امروز چهار شنبه 02 اسفند 1396
ساعت 04:56:22
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


یادداشت
چاپ

کد خبر : 4188

تاریخ انتشار : 04/03/1393 - 14:06

مفهوم مدیریت جهادی در شعار امسال

امید نیک نژاد - کارشناس ارشد مدیریت اجرایی

 مفهوم مدیریت جهادی در شعار امسال

جویباران - هر ساله با توجه به اولویتهای کشور، تبیین افق چشم انداز یکساله در شعارهای سال مطروحه توسط مقام معظم رهبری به راهکاری جهت پرداختن به اولویت ها و اقتضائات زمانی تبدیل شده که پرداختن به آن از مناظر اجرائی و حکومتی توسط کارگزاران نظام یک تکلیف و برای آحاد مردم یک الگوی صحیح برای رشد و توسعه در زمینه های مختلف می باشد. شعار امسال فارغ از بار معنایی و اقتضای زمانی تاکید برنکته ای دارد که دو ضرورت فعلی کشور یعنی اقتصاد و فرهنگ در سایه عزم ملی (باحضور همه اقشار مردم) و اعمال مدیریت جهادی توسط مدیران و کارگزاران نظام صورت خواهد گرفت.

گاهاً مشاهده شده مدلهای توسعه ای کشور در مقاطع مختلف توسط دولت ها موجب غفلت از دیگر اهداف و مطالعات نظام و مردم شده که مدل توسعه اقتصادی سالهای نه چندان دور بدون لحاظ چارچوب ها و لوازم فرهنگی عوارضی را بدنبال داشته که تاکید مقام معظم رهبری به توجه یکسان به مقوله اقتصاد و فرهنگ تذکری است برای جبران گذشته و اصلاح ساختار مدلهای توسعه ای یکجانبه نگر.

در این فرصت بدون پرداخت به چگونگی اولویت بندی و روش های توجه توأمان به فرهنگ و اقتصاد، وظیفه کارگزاران که اعمال مدیریت جهادی است مدنظر قرار گرفته و مفهوم آن مورد ارزیابی قرار می گیرد.

از تاکید مقام معظم رهبری بر واژه مدیریت جهادی چنین پرداشت می شود که معظم له سبک مدیریتی در کشور را با نگاه درون زا و تکیه بر داشته های ایرانی – اسلامی بعنوان راهکاری جهت مقابله با دشمنان خارجی دنبال نموده که تلاش و کوشش، عمران و آبادانی، همت بلند و عدالت طلبی برای محو تبعیض های اجتماعی با نگاهی متکی بر معنویت و ارزش های اسلامی در آن جایگاه ویژه ای دارد. مدیریتی که در عرضه فرهنگ بر دین باوری و ارزش مداری و در عرصه اقتصاد بر اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از تجمل گرائی بعنوان شاخص های مهم نظر داشته و در پی خلق حماسه ای دیگر و اینبار با محوریت مسئولان در جهت تکمیل حماسه سیاسی حضور مردم در انتخابات و راهپیمائی 22 بهمن سال گذشته می باشد.

یکی از آفت های موجود نگرش سطحی به شعارهای سال در سطح کشور است که گاهاً به آن تنها بعنوان زینت بخش سربرگ نامه های اداری و یا بهانه برپایی همایش های پرزرق و برق نگریسته و نه تنها در نهادینه شدن این عزم و اراده و مدیریت جهادی تاثیر گزار نبوده بلکه در برخی موارد بعنوان بیلان و گزارش کار مسئولان از اهداف اصلای خود دور خواهد شد.

نکته مهم در مدیریت جهائی قبول برنامه ها و سیاست های کلی و راهبردی نظام توسط کارگزاران و دست اندرکاران اجرایی بوده که می بایست با تلاش و همت مضاعف به حل معضلات و مشکلات موجود در کشور پرداخته و ظرفیت های بالقوه را در حوزه های مختلف به فعلیت برسانند و سر آخر سهم مازندران در اعمال مدیریت جهادی و برنامه های پیش روی ایجاد یک حماسه اقتصادی چه خواهد بود؟

مدیریت ارشاد استان چگونه می تواند با ظرفیت سازی بیشتر سهم بری مازندران را در سبد توسعه اقتصادی و فرهنگی در کشور افزایش دهد؟ و اینکه هماهنگی، همراهی و قدرت راهبردی استان در استفاده از ظرفیت های عظیم اجتماعی و پتانیسل های استانی در این قطار توسعه ای چه میزان بوده و راهکارهای تقویت آن چیست؟

پرسش هائی که با گذشت زمان و برنامه های اعلامی مدیران استانی بهتر می توان در مورد آن قضاوت نمود.

نویسنده : امید نیک نژاد
دیدگاه شما در مورد : مفهوم مدیریت جهادی در شعار امسال

 مفهوم مدیریت جهادی در شعار امسال

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS