امروز شنبه 25 آذر 1396
ساعت 20:04:48
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 615

تاریخ انتشار : 14/07/1392 - 12:42

جویباران گزارش می دهد /

كتابخانه اي به وسعت آرزوها

نمي دانم چه قدر براي رسيدن به آرزوهايتان مصمم هستيد يا براي رسيدن به آن حاضريد چه مدت از عمر خود را صرف كنيد اما مي خواهم در اين گزارش از افرادی برايتان بنويسم كه براي تحقق آرزويشان 10 سال از عمر خود را بي هيچ چشم داشتي صرف كردند...

كتابخانه اي به وسعت آرزوها

اختصاصي جويباران - از حدود سال 1374 كه از دانشگاه فارغ التحصيل شده بود ، آرزوي كمك به افزايش سطح علمي در روستاي محل زندگي خود يعني شوركا را داشت.نمي دانست چگونه اما دوست داشت كه به رشد علمی دانش آموزان كمك كند.همان زمان تحقق آرزوي خود را در تاسيس كتابخانه ديد اما چگونه و با كدام پول؟؟؟

او كه تمام آرزويش جبران كاستي هاي علمي و هموار كردن راه براي پشرفت نسل بعد بود در روستای خود بود ،شيدالله رستخيز نام داشت.كسي كه از هيچ فداكاري و تلاشي در راه تحقق آرزويش فروگذار نكرد.

در همان سال كه فارغ التحصيل شد ،با كمك پايگاه مقاومت بسيج شوركا و انجام رايزني هاي لازمه موفق شد تا رضايت پايگاه را جهت برپايي كتابخانه اي محقر در اتاقي از پايگاه مقاومت بسيج به مساحت 40 متر جلب كند.پس از تشكيل كتابخانه ،هيات امناي آن با حضور و راي مردم انتخاب شدند.هيات امناي منتخب اين كتابخانه را "كتابخانه ي شهداي شوركا" ناميدند و اينگونه اين كتابخانه شروع به كار كرد.

اين كتابخانه پس از آغاز كار خود به ابتكاراتي از قبيل چاپ نشريه ي پيك شوركا و تهيه ي گزارش فعاليت هاي سالانه ي كتابخانه دست زد.اين نشريه و گزارش حاوي مطالب زيبا و خواندني از قبيل پيرترين و جوان ترين افراد شوركا ،اولين كسي كه در شوركا وسايلي مثل ماشين ، تلويزيون و ... را خريداري كرد و مطالب جالب ديگري بود.

چندي نگذشت كه اين كتابخانه ي كوچك و 40 متري به خاطر فعاليت هاي گسترده و استقبال دانش آموزان ،دانش جويان و معلمان و همچنين حضور پر رنگ مردم در حمايت و كمك به اداره ي آن ، دوبار صاحب عنوان رتبه ي برتر در سطح كشور و يك بار در سطح استان شد.چندي بعد يكي از اعضاي هيات امناي كتابخانه، فاطمه حبيبي به دليل فعاليت هاي برجسته ي خود در زمينه ي فرهنگي، به عنوان مروج فرهنگي به كشور مالزي اعزام شد.

همزمان با گسترش فعاليت هاي كتابخانه ، اعضاي هيات امنا به فكر احداث ساختمان جديد و مستقل براي كتابخانه افتادند اما آن ها پولي نداشتند.چگونه مي توانستند به اين آرزوي خود برسند؟؟ در همين حين فردي نيكوكار به نام سيد محمد جواد هاشميان كه از اهالي شوركا بود ،زميني را به مساحت 250متر به كتابخانه اهدا كرد.او اين كار را مشروط بر اين انجام داد كه كتابخانه به نام پدر مرحومش ، ميرعيسي هاشميان ثبت شود.

پس از اهداي زمين ، اعضاي هيات امناي كتابخانه 8 سال از عمر خود را به تلاش و تكاپو براي تبليغ چهره به چهره و جمع آوري كمك مردم صرف كردند.بالاخره پس از 8 سال تلاش بي وقفه موفق شدند كه اين بنا را احداث كنند.بنايي كه احداث آن حدود 100ميليون تومان هزینه داشت که تماما از كمك هاي مردمی تهيه شده بود.

شيدالله رستخيز در خصوص افتتاح كتابخانه مي گويد: در تاريخ 26اسفند سال 1390 كتابخانه به طور كامل احداث شده و آماده ي افتتاح شدن بود.با توافق اعضاي هيات امنا، زمان افتتاح را راس ساعت7:30 شب اعلام كرديم.دقيقا در زمان مقرر شاهد حضور گرم مردم در محل جديد كتابخانه بوديم.اين روشي بود كه توسط آن، نظم و علاقه ي خود و مردم را به كساني كه به موفقيت اين پروزه ايمان نداشتند ،ثابت كرديم.

از آن زمان كتابخانه به ابتكارات بي سابقه اي در سطح كشور دست زد.ابتكاراتي نظير برگزاري كلاس قرآن به صورت مجاني يا جمع آوري پايان نامه ها از دانش آموختگان بومي شوركا ،پهناب و ساير روستا هاي همجوار.

حال نكات قوت و كار هاي بي نظير كتابخانه را برايتان شرح مي دهم.اين كتابخانه كلاس هاي قرآن را به مربي گري ام البنين باقري به صورت مجاني برگزار مي كند.اين كتابخانه همچنين محل برگزاري كلاس كامپيوتر به مربي گري الهه خنكداري مي باشد.از ديگر فعاليت هاي اين كتابخانه مي توان به برگزاري همايش ها، مسابقات كتابخواني و ارائه ي گزارش سالانه اشاره كرد.

اين كتابخانه در حال حاضر حاوي 6 هزارجلد كتاب مي باشد كه بخشي اعظم آن را كتاب هاي اهدايي مردم تشكيل مي دهد.كتابدار اين كتابخانه، الهه خنكداري از ديگر كساني است كه براي تحقق كتابخانه ي مطلوب با حقوق ماهانه ي بسيار ناچيز در حال خدمت است.البته بايد اين نكته را ذكر كرد كه اعضاي هيات امنا در طول سال هاي خدمت خود هيچ حقوقي دريافت نكرده و انتظارش را هم ندارند.

اعضاي هيات امنا براي تسهيل مطالعه ي دانش آموزان كنكوري، طرحي را اجرا كردند كه طي آن 4 تن از دانش آموزان پشت كنكوري تعهد داده و مسئوليت اداره ي كتابخانه را از ساعت 2 بعداز ظهر تا ساعت 12 شب به عهده گرفتند.با اجراي اين طرح دانش آموزان قادر به مطاله در فضاي مناسب كتابخانه شدند.

عامل زيبايي اين كتابخانه ابتكار و علاقه ي مسئولان آن است.اعضاي هيات امنا براي شناساندن فرهنگ شوركا به نسل جوان در حال فراهم سازي تداركات جهت ايجاد موزه ي محلي در مكان كتابخانه مي باشند.يكي ديگر از عوامل اثباتگر اشتياق آنان به اداره ي كتابخانه و تحقق آن ،انجام وقايع نگاري است.به منظور وقايع نگاري دفتري تهيه شد كه دربردارنده ي تمام وقايع از روز افتتاح اين كتابخانه تا امروز است.

نمي دانم وقتي كه وارد كتابخانه شديد چه حسي به شما دست خواهد داد اما من با هر نگاه كه به گوشه اي از كتابخانه مي انداختم ، قلب رئوف افراد،همبستگي و اعتقاد محكم آن ها به آرزو و هدفشان را حس كردم.حتما مي خواهيد بدانيد كه چه چيزي را مي توان با هر نگاه ديد پس بگذاريد تا برايتان شرح بدهم.

وقتي قفسه ي كتاب را ببينيد، متوجه برچسب روي آن مي شويد.برچسبي كه روي آن نام اهدا كننده آن نوشته شده است.روي بخاري ،پنكه ،كامپيوتر و هر چيزي كه در اين كتابخانه مي بينيد اسم يك نفر نوشته شده است.اين بيانگر همبستگي مردم شوركا است، همبستگي و اعتقادي كه آن ها به آرزوي احداث يك كتابخانه ي مستقل داشتند، كتابخانه ي حاج ميرعيسي هاشميان يا به تعبير من " كتابخانه اي به وسعت آرزو ها"

----------------------------------------------------------------------

**گزارش از ميكائيل صادقي**

----------------------------------------------------------------------

برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
  • پاسخ به نظر چهار شنبه 17 مهر 1392 - 14:48
    عمارنامه

    سلام و درود؛ دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید. http://www.ammarname.ir/node/15056 ما را از بروزرسانی خود آگاه و با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید . موفق و پیروز باشید . http://ammarname.ir -- info@ammarname.ir یا علی

    3 2
دیدگاه شما در مورد : كتابخانه اي به وسعت آرزوها

كتابخانه اي به وسعت آرزوها

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS