امروز سه شنبه 01 اسفند 1396
ساعت 10:43:32
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 40992

تاریخ انتشار : 16/11/1396 - 12:28

رشد اقتصادی عربستان ناامیدکننده می‌ماند

موسسه عربستانی "جادوا" رشد سال جاری عربستان را ۱.۵ درصد پیش‌بینی کرد که فاصله زیادی با رشد مورد انتظار ۲.۷ درصدی مقامات این کشور دارد.

به گزارش جویباران، در جدیدترین گزارش پیش‌بینی رشد اقتصادی عربستان در سال ۲۰۱۸ که توسط موسسه "جادوا" مستقر در ریاض منتشر شده است، رشد اقتصادی این کشور در سال جاری حتی کمتر از پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول و معادل ۱.۵ درصد پیش‌بینی شده است.

فهد الترکی- از اقتصاددانان ارشد این موسسه - گفت: بهبود رشد اقتصاد عربستان در سال جاری به کمک هر دو بخش دولتی و غیردولتی انتظار می‌رود. با توافق اعضای اوپک و سایر صادرکنندگان نفت غیر عضو این سازکان، کشورها به تدریج از توافق کاهش تولید نفتی خارج خواهند شد و این مساله به رشد بخش نفتی و تولید ناخالص داخلی عربستان کمک خواهد کرد.

برآورد جدید تولید ناخالص داخلی عربستان کمتر از جدیدترین پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول است که رشدی ۱.۶ درصدی را برای این کشور پیش‌بینی کرده بود. پیش‌بینی صندوق و موسسه جادوا، هر دو کمتر از پیش‌بینی رشد مقامات سعودی در بودجه ماه دسامبر است که رشد کل سال ۲۰۱۸ را ۲.۷ درصد و رشد بخش غیرنفتی را ۳.۷ درصد برآورد کرده بودند.

موسسه جادوا انتظار دارد با وجود بهبود رشد ۰.۷ درصدی سال گذشته بخش غیرنفتی، نرخ رشد این بخش به ۱.۱ درصد برسد که فاصله زیادی با پیش‌بینی‌های مقامات دارد. بخش نفتی امسال بیش از سایر بخش‌ها رشد خواهد داشت و رشدی ۱.۵ درصدی خواهد داشت، امسال با آغاز به کار پالایشگاه جیزان و افزایش نسبی در تولیدات نفتی این کشور، بخش نفتی بهبود خواهد یافت.

در بخشی از گزارش این موسسه، به اهمیت بخش غیرنفتی اشاره شده است چراکه با معرفی اصلاحات بهای انرژی، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات زمین و سایر مالیات‌ها، درآمدی معادل ۲۹۱ میلیارد ریال نصیب سعودی‌ها خواهد شد.

جادوا به ریسک‌های موجود نیز اشاره کرده است. با اعمال مالیات بر ارزش افزوده، قدرت خرید مصرف مصرف‌کنندگان می تواند تحت تاثیر قرار گیرد و اصلاح بهای انرژی، روی هزینه اداره شرکت‌های خصوصی  و درآمد قابل تصرف بسیاری از خانوارها موثر خواهد بود.

منبع : ایسنا
دیدگاه شما در مورد : رشد اقتصادی عربستان ناامیدکننده می‌ماند

رشد اقتصادی عربستان ناامیدکننده می‌ماند

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS