاز تبليغاتي را داشتيم من حرفي نداشتم، مي گفتم عيب ندارد، مذاکره مي کنيم؛ ولي ما آن جهاز تبليغاتي را نداريم و به ضررمان تمام خواهد شد. لذا اعلان کرديم که با مذاکره با آمريکا هم مخالفيم.

اين يک سياست قطعي نظام است. گفتيم"مذاکره نمي کنيم"؛ چون بمجرد انجام گفتگو و مذاکره، هر جهت حسني هم که داشته باشد، به وسيله تبليغات آنها پوشيده خواهد شد و هر جهت زشت و بدي که داشته باشد، بزرگ خواهد گرديد. در کشورهاي دنيا، در ميان ملتها و در ملت خودمان، آن چنان اين قضيه را سر و صورت خواهند داد و مطرح خواهند کرد و بيرون خواهند آورد که براي ما، جز آبروريزي و زيان نتيجه اي نخواهد داشت.»

(امام خامنه ای 4 / 6 / 72)

نویسنده : هادی آقایی
دیدگاه شما در مورد : نرمش قهرمانانه نه نرمش ذلیلانه !

نرمش قهرمانانه نه نرمش ذلیلانه !

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS