امروز یکشنبه 01 بهمن 1396
ساعت 18:11:56
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 40002

تاریخ انتشار : 21/10/1396 - 09:01

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قائم‌شهر:

سالانه 15 هزار هکتار از اراضی کشور گونه‌های سریع الرشد کاشته می‌شود/ نیاز کشور به چوب 6 میلیون مترمکعب است

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قائم‌شهر بابیان اینکه نیاز کشور به چوب 6 میلیون مترمکعب است بیان کرد: سالانه برای تأمین این نیاز 15 هزار هکتار اراضی کشور گونه‌های سریع الرشد کاشته می‌شود.

سالانه 15 هزار هکتار از اراضی کشور گونه‌های سریع الرشد کاشته می‌شود/ نیاز کشور به چوب 6 میلیون مترمکعب است

به گزارش خبرنگار جویباران،علی امینی در نشست هم‌اندیشی دهیاران و شوراهای روستایی شهرستان جویبار اظهار کرد: کشور ایران به دلیل شرایط جغرافیایی در منطقه خشک و نیمه‌خشک قرار دارد به این دلیل ازلحاظ جنگلی فقیر هستیم.

وی بابیان اینکه میانگین بارش‌های سالیانه در کشور 250 میلی‌متر است گفت: این عدد، یک‌سوم متوسط جهانی بارش است و برای داشتن جنگل انبوه نیاز به میانگین بارش 400 میلی‌متری هستیم.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قائم‌شهر تصریح کرد: مسئولان برای حفظ و حراست قانون تنفس جنگل در قالب برنامه پنج‌ساله ششم مجلس شورای اسلامی تصویب کرد.

امینی بیان کرد: بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی برای احیاء و حفظ جنگل‌های شمال به مدت 10 سال بهره‌برداری از این جنگل‌ها در قالب تنفس جنگل‌های شمال ممنوع اعلام‌شده است.

وی نیاز کشور به چوب را 6 میلیون مترمکعب دانست و گفت: از این مقدار 5 میلیون مترمکعب از محل زراعت چوب و چوب‌های حاصل از باغات، 500 هزار مترمکعب واردات، 500 هزار مترمکعب از جنگل‌های شمال تأمین می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قائم‌شهر عنوان کرد: سالانه در 15 هزار هکتار اراضی کشور گونه‌های سریع الرشد کاشته می‌شود.

امینی به چهار دسته از زمین‌هایی که در آن جنگل‌کاری می‌شود اشاره و عنوان کرد: نخست؛ زمین‌هایی که در اختیار مردم است و شرایط کاشت نهال را دارد، دوم؛ زمین‌هایی که اداره منابع طبیعی به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذارشده که باید 25 درصد از زمین‌ها را نهال‌کاری کنند، سوم؛ زمین‌های ملی که در اطراف روستاها و شهرها قرار دارند با افراد قراردادهای 10 ساله‌ای بسته شود و درآمد حاصل از فروش آن 80 درصد به شوراها یا دهیار آن منطقه داده می‌شود، چهارم؛ زمین‌هایی که مورد اختلاف مردم و دولت هستند که اگر مردم مالکیت دولت را به رسمیت بشناسند دوباره زمین به مردم برای این طرح بازگردانده می‌شود.

وی ارائه نهال رایگان، معرفی به بانک‌ها برای تسهیلات ارزان‌قیمت و مشاوره فنی رایگان ازجمله سیاست‌های تشویقی دولت در این طرح است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری قائم‌شهر گفت: شهرستان جویبار با داشتن آب‌بندان‌های متعدد زمینه بسیار خوبی برای کاشت نهال صنوبر است که می‌تواند علاوه بر مشارکت در این طرح یک درآمدی هم برای روستاها باشد.

 

دیدگاه شما در مورد : سالانه 15 هزار هکتار از اراضی کشور گونه‌های سریع الرشد کاشته می‌شود/ نیاز کشور به چوب 6 میلیون مترمکعب است

سالانه 15 هزار هکتار از اراضی کشور گونه‌های سریع الرشد کاشته می‌شود/ نیاز کشور به چوب 6 میلیون مترمکعب است

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS