امروز چهار شنبه 02 اسفند 1396
ساعت 20:22:39
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 599

تاریخ انتشار : 12/07/1392 - 20:21

یک مؤلف دست به قلم در گفتگو با جویباران:

زبان مازندرانی در شرف فراموشی

کتاب هایی که به زبان مازندرانی چاپ می شود زیاد مورد استقبال نهاد های دولتی قرار نمی گیرد و اداره ها از نویسندگان هیج حمایتی نمی کنند..با این اوضاع چگونه می توان به پایداری زبان مازندرانی و ادامه ی تالیف کتاب به این زبان زیبا امید داشت؟

زبان مازندرانی در شرف فراموشی

اختصاصی جویباران - زبان مازندرانی که به عنوان زبانی بکر و دست نخورده یا با تغییرات کم از آن یاد می شود بالغ بر5 میلیون صحبت کننده در قسمت هایی از استان های سمنان ، گلستان ،تهران و مازندران داراست.در استان مازندران حدود 50 نشریه در حال فعالیت هستند اما هیچ کدام از این نشریه ها به زبان مازندرانی نشر نمی شود.

همچنین وقتی شبکه های محلی دیگر استان ها از قبیل آذربایجان ، کردستان،خوزستان و.... را با شبکه ی تبرستان مقایسه می کنیم، در می یابیم که در شبکه ی تبرستان قسمت خیلی کمی از برنامه ها به زبان محلی مازندرانی اختصاص داده شده است.

وقتی که این شرایط برقرار باشد ، زبان مازندرانی به مرور زمان کم رنگ شده و حتی شاید در نسل های بعد چیزی از آن به جا نماند.اینجاست که ضرورت تالیف کتاب هایی به زبان مازندرانی بر همگان روشن می گردد اما در این زمینه هم هیچ حمایتی از مولفان این کتاب ها صورت نمی گیرد.

عباس صفایی یکی از مولفان دست به قلم که تا کنون تالیف 11 کتاب را در کارنامه ی نویسندگی خود دارد، پیرامون مشکلات خود و تمام نویسندگان با خبرنگار جویباران به صحبت پرداخت.

وی در رابطه با سابقه ی کار خود می گوید: من تا به حال 11 کتاب تالیف کردم که 3 جلد آن به زبان مازندرانی و به همراه برگردان به فارسی و ترجمه به انگلیسی است. من چند سال با صدا و سیمای استان مازندرانی همکاری داشته و نویسنده و گزارشگر برنامه ی "روستا در مازندران" بودم .فعالیت در این برنامه موجب علاقه مندی من به تالیف کتاب هایی به زبان مازندرانی و احیای این زبان شد.

عباس صفایی پیرامون مشکلاتی که پیش رو داشت گفت: کتاب هایی که به زبان مازندرانی چاپ می شود زیاد مورد استقبال نهاد های دولتی قرار نمی گیرد و اداره ها از نویسندگان هیج حمایتی نمی کنند.برای مثال هر ساله تعداد زیادی کتاب از سوی اداره ی آموزش و پرورش به عنوان جایزه به دانش آموزان اهدا می گردد. این جایزه ها می تواند از کتاب های تالیف شده به زبان مازندرانی انتخاب شود.این عمل می تواند زمینه ساز ترویج زبان مازندرانی و همچنین حمایت از مولفان بشود اما تا کنون هیچ اقدامی از این قبیل هم صورت نگرفت.

وی در پایان با گلایه از کتابخانه ها و ادارات شهرستان جویبار تأکید کرد: حتی در کتابخانه های عمومی شهرستان جویبار کتاب های مازندرانی من و یا نویسندگان دیگر یافت نمی شود.ادارات به خرید آثار ما علاقه ای نشان نمی دهند.با این اوضاع چگونه می توان به پایداری زبان مازندرانی و ادامه ی تالیف کتاب به این زبان زیبا امید داشت؟

انتهای پیام/م.صادقی

دیدگاه شما در مورد : زبان مازندرانی در شرف فراموشی

زبان مازندرانی در شرف فراموشی

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS