امروز یکشنبه 06 اسفند 1396
ساعت 11:06:17
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 519

تاریخ انتشار : 07/07/1392 - 08:12

سردار نقدی در مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر مقاومت

تنها هنر می‌تواند مقاومت ملت‌ها در مقابل ظالمان را نشان دهد

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه قدمت هنر نمایش با تاریخ مقاومت برمی‌گردد، گفت: تنها زبانی که می‌تواند مقاومت ملت‌هایی را که در مقابل ظلم و استکبار ایستاده‌اند جانانه منتقل کند، زبان هنر است.

تنها هنر می‌تواند مقاومت ملت‌ها در مقابل ظالمان را نشان دهد

به گزارش جویباران، آیین اختتامیه چهاردهمین جشنواره تئاتر سراسری مقاومت شامگاه گذشته با حضور سردار محمدرضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین، محسن مومنی شریف مدیر حوزه هنری،‌ جواد جباری مدیرعامل بنیاد روایت، حفیظ‌الله رفیع مدیرعامل انجمن تئاتر دفاع مقدس، حسین مسافرآستانه دبیر چهاردمین جشنواره تئاتر مقاومت، علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت ارشاد، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی ایران، و... در تالار وحدت برگزار شد.

سردار نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین در این مراسم خطاب به هنرمندان اظهار داشت: به جنبش درآیید و سکوت را بشکنید شاید دنیا از این ظلمات بیرون آید. ای هنرمندان دردمندی را به هنر خود بیفزاید تا عظمت دفاع مقدس ما را به تصویر بکشید و در این امر چه هنری رساتر از هنر نمایش که تاریخ آن به قدمت تاریخ مقاومت است و خالق آفرینش بسیاری از حقایق هستی را با همین هنر نشان داده است. نمایش نجات ابراهیم از آتش، نمایش پیروزی چوب دستی بر اژدها و تصویرگری پیروزی الهی بر سحر ظالمان.

وی افزود: امروز ما نیاز به هنری داریم که اینگونه از این خالق آفرینش الهام گرفته باشد و بتواند بیانگر حقایق هستی و تصویرگر مقاومت آزادی‌خواهان باشد مستکبرانی که هر جایی که حکومت براساس مردم است آن را مصادره می‌کنند و سپس سرکوب. ظالمانی که متکی به سپاهی هستند که خود را به دریافت جایزه بی‌چیزشان فروخته‌اند. امروز دنیا نیازمند هنرمندان آزادی‌خواه است، کسانی که زرق و برق مستکبران برای‌شان اهمیتی ندارد. کسانی که در یأس و ظلم پیروزی را به مردم هدیه می‌کنند. تشکر می‌کنم از شما هنرمندان و کسانی که در این عرصه قدم برداشتید. خدا را سپاس می‌‌گوییم که توفیق داد بسیجیان مقتدری که در عرصه‌های مختلف خط‌شکن بوده‌اند با خلاقیت میدان‌هایی را برای مبارزه با استکبارستیزی در هنر نمایش ایجاد کردند.

نقدی خاطرنشان کرد:‌ تنها زبانی که می‌تواند مقاومت ملت‌هایی را که در مقابل ظلم و استکبار ایستاده‌اند جانانه منتقل کند، زبانی که می‌تواند در تنهایی مظلومان به کمک آنها بشتابد همین زبان هنر است و پیروزی درخشان ملت‌ها که خداوند آن را وعده داده مدیون هنرمندان است.

* جشنواره پتانسیل بین‌الملی شدن دارد

علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت ارشاد نیز در این مراسم گفت: اینگونه جشنواره‌ها که به واسطه نهادهای مختلف برگزار می‌شود نباید لزوماً آنها را دولتی کنیم و باید سعی کنیم به واسطه همین حمایت‌ها برگزاری چنین جشنواره‌هایی را ادامه یابد.

وی افزود: در دوره‌های گذشته این جشنواره با عنوان دفاع مقدس برگزار می‌شد اما حال با عنوان مقاومت در حال برگزاری است که به نظر می‌رسد فکر درست و دقیقی است. همین نام یک جشنواره را می‌تواند از سطح بومی به سطحی جهانی تبدیل کند. امکان بین‌المللی شدن این جشنواره وجود دارد زیرا مضامینی در دنیا هست که برای همه مورد نظر است. مثل عدالت.

مرادخانی در پایان خاطرنشان کرد: در دنیا آثاری با همین مضامین به عرصه نمایشی در حال اجرا هستند که می‌توان برای حضور از آنها در این جشنواره دعوت به عمل آوریم.

دبیر چهارهمین جشنواره تئاتر مقاومت در این مراسم گفت: این جشنواره با همراهی و همدلی بسیاری از هنرمندان همراه بود که توانست با این کیفیت برگزار شود. معاون هنری دولت دهم و معاون هنری دولت یازدهم وزارت ارشاد و مرکز هنرهای نمایشی این جشنواره را یاری کردند.

وی افزود: با توجه به اینکه از دو سال پیش این جشنواره مجدداً به راه افتاده کسی انتظار نداشت که با این سیر تقاضا مواجه شود.

در این مراسم از حسین راضی و علوی مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز و زنده‌یاد «محمود استادمحمد» به دلیل حضور نمایشنامه «خونیان و خوزیان» در بخش نمایشنامه‌نویسی از این دوره تقدیر ویژه صورت گرفت.

بخش بزرگداشت نیز از محمد جمالپور و سعید تشکری دو  هنرمند فعال حوزه تئاتر دفاع مقدس و مقاومت تجلیل شد.

در این مراسم نمایش تک نفره قطعه‌ای از بهشت» کاری از محمد حیدری و با بازی آشا محرابی اجرا شد. همچنین اسفتدیار قره‌باغی نیز قطعات «ای ایران» و ... اجرا کرد که با استقبال حاضرین مواجه شد.

اجرای این مراسم بر عهده کوروش سلیمانی بازیگر مطرح تئاتر، سینما و تلویزیون بود.

منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : تنها هنر می‌تواند مقاومت ملت‌ها در مقابل ظالمان را نشان دهد

تنها هنر می‌تواند مقاومت ملت‌ها در مقابل ظالمان را نشان دهد

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS