امروز چهار شنبه 02 اسفند 1396
ساعت 14:43:59
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 6743

تاریخ انتشار : 11/07/1393 - 18:17

اختصاصی / یادداشت :

دعای عرفه؛ حصول عزت انسان و حقارت شیطان

دعاي عرفه که از دعاهاي دهه اول ذيحجه وروز عرفه (نهمين روز از اين دهه ) است ، زمينه ساز وصول انسان به مقامات عاليه و کمالات روحاني و نيز روز اعتذار وندامت انسان از افعال و اعمال گذشته است .

دعای عرفه؛ حصول عزت انسان و حقارت شیطان

جویباران - دوازدهم مهر ماه 9 (ذيحجه) برابر است با روز عارفانه و ارجمند "عرفه" که همواره يادآور عروج عرفاني سيدالشهدائ امام حسين (ع ) است و ادعيه و زيارات آن حضرت، به ويژه دعاي ژرف عرفه که نابترين مفاهيم و مقولات معنوي در آيين و دين ما را حمل و منتقل مي سازد، لذا تاثير دعا در زندگي و  تهذيب آدمي با اغتنام از فرصت اين روز گرامي ، مومنان و دينداران را در پرتو دعاي   عرفه به درجات بالا رهنمون خواهد ساخت.

دعاي عرفه که از دعاهاي دهه اول ذيحجه وروز عرفه (نهمين روز از اين دهه ) است،زمينه ساز وصول انسان به مقامات عاليه و کمالات روحاني و نيز روز اعتذار وندامت انسان از افعال و اعمال گذشته است .

 مي توان دعاي عرفه را داراي عاليترين مضامين و بلندترين   مفاهيم دانست .انجام نابترين و زلال ترين نيايش انسان در پناه بندگي و فروريختن سنگين ترين حصارهاي جهل وبيگانگي   مخلوق و خالق ، کشف حقايق و شناخت مراتب کمال همچنينپرهيزاز خواهشهاي نفساني در زندگاني پر از هوي وهوس از مهمترین شاخصه های دعای عرفه است که با قرائت خالصانه و انس صادقانه با پروردگار از  طريق این  دعای ارزشمند انجام مي گيرد.

گفتنی است روز نهم ذی الحجه یعنی روز عرفه را باید به عنوان عید همۀ مومنان نامید زیرا در این روز خداوند تبارک و تعالی بندگان خود را به عبادت و اطاعت خداوند فرا خوانده و سفره ی جود و احسان خود را برای بندگان خود گسترانده است،شیطان در این روز خوار و حقیر و خشمناک است،ازروایات و احادیث و دعای این روز بر می آید که خداوند متعال در روز عرفه به بندگان خود عنایات ویژه ای منظور کرده است لذا باید حق دعای ارزشمند عرفه را در روز عرفه ادا نمود و با نیایش و سلوک عارفانه بیش از پیش با آفریدگار هستی آشنا گردیم و خود را از بند شیاطین برهانیم.

هم چنین روز عرفه روز خودشناسی و خداشناسی است باید هدف خود از معنای زندگی را بازتولید کنیم باید پیش از گذشته به زندگی گذشتۀ خود و آیندۀ خود شناخت پیدا کنیم که در نهایت این شناخت در روز عرفه منجر به هوشیاری انسان و اجنتناب از وسوسه های شیطانی خواهد شد.

لازم به ذکر است نسبت به انجام دعای عرفه بسیار شفارش شده است و در ميان اماکن مقدس جهت انجام  دعای عرفه ، مسجد برترين مکان استو داراي فضيلتي ويژه است زیرا  مسجدخانه خدا بر روي زمين است . از طرف ديگر  حضور در مسجد و تشکيل اجتماع براي استماع و قرائت دعا  موجب خواهد شد تا راه اجابت دعا کوتاه تر شود چرا که :  "يدالله مع الجماعه " دست خدا با جماعت است (حديث نبوي ) از امام صادق (ع) در خصوص دعا در مسجد نقل است که فرمودند:  هرگاه حاجتي از خداوند دارم هميشه هنگام ظهر براي دعا به   مسجد مي روم.

یقیناً مردم شهید پرور جویبار در روز عرفه و برای قرائت دعای عرفه باحضوری باشکوه در مساجد و مزار شهدا به ویژه مزارشهدای گمنام در پارک شهدای جویبار از سفرۀ بیکران رحمت الهی  بهره مند خواهند شد.

دیدگاه شما در مورد : دعای عرفه؛ حصول عزت انسان و حقارت شیطان

دعای عرفه؛ حصول عزت انسان و حقارت شیطان

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS