امروز چهار شنبه 02 اسفند 1396
ساعت 07:07:04
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 598

تاریخ انتشار : 12/07/1392 - 18:06

آفتی که ورزش را هدف گرفته؛

آب ونان پیش بینی فوتبال در شمال !

در دو سال گذشته، تاسیس سایت‌هایی که اقدام به شرط ‌بندی در مورد نتایج لیگ‌های فوتبال داخلی و خارجی می‌كنند، افزایش چشمگیری داشته است .پدیده شومی که در استانهای شمالی با استقبال بسیاری روبرو شد.

آب ونان پیش بینی فوتبال در شمال !

به گزارش جویباران، به نقل از وارش، در دو سال گذشته، تاسیس سایت‌هایی که اقدام به شرط ‌بندی در مورد نتایج لیگ‌های فوتبال داخلی و خارجی می‌كنند، افزایش چشمگیری داشته است .پدیده شومی که در استانهای شمالی با استقبال بسیاری روبرو شد.

خرید و فروش برگه‌های پیش‌بینی مسابقات فوتبال در حالی در فضای مجازی و برخی کیوسک‌های مطبوعاتی  در شهرهای شمالی عرضه می‌شود که کارگروه مصادیق محتوای مجرمانه آن را شبیه بلیت‌های بخت‌آزمایی و قمار می‌داند.

براساس مستندات موجود مشخص شده‌است كه این نوع سایت‌ها که مدعی پرداخت جایزه‌های میلیونی به برندگان، به وسیله شرط ‌بندی نتایج مسابقات لیگ فوتبال هستند در سایت خود قسمتی را با عنوان ثبت‌نام قرار داده‌اند كه افراد برای شرکت در پیش‌بینی نتایج، بعد از تکمیل و ارسال اطلاعات در قسمت ثبت‌نام سایت، ملزم به خرید فرم‌های مخصوصی هستند که هر کدام از این فرم‌ها با مبلغ مشخصی به فروش می‌رسند و افراد قبل از شروع مسابقات، نتایج احتمالی مورد نظر را در فرم مربوطه وارد و ارسال می‌كنند.

نکته حائز اهمیت این است که تمامی مبالغ مربوط به جایزه‌ها، حاصل از تجمیع پول‌های پرداختی سایر شرکت‌کنندگانی (بازندگان پیش‌بینی) است که در موقع تهیه فرم، آن را پرداخت كرده‌اند و این نوع پیش‌بینی همراه با قرعه‌کشی که برای پرداخت جوایز آن، از پول سایر شرکت‌کنندگان استفاده می‌كنند مصداق بارز قمار است و طبق نظر علمای دینی، باطل و حرام است.

براساس این گزارش فارغ از مسئله حرام بودن این نوع فعالیت، سایت‌های بسیار زیادی در دو سال گذشته در این زمینه راه‌اندازی شده‌اند که تعدادی از آنها بعد از مدت یك هفته از زمان راه‌اندازی و جذب سرمایه، به بهانه‌های مختلف سایت خود را تعطیل و مبالغ هنگفتی را از افراد کلاهبرداری می‌كردند.در برخی از این سایت‌ها ادعا می‌شود که حدود 20 درصد از مبالغ جمع‌آوری شده از افراد، در امور خیریه صرف و هزینه می‌شود.

با بررسی تحقیقاتی که انجام گرفته، نتیجه بدست آمده این است که در برخی از موارد پول‌های بالغ بر چند صد میلیون در طول یک هفته، به حساب صاحبان این سایت‌ها واریز می‌شود و این در حالی است كه تنها کمتر از 8 درصد بابت جایزه به افرادی که نتایج را درست پیش‌بینی کرده‌اند، پرداخت می‌شود.

همچنین این شایعه وجود دارد بسیاری از این سایت‌ها با دستکاری در فرم‌های پیش‌بینی نتایج و نحوه امتیازدهی شرکت‌کنندگان، نتایج را برای کسب سود بیشتر تغییر داده‌اند.

حبس و شلاق برای متخلفان

این پایگاه‌ها و وبلاگ‌ها ضمن ارائه این موارد از طریق فضای مجازی، از طریق برخی مراکزعمومی نیز، اقدام به فروش برگه‌های شرکت در مسابقات به قیمت‌های مختلف می‌کنند.

این در حالی است که براساس مصوبه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در قسمت ۷ از بند «هـ» ماده ۲۱ قانون جرایم رایانه‌ای، ایجاد مراکز قمار در فضای مجازی (مواد ۷۰۵، ۷۰۸ و ۷۱۰ قانون مجازات اسلامی) جرم محسوب شده است.

ماده ۷۰۵ قانون مجازات اسلامی: قماربازی با هر وسیله‌ای ممنوع و مرتکبین آن به یک تا شش ماه حبس یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شوند و درصورت تجاهر به قماربازی به هر دو مجازات محکوم می‌گردند.

ماده ۷۰۸ قانون مجازات اسلامی: هرکس قمارخانه دایر کند یا مردم را برای قمار به آن جا دعوت نماید به شش ماه تا دو سال حبس یا از سه میلیون تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود.

ماده ۷۱۰ قانون مجازات اسلامی: اشخاصی که در قمارخانه‌ها قبول خدمت کنند یا به نحوی از انحا به دایرکننده‌ی این قبیل اماکن کمک نمایند معاون‌ محسوب می‌شوند و مجازات مباشر در جرم را دارند ولی دادگاه‌ می‌تواند نظر به اوضاع، احوال و میزان تأثیر عمل معاون، مجازات‌ را تخفیف دهد.

بنا بر اعلام معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انتشار آگهی های تبلیغاتی مربوط به فروش كالا یا خدمات از طریق قرعه كشی كه تداعی كننده بخت آزمایی و لاتاری باشد، ممنوع است.

به استناد ماده 10 و 17 آیین نامه تاسیس و نظارت بر نحوه كار و فعالیت كانون های آگهی و تبلیغاتی، درج هر نوع آگهی برای فروش كالا یا خدمت از طریق قرعه كشی یا روش دیگر كه در آن از متقاضیان برای شركت در قرعه كشی یا موارد مشابه درخواست واریز وجه به حساب واگذار كننده كالا یا خدمات شود از مصادیق مطالب گمراه كننده است.

 انتشار این گونه موارد در تمام رسانه ها و مطبوعات و از طریق اوراق چاپی یا ارسال از طریق پست و نمابر و اینترنت ممنوع است.

دیدگاه شما در مورد : آب ونان پیش بینی فوتبال در شمال !

آب ونان پیش بینی فوتبال در شمال !

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS