امروز جمعه 04 اسفند 1396
ساعت 13:56:08
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 40722

تاریخ انتشار : 06/11/1396 - 11:48

ثبت رکورد قیمت نفت در روز پنجشنبه

روز پنجشنبه قیمت نفت به شدت افزایش یافت. این در حالی است که در اواخر روز چهارشنبه قیمت نفت نسبت به اوایل این روز افزایش یافته بود و به بشکه ای ۷۰.۵۴ دلار رسید. دلیل افزایش شدید قیمت نفت در روز جاری کاهش ارزش دلار آمریکا، کاهش موجودی نفت خام این کشور برای دهمین هفته ی متوالی و ادامه ی اجرای قرارداد کاهش تولید نفت اوپک عنوان شده است.

به گزارش جویباران، دیروز پنجشنبه قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در اواخر روز چهارشنبه ۳۲ سنت (۰.۵ درصد) افزایش یافت واین نفت در بازار بشکه ای ۷۰.۸۶ دلار معامله شد، این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت با افزایشی ۰.۸ درصدی بشکه ای ۶۶.۱۴ دلار صورت گرفت. لازم به ذکر است که در اوایل روز جاری قیمت نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت به ترتیب با رسیدن به ۷۱.۰۵ و ۶۶.۳۵ دلار در هر بشکه رکوردی جدید را از اوایل ماه دسامبر سال ۲۰۱۴ تا کنون به نام خود ثبت کرد.

باید خاطر نشان گردد که از دلایل افزایش قیمت نفت در روز جاری ادامه ی قرارداد کاهش تولید نفت توسط اوپک و همپیمانان آن از جمله روسیه عنوان شده است. در این رابطه، سازمان کشور های صادر کننده نفت و ۱۱ کشور دیگر از جمله روسیه در اواخر سال ۲۰۱۶ توافق کرده بودند تا برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا و در پی آن افزایش قیمت نفت، تولید خود را از اول سال ۲۰۱۷ در مجموع روزانه ۱.۸ میلیون بشکه کاهش دهند. در تاریخ ۲۵ می سال ۲۰۱۷، تولید کنندگان تصمیم گرفتند که قرارداد کاهش تولید نفت را که در ابتدا ۶ ماهه بود، برای ۹ ماه دیگر تمدید کنند، و تا ماه مارس ۲۰۱۸ به کاهش تولید ادامه دهند. علاوه بر این، در روز ۳۰ ام نوامبر سال ۲۰۱۷ اعضای اوپک به همراه کشورهای غیر عضو به رهبری روسیه توافق کردند که تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی قرارداد مزبور را تمدید کرده و تولید نفت را کاهش دهند.

افزون بر این، دلیل دیگر افزایش قیمت نفت در روز جاری، کاهش ارزش دلار در بازار مبادلات ارزی است. بنا بر اطلاعات منتشر شده، ارزش دلار در برابر سایر ارزهای رقیب به پایین ترین حد خود از ماه دسامبر سال ۲۰۱۴ تا کنون رسیده است. سقوط ارزش دلار باعث می گردد که سرمایه گذاران به جای بازار ارز در بازار کالاهای اساسی مانند نفت سرمایه گذاری کنند. 

همچنین، کاهش موجودی نفت آمریکا بر افزایش قیمت این محصول تاثیرگذار بوده است. بنا بر گزارشات رسمی اداره اطلاعات انرژی آمریکا، موجودی نفت این کشور  در هفته ی منتهی به ۱۹ ژانویه با کاهشی ۱.۱ میلیون بشکه ای به مجموع ۴۱۱.۵۸ میلیون بشکه رسیده است. باید خاطر نشان گردد که موجودی نفت آمریکا همچنان از میانگین ۵ ساله ی ذخایر این محصول (۴۲۰ میلیون بشکه) کمتر است.

برخی تحلیلگران اقتصادی معتقدند که در صورت وقوع هرگونه اختلال در عرضه ی نفت در بازارهای جهانی، قیمت این محصول می تواند حتی به ۷۵ دلار در هر بشکه هم برسد و بر نرخ تورم تاثیر بگذارد. از سویی دیگر، افزایش تولید نفت شل توسط آمریکا می تواند از افزایش بیشتر قیمت این محصول جلوگیری کند. بنا بر آمار منتشر شده، در هفته ی گذشته تولید روزانه ی نفت در آمریکا ۹.۸۸ میلیون بشکه بوده است. از اواسط سال ۲۰۱۶ تا کنون میزان تولید نفت توسط آمریکا بیش از ۱۷ درصد افزایش یافته و به سطح تولید این محصول توسط عربستان سعودی نزدیک شده است.

 

منبع : تابناک
دیدگاه شما در مورد : ثبت رکورد قیمت نفت در روز پنجشنبه

ثبت رکورد قیمت نفت در روز پنجشنبه

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS