امروز سه شنبه 26 دی 1396
ساعت 20:43:57
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 4269

تاریخ انتشار : 22/03/1393 - 20:51

اختصاصی / انتظار جهانی - ظهور جهانی :

ارمغان اعتقاد به منجی (عج)در ادیان الهی

مقولۀ اعتقاد به منجی موعود (عج)در میان آموزه های ادیان الهی به وضوح و روشنی قابل مشاهده می باشد امری که می تواند امیدهای جهانی برای بسترسازی ظهور حضرت حجت(عج)را تسریع نماید.

ارمغان اعتقاد به منجی (عج)در ادیان الهی

اختصاصی جویباران - مهدی نجفی / مقولۀ اعتقاد به منجی موعود (عج)در میان آموزه های ادیان الهی به وضوح و روشنی  قابل مشاهده می باشد امری که می تواند امیدهای جهانی برای بسترسازی ظهور حضرت حجت(عج)را تسریع نماید ،زیرا ظهور امام زمان(عج)منطبق با فطرت های پاک بشری است لذامی توان از آموزه های مشترک ادیان توحیدی در تقویت و ارتقاء درک و بینش آحاد ابنای بشر در همراهی حضرت حجت(عج) و اجرای اهداف عدالت طلبانه آن حضرت و تحقق جامعۀمهدوی  در بر پائی دورنمای آرمانی عصر ظهور استمداد گرفت لذا باید گفت مقولۀ انتظار جهانی است و باید با افق های جهانی در راستای ترویج آموز های مهدویت اقدام نمود،بنابراین بررسی برخی آموزه های مندرج در متون ادیان توحیدی و تبیین اعتقاد  به منجی در میان ادیان الهی می تواند نوید بخش تعامل هر چه بیشتر پیروان همۀ ادیان ابراهیمی در بستر سازی برای ظهور حضرت بقیة الله (عج) بود که به مهمترین آن اشاره می گردد:

الف: يهود

در آيين يهود نيز از شخص موعود سخن گفته شده است. گر چه يهوديان در اين كه موعود كيست، اختلاف نظر دارند. چون يهوديان به حضرت مسيح ايمان نياورده‏اند، به باور آنان موعودشان هنوز ظهور نكرده است. با اين حساب انتظار در يهوديت كيفيت ويژه مي‏يابد، ولي آنچه يهوديان بر آن اتفاق دارند، خروج شخصي در آخر زمان است كه كوكب افروز مي‏باشد و روي زمين را به نور رب كريم روشن مي‏گرداند... يهوديان به انتظار او زمان مي‏گذارنند.[1]

ب: مسيحيت

مسيحيان نيز در انتظار مصلح جهاني هستند و اگر چه باور دارند كه او حضرت عيسي مسيح(ع) است كه از آسمان نزول كرده و جهان را پر از عدل خواهد كرد [2]در انجيل مرقس آمده است: "پس بيدار باشيد، زيرا نمي‏دانيد در چه وقت صاحب خانه مي‏آيد، در شام، يا نيمه شب، يا بانگ خروس، يا صبح! مبادا ناگهان آمده، شما را خفته يابد!"[3].

ج:اسلام‏

يكي از مسايل بسيار مهمي كه در حوزة انديشة اسلامي قرار دارد، اعتقاد به مصلح جهاني است. ما شيعيان عقيده داريم كه مصلح جهاني امام زمان(عج) است كه در آيات [4]و روايات [5]به آن اشاره شده است.

از آنچه گذشت مي‏توان نتيجه گرفت كه همه اديان الهي و برخي اديان غير الهي درخصوص مصلح جهاني اتفاق نظر دارند.

به جز موارد ذکر شده مهم ترین اصول مشترک در آموزه های دینی ادیان توحیدی که به طور آشکار و پررنگ مشاهده می شود، عبارت اند از:

الف) اعتقاد به پیروزی حتمی حق بر باطل و حاکمیت پاکان در آینده.

ب) محوریت رهبر الهی وآسمانی دراین تقابل(منجی موعود).

ج) تأکید بر ماهیت دینی نظام آینده (غلبه جهانی دین).

این محورها را، می توان جزء مهم ترین اصول مشترک میان ادیان توحیدی در مقولۀ ظهورمنجی، به شمار آورد؛ لیکن باید دانست برای تحقق ظهور جهانی نیازمند انتظار جهانی هستیم لذا ترسیم صحیح از آموزه های جهانی مهدویت در گام اول به شکل گیری انتظارجهانی کمک خواهد نمود و در سوی دیگر مستوجب ظهور جهانی امام زمان(عج) را فراهم خواهد نمود.

 لذا می توان با بهره گیری از داشته های ذی قیمت از آموزه های ناب مهدوی در میان ادیان توحیدی، در راستای ترسیم  دورنمای جامع و دقیق از زندگی مطلوب جهانی منطبق بر اشتراکات غیر قابل انکار در میان جوامع بشری  دست یافت،امید است متولیان فرهنگی نظام اسلامی با ترویج این آموزه ها و  اشتراکات بی بدیل در میان ادیان توحیدی در راستای تبیین مطلوب آموزه های مهدوی در میان دیگر جوامع بشری اقدام نمایند که انجام این مهم بستر ساز آمادگی جهانی همۀ انسان های آزاده در مقولۀ انتظار  و ظهور منجی موعود(عج) خواهد گردید.


[1]ترجمه الملل و النحل، ج‏1، ص 312.

[2]رسالت جهاني مهدي(عج)، ص 109.

[3]انجيل مرقس، با اقتباس از رسالت جهاني مهدي(ع) ص 109.

[4]قصص (28) آيه 5.

[5]بحارالانوار، ج‏51، ص 67 به بعد.

دیدگاه شما در مورد : ارمغان اعتقاد به منجی (عج)در ادیان الهی

ارمغان اعتقاد به منجی (عج)در ادیان الهی

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS