امروز یکشنبه 26 آذر 1396
ساعت 09:41:44
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 5390

تاریخ انتشار : 16/06/1393 - 15:21

چالش سخت شاگردان خادم:

همه به دنبال یزدانی، پلنگ به دنبال طلا

پیکارهای کشتی قهرمانی جهان در حالی از فردا در ازبکستان آغاز می‌شود که آزادکاران کشورمان سال گذشته عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داده بودند.

همه به دنبال یزدانی، پلنگ به دنبال طلا

به گزارش جویباران، رقابت‌های کشتی قهرمانی جهان از فردا، هفدهم شهریورماه در شهر تاشکند ازبکستان آغاز می‌شود و آزادکاران ایران که سال گذشته در کشتی آزاد قهرمان شده بودند، اکنون برای دفاع از عنوان قهرمانی و حفظ جام قهرمانی به میدان خواهند رفت.

تیم ملی کشتی آزاد ایران سال گذشته در شرایطی قهرمان رقابت‌های 2013 جهان شد که ملی‌پوشان کشورمان با کسب 2 مدال طلا (حسن رحیمی و رضا یزدانی)، یک نقره (عزت الله اکبری) و 2 برنز (مسعود اسماعیل‌پور و احسان لشگری) بعد از 11 سال عنوان قهرمانی را از آن خود کرد و به یکه‌تازی روس‌ها پایان دادند.

تیم ایران در حالی با ترکیب دگرگون شده‌ای نسبت به سال گذشته گام به رقابت‌های جهانی ازبکستان خواهد گذاشت که به فاصله‌ای کم‌تر از دو هفته باید در میدانی دیگر به نام بازی‌های آسیایی شرکت کند، جایی که 4 کشتی‌گیر کشورمان باید سختی وزن کم کردن دوباره را به جان بخرند تا برای مبارزه با حریفان آسیایی آماده شوند که این موضوع کار را برای شاگردان خادم سخت می‌کند.

سیداحمد محمدی، مصطفی حسین‌خانی، رضا افضلی و محمدحسین محمدیان برای نخستین بار حضور در چنین میدان مهمی را تجربه می‌کنند و در مقابل کشتی‌گیرانی مانند رحیمی، اسماعیل‌پور، یزدانی و قاسمی با کوله‌باری از تجربه گام به این رقابت‌ها خواهند گذاشت.

آنچه مسلم است شاگردان رسول خادم کار سختی برای تکرار عنوان قهرمانی در حضور مدعیانی همچون روس‌ها، ازبک‌ها و حتی گرجستانی‌ها و آذربایجانی‌ها خواهند داشت. شاگردان خادم قصد دارند از عنوان قهرمانی سال گذشته ایران در جهان دفاع کنند و ثابت کنند همچنان بر قله افتخار جهان ایستاده‌اند و قهرمانی جهان در سال قبل تنها یک اتفاق نبوده است.

در زیر نگاهی به مدعیان اوزان هشت‌گانه مسابقات جهانی و شرایط ملی‌پوشان ایران خواهیم داشت:

* ‌57 کیلوگرم: مدعیان پرشمار در تلاش برای خودنمایی؛ کار سخت رحیمی

در این وزن حسن رحیمی دارنده مدال طلای جهان در سال 2013 یکی از مدعیان اصلی این وزن محسوب می‌شود؛ هر چند که برای تکرار عنوان قهرمانی‌اش با مدعی سرسختی به نام ویکتور لبدوف، دارنده مدال‌های طلای 2010 و 2011 جهان باید دست و پنجه نرم کند.

رحیمی که در جام جهانی کشتی آزاد با نتیجه نزدیک بر 4 بر 3 مغلوب لبدوف شد به دنبال جبران این شکست در میدان جهانی و تکرار عنوان قهرمانی سال گذشته‌اش است؛ هر چند که لبدوف بعد از 2 سال غیبت در اندیشه تکرار افتخارات گذشته و احیای جایگاه از دست رفته‌اش است و میدان را به راحتی برای رقبا خالی نخواهد کرد.

ولادیمیر خینچگاشویلی دارنده مدال نقره المپیک لندن از گرجستان از دیگر مدعیان قهرمانی در این وزن و از حریفان سرسخت رحیمی برای تکرار عنوان قهرمانی است.

رسول کالیف از قزاقستان و نفر پنجم جهان در دوره گذشته که در رده سوم آخرین رنکینگ فیلا حضور دارد با کسب مدال طلای قهرمانی آسیا در این وزن خط و نشانی جدی برای حریفانش کشید و به نظر می‌رسد حریف ساده‌ای برای مدعیان این وزن نخواهد بود. آذربایجانی‌ها که همواره در سبک‌وزن در زمره مدعیان بودند احمد نبی گورازوتیلوف را به عنوان ملی‌پوش وزن اول خود راهی ازبکستان می‌کنند.

سزار آکگول دارنده مدال برنز 2013 جهان از ترکیه و کیونگ ایل یانگ دارنده مدال طلای 2009 جهان و برنز المپیک لندن از کره شمالی از دیگر مدعیان این وزن هستند.

حسن رحیمی ملی پوش وزن اول کشورمان در حضور مدعیان نامدار وزن اول کار سختی برای تکرار عنوان قهرمانی در ازبکستان خواهد داشت. رحیمی نشان داده که اگر به راحتی سر وزن برسد، کشتی‌های خوبی به نمایش خواهد گذاشت و حریفان حرفی برای گفتن مقابل زیرگیری‌های بدون نقص او نخواهند داشت.

در هر صورت به نظر می‌رسد با حضور این همه مدعی قطعاً باید شاهد مبارزاتی حساس و مهیج در پیکارهای جهانی باشیم.

آخرین رنکینگ فیلا در این وزن به شرح زیر است:

1- ولادمیر خینچیگاشویلی (گرجستان) 2- ویکتور لبدوف (روسیه) 3- احمدنبی گورازوتیلوف (آذربایجان)... 5- حسن رحیمی (ایران)

* 61 کیلوگرم: مثلث مدعیان در تاشکند؛ اسماعیل‌پور در اندیشه طلا

حاجی علی‌یف کشتی‌گیر وزن دوم آذربایجان که در ماه‌های اخیر با پیروزی‌های 12 بر 5 مقابل بخان گویگریف، قهرمان سال 2013 جهان از روسیه و 10 بر صفر مقابل ولادیمیر دوبوف، نایب قهرمان جهان در سال گذشته، عملکرد خیره‌کننده‌ای از خود به جای گذاشته است از مدعیان اصلی این وزن محسوب می‌شود.

وی که اکنون در رده‌بندی فیلا رتبه نخست این وزن را در اختیار دارد مدعی اصلی قهرمانی در وزن دوم کشتی آزاد است، اما مسعود اسماعیل‌پور دارنده مدال برنز جهان و نفر دوم رنکینگ فیلا جدی‌ترین حریف علی‌یف به حساب می‌آید. بدون شک آلکساندر بوگوموئف از روسیه که با غلبه بر گویگریف،قهرمان 2013 جهان، صاحب دوبنده روس‌ها در این رقابت‌ها شده است حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت.

اسماعیل‌پور در دومین میدان جهانی‌اش به دنبال مدالی خوشرنگ‌تر از برنز دوره قبل است؛ وی اگر می‌خواهد به مدالی خوشرنگ‌تر از برنز در مسابقات جهانی برسد باید علاوه بر تقویت فاز هجومی‌اش در فاز دفاعی هم حریفان را کنترل کند تا موفق باشد و امتیازات کسب شده را براحتی از دست ندهد.

در هر حال مثلث مدعیان در این وزن شانس اصلی قهرمانی را تشکیل می‌دهند مگر اینکه شاهد شگفتی در این وزن باشیم.

آخرین رنکینگ فیلا در این وزن به شرح زیر است:

1- حاجی علی‌یف (آذربایجان) 2- مسعود اسماعیل‌پور (ایران) 3- آلکساندر بوگوموئف (روسیه)

* 65 کیلوگرم: مدعیان تازه‌وارد به دنبال طلای جهانی؛ محمدی گمنام در جمع بزرگان

داوید صفریان، قهرمان سال گذشته جهان به همراه لیوان لوپز کوبایی از مدعیان اصلی این وزن محسوب می‌شوند. سیداحمد محمدی آزادکار جوان کشورمان که نخستین میدان مهم خود در سطح جهانی را تجربه می‌کند کار سختی برای رسیدن به مدال در این وزن خواهد داشت هر چند که محمدی ثابت کرده به خوبی از انجام کارهای سخت برمی‌آید. در این بین نباید فرانکلین گومز، برنت مت‌کالف آمریکایی و سوسلان رامونوف روس را نادیده گرفت.

نکته جالب توجه وزن 65 کیلوگرم این است که هیچکدام از صدرنشینان آخرین رنکینگ فیلا در این وزن، در رقابت‌های جهانی به میدان نخواهند رفت.

قربان‌علی‌یف و احمد چاکائف از روسیه جایی در تیم ملی کشورشان ندارند و یوگشوار دات هندی هم ترجیح داده است انرژی خود را صرف موفقیت در بازی‌های آسیایی کند.

سیداحمد محمدی که در ماه‌های اخیر با درخشش در جام جهانی و رقابت‌های قهرمانی آسیا عملکرد خیره کننده‌ای از خود بر جای گذشته‌ است به دنبال افتخاری تازه در کارنامه ورزشی‌اش است. محمدی که در رقابتی پر حرف و حدیث قافیه را از میثم نصیری برد از این نظر زیر فشار روحی و روانی سنگینی قرار دارد هر چند که به نظر می‌رسد خونسردی این کشتی‌گیر در رقابت روی تشک، امتیاز ویژه محمدی مقابل حریفان باشد.

آخرین رنکینگ فیلا در این وزن به شرح زیر است:

1- ماگومد قربان علی‌یف (روسیه) 2- احمد چاکائف (روسیه) 3- یوگشوار دات (هند)... 9- سیداحمد محمدی (ایران)

* 70 کیلوگرم: مصدومیت، جدی‌ترین رقیب حسین‌خانی

وزن چهارم فیلا از اوزان جدید کشتی آزاد است که بین اوزان 66 و 74 کیلوگرم قرار گرفته و کشتی‌گیرانی که در گذشته در این اوزان توفیقی نداشتند با تغییر وزن، بدنبال محک زدن خود در این وزن هستند. مدعیان این وزن برای نخستین بار در یک میدان مهم و رسمی در سطح جهان رو در روی یکدیگر قرار می‌گیرند تا قدرت خود را به رخ حریفان بکشند.

مصطفی حسین‌خانی کشتی‌گیر سابق وزن 66 کیلوگرم ایران که بعد از سال‌ها ناکامی در این وزن تصمیم به حضور در یک وزن بالاتر (یعنی 74 کیلوگرم) گرفت در این وزن هم توفیقی کسب نکرد و بهترین انتخاب برای او وزن 70 کیلوگرم بود چرا که هم وزن کمتری نسبت به گذشته کم می‌کند و هم نسبت به حریفان قدرت بالاتری دارد. ایده‌آل‌ترین وزن برای حسین‌خانی در این سال‌ها همین وزن بوده که می‌تواند پایانی بر ناکامی‌های این کشتی‌گیر در عرصه بین‌المللی باشد. حسین‌خانی که با قهرمانی مقتدرانه در رقابت‌های آسیایی و ارائه کشتی‌های زیبا در جام جهانی مدعی اصلی قهرمانی در این وزن محسوب می‌شود یک رقیب جدی برای رسیدن به مدال طلا دارد؛ مصدومیت.

مصدومیت حسین‌خانی که به دغدغه اصلی این روزهای رسول خادم و همکارانش در کادر فنی تبدیل شده است کار این کشتی‌گیر را برای رسیدن به مدال طلا سخت می‌کند.

روسلان دبیر گادجیف قهرمان اروپا از آذربایجان و ختاگ تسابولوف قهرمان روسیه از دیگر مدعیان این وزن محسوب می‌شود. هر چند که نیک مارابل آمریکایی، تنها کشتی‌گیری که موفق به شکست باروز در سال‌های اخیر شده است حریفی سرسخت به شمار می‌رود.

حسین‌خانی که در ماه‌های اخیر همواره به عنوان صدرنشین در رنکینگ فیلا حضور داشته است اگر بتواند گوشه‌ای از عملکرد درخشانش در رقابت‌های قهرمانی آسیا و جام جهانی را به نمایش بگذارد به طور حتم یکی از مدال‌های قهرمانی را از آن خود خواهد کرد.

آخرین رنکینگ فیلا در این وزن به شرح زیر است:

1- مصطفی حسین‌خانی (ایران) 2- روسلان دبیر گادجیف (آذربایجان) 3- پیمان یاراحمدی (ایران)

* 74 کیلوگرم: همه برای نقره مبارزه می‌کنند؛ افضلی برای اثبات خودش

وزن 74 کیلوگرم تنها وزن از اوزان سابق فیلا است که دچار تغییر نشده است. بدون شک جردن باروز قدرت بلامنازع این وزن است و شاید بدون اغراق باید گفت وزن پنجم سایر کشتی‌گیران برای کسب عنوان دوم مبارزه می‌کنند؛ از دنیس چارگوش عنوان‌دار گرفته که 2 بار شکست مقابل این کشتی‌گیر را تجربه کرده تا رضا افضلی تازه‌کار.

باروز که نوار پیروزی‌های متوالی‌اش در جام یاشار دوغو مقابل هموطنش، نیک مارابل، پاره شد به دنبال تکرار مدال‌های طلای سال‌های 2011، 2012 و 2013 در سال 2014 است. وی که هنوز رکورد شکست‌ناپذیری‌اش را مقابل کشتی‌گیران خارجی حفظ کرده است به دنبال افتخاری تازه در میدانی جدید است.

به نظر می‌رسد تنها کشتی‌گیری که می‌تواند تهدیدی جدی برای این کشتی‌گیر چغر و بدبدن آمریکایی باشد، دنیس چارگوش، کشتی بلد و کهنه‌کار روس است که شاید بتواند انتقام دو شکستی را که در سال‌های اخیر مقابل این کشتی‌گیر داشته است به نوعی بگیرد.

تیم ایران در سال‌های اخیر همواره در این وزن سهمی از مدال داشته است؛ از مدال‌های نقره و برنز صادق گودرزی گرفته تا نقره اکبری در سال گذشته در مجارستان، اما امسال چهره‌ای جدید برای ایران در وزن پنجم به میدان خواهد رفت؛ رضا افضلی که در این رقابت‌ها نخستین میدان جهانی خود را تجربه می‌کند از امیدهای رسول خادم برای کسب مدال محسوب می‌شود. باید دید که آیا افضلی هم می‌تواند مانند اکبری که سال گذشته با کسب مدال، سهم بسزایی در قهرمانی ایران در جهان داشت؛ خود را به عنوان مدعی این وزن مطرح کند.

آخرین رنکینگ فیلا در این وزن به شرح زیر است:

1- جردن باروز (آمریکا) 2- جبرئیل حسن‌اف (آذربایجان) 3- رضا افضلی (ایران)

* 86 کیلوگرم: سعداله‌یف جوان در اندیشه بزرگی در جمع بزرگان؛ محمدیان پا جای پای پدر

جوان‌ترین کشتی‌گیر رقابت‌های جهانی و این وزن، کسی نیست به غیر از ستاره این روزهای کشتی روسیه و جهان، عبدالرشید سعداله‌یف.

وی با 18 سال سن در حالی ‌که هنوز کشتی‌گیر رده جوانان محسوب می‌شود، دو مدال طلای نوجوانان را در کارنامه دارد و در حالی گام به رقابت‌های جهانی می‌گذارد که مدال طلای قهرمانی اروپا در سال 2014 در رده سنی بزرگسالان را با غلبه بر حریفانی همچون گایداروف، ورب و مارساگیشویلی، بر گردن آویخت. وی مدال‌های طلای جام‌های ایوان یاریگین، یاشاردوغو و زیلکوفسکی لهستان را در کارنامه دارد و خود را برای کسب نخستین مدال طلای جهانی در رده سنی بزرگسالان آماده می‌کند، اما در این راه باید از سد حریفان کهنه‌کاری از جمله سالاس کوبایی (نایب قهرمان جهان)، مراد گایداروف، جیم اسپینال، نایب قهرمانی المپیک لندن و استفان ورب مجارستانی (نفر سوم جهان) بگذرد.

ابراگیم آلداتوف اوکراینی، دارنده مدال طلای جهان در سال گذشته و شریف شریف‌اف آذربایجانی، قهرمان المپیک لندن در کنار احسان لشگری سرشناس‌ترین غایبان این وزن محسوب می‌شوند.

محمدحسن محمدیان که یکی از جوانترین کشتی‌گیران این رقابت‌ها و تیم ایران محسوب می‌شود در این مسابقات به عنوان نماینده وزن ششم ایران روی تشک خواهد رفت و به دنبال اثبات توانایی‌های خود و یادآوری کشتی‌های پدرش در میادین جهانی و المپیک است. باید دید که آیا محمدیان که در عرصه بین‌المللی چندان مطمئن نشان نداده است می‌تواند با ارائه کشتی‌های هجومی شایستگی‌های خود را اثبات کند و خود را به عنوان مدعی این وزن در جمع بزرگان مطرح کند یا نه؟

آخرین رنکینگ فیلا در این وزن به شرح زیر است:

1- عبدالرشید سعداله‌یف (روسیه) 2- رینیرز سالاس پرز (کوبا) 3- شامیل کوریاماگومدوف (روسیه)... 5- میثم مصطفی‌جوکار (ایران)... 9- احسان لشگری... 16- محمدحسین محمدیان

* 97 کیلوگرم: همه به دنبال یزدانی، پلنگ به دنبال طلا

همه می‌دانند که برای رسیدن به مدال طلای این وزن اول باید از سد حریفی بنام رضا یزدانی بگذرند. پلنگ جویبار که در ماه‌های اخیر همواره در صدر رنکینگ فیلا در این وزن حضور داشته است در اندیشه هت‌تریک طلا و دفاع از عنوان قهرمانی‌اش در سال گذشته است تا کارنامه درخشانش را زرین تر از قبل کند هر چند که می‌داند امسال در ازبکستان کار به مراتب سخت‌تری از گذشته خواهد داشت.

عبدالسلام گادیسوف که در این سال‌ها بارها طعم شکست مقابل یزدانی را چشیده است این بار برای جبران مافات به میدان خواهد آمد و بدون شک جدی‌ترین رقیب یزدانی در راه رسیدن به سکوی قهرمانی است هر چند که از کشتی‌گیرانی مانند گازیموف، آندرتسیف، و وارنر هم نباید غافل شد.

جیک وارنر هم بعد از غیبتی 2 ساله بعد از المپیک لندن، دوباره به میدان بازگشته است، اما به نظر نمی‌رسد از آمادگی مطلوبی برای درخشش در این میدان برخوردار باشد. هر چند که این کشتی‌گیر خوش‌شانس با حذف حریفانش کار سختی برای کسب مدال طلای المپیک در لندن نداشت، اما این بار باید مقابله سختی با یزدانی داشته باشد. این بهترین فرصت برای رضا یزدانی است تا ثابت کند که حقش مدال طلای المپیک بوده است و با بدشانسی محض از آن بازمانده است.

ختاگ گازیموف آذربایجانی 31 ساله کهنه‌کار نیز که در سال‌های اخیر همواره از مدعیان ثابت سکوی قهرمانی بوده است این بار هم برای دشت یک مدال جهانی دیگر به میدان خواهد آمد هر چند که با توجه به سن و سال گازیموف نباید شانس زیادی برای قهرمانی او قائل شد، اما گاهی اوقات تاریخ نشان داده که آبستن حوادث شگفت است و دود از کنده بلند می‌شود.

والری آندرتسیف، دارنده مدال نقره المپیک لندن از اوکراین که با غلبه بر یزدانی در نیمه‌نهایی فینالیست شده بود از دیگر مدعیان این وزن محسوب می‌شود. با توجه به غیبت این کشتی‌گیر در مسابقات جهانی سال گذشته جدال دوباره یزدانی و آندرتسیف می‌تواند جالب توجه باشد.

رضا یزدانی، ختاگ گازیموف، جیک وارنر به همراه عبدالسلام گادیسوف مدعیان اصلی این وزن برای قهرمانی محسوب می‌شوند.

آخرین رنکینگ فیلا در این وزن به شرح زیر است:

1- رضا یزدانی (ایران) 2- عبدالسلام گادیسوف (روسیه) 3- ختاگ گازیموف (آذربایجان)

 *‌ 125 کیلوگرم: چه کسی حریف گاتسالوف می‌شود؟ قاسمی به دنبال مدال جهانی

حاجی‌مراد گاتسالوف با 32 سال سن پرافتخارترین و در عین حال مسن‌ترین آزادکار حاضر در رقابت‌های جهانی تاشکند محسوب می‌شود که در هشتمین حضور خود در مسابقات جهانی و المپیک به دنبال هفتمین مدال طلای کارنامه‌اش است.

هر چند که مدافع عنوان قهرمانی حریفان تازه نفسی همچون طاها آکگول از ترکیه و کمیل قاسمی را پیش رو دارد. آلن زاسی‌یف، نایب قهرمان اوکراینی جهان در سال گذشته غایب بزرگ این وزن محسوب می‌شود که اوکراینی‌ها خوتسیانوفسکی را به عنوان ملی‌پوش سنگین‌وزن خود معرفی کرده‌اند.

ترول دلاگنف، کشتی‌گیر کهنه‌کار آمریکایی نیز از دیگر مدعیان این وزن محسوب می‌شود.

قاسمی که بعد از کسب برنز المپیک لندن نامی در بین بزرگان سنگین‌وزن برای خود دست و پا کرده بود در مسابقات جهانی سال گذشته نتوانست آنطور که باید انتظارات را برآورده کند و وداعی زودهنگام با مسابقات داشت، اما امسال عزمش را جزم کرده است تا نخستین مدال جهانی خود را در آوردگاه ازبکستان به کارنامه اش اضافه کند.

قاسمی در این راه حریفان سرسختی همچون گاتسالوف کهنه کار و طاها آکگول جوان را پیش رو دارد، هر چند که از دلاگنف آمریکایی که سابقه پیروزی و شکست مقابل او را در کارنامه دارد نباید غافل شود.

در هر صورت به نظر می‌رسد قهرمان این وزن از بین گاتسالوف، قاسمی، آکگول و حتی دلاگنف تعیین شود مگر اینکه شاهد حوادث غیرقابل پیش‌بینی و ظهور پدیده‌ای در سنگین‌وزن باشیم.

آخرین رنکینگ فیلا در این وزن به شرح زیر است:

1- طاها آکگول (ترکیه) 2- کمیل قاسمی (ایران) 3- الکساندر خوتسیانوفسکی (اوکراین)

به گزارش فارس، با نگاهی به ترکیب تیم ملی کشتی آزاد ایران می‌توان امیدوار به تکرار قهرمانی شاگردان خادم بود موضوعی که چندان دور از ذهن نیست هر چند که با حضور پرقدرت روس‌ها و میزبانی ازبکستان این قهرمانی به چالش کشیده خواهد شد.

خوشبختانه ملی‌پوشان از نظر شرایط روحی و جسمی در شرایط مطلوبی قرار دارند و به غیر از چند مصدومیت جزئی مشکلی نیست. با توجه به موفقیت‌های اخیر گوش شکسته‌های کشورمان در میادین بزرگ بین‌المللی، این امید می‌رود که آزادکاران کشورمان با دستی پر به وطن بازگردند.

دیدگاه شما در مورد : همه به دنبال یزدانی، پلنگ به دنبال طلا

همه به دنبال یزدانی، پلنگ به دنبال طلا

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS