امروز پنج شنبه 28 دی 1396
ساعت 07:21:43
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 39813

تاریخ انتشار : 17/10/1396 - 13:12

به بهانه سالروز کشف حجاب به دستور رضاخان:

روشنگری و تولید محتوا در مسئله عفاف و حجاب اقدام مهمی در فضای مجازی است

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان جویبار با اشاره به بستر مناسب فضای مجازی در اشاعه فرهنگ عفاف و حجاب گفت: جوانان مؤمن و کارشناسان مذهبی باید در فضای مجازی فعالیت و با روشنگری و تولید محتوا به‌ویژه در مسئله حجاب افکار عمومی به‌خصوص جوانان را راهنمایی و هدایت کنند.

 روشنگری و تولید محتوا در مسئله عفاف و حجاب اقدام مهمی در فضای مجازی است

به گزارش خبرنگار جویباران،با روی کار آمدن رضاخان میرپنج سیاست دین زدایی و استحاله فرهنگی با طعم سکولاریسم با قانون کشف حجاب زنان آغاز شد. به‌موجب آن، زنان و دختران ایرانی از استفاده از چادر، روبنده و روسری منع شدند. این قانون اوج سیاست‌های رضاخان درزمینهٔ تغییر لباس بود که از سال 1314 آغاز شد.

کشف حجاب بسیاری از ناهنجاری‌های اخلاقی متعددی را در جامعه ایران در پی داشت و خشم بسیاری از مردم به‌ویژه قشر مذهبی را برانگیخت به‌طوری‌که بسیاری از زنان مؤمنه، برای حفظ حجاب از منازل خارج نمی‌شدند و خود را در خانه حبس می‌کردند.

پس از سقوط رضاشاه، ظاهراً سیاست اجبار از کشف حجاب برداشته شد، امّا درواقع دوره پهلوی دوم همچنان تبلیغ بر بی‌حجابی بود و باکسانی که علیه آن اقدام می‌کردند و یا تبلیغ به حجاب در برنامه‌هایشان بود، برخورد می‌شد. در مهرماه سال 1320 آیت‌الله سید ابوالقاسم کاشانی طی نامه‌ای به نخست‌وزیر وقت خواهان کم کردن فشار بر زنان محجبه شد. در سال ۱۳۲۳ نیز آیت‌الله سید حسین طباطبایی قمی از مراجع وقت، نامه‌ای به محمدرضاشاه نوشت و از وی خواست کشف حجاب اجباری را الغا کند که سرانجام با مخالفت علما و مقاومت مردم، قانون کشف حجاب لغو شد.

 

روشنگری و تولید محتوا در مسئله عفاف و حجاب اقدام مهمی در فضای مجازی است

حجت‌الاسلام قنبر علی بهرامی رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان جویبار در گفت‌وگو با خبرنگار جویباران دراین‌باره گفت: سفر رضاخان به ترکیه و ملاقات با آتاتورک زمینه شروع قانون کشف حجاب بود.

وی بابیان اینکه فرمان کشف حجاب دقیقاً خلاف آیات قرآنی (سوره احزاب) است تأکید کرد: خداوند حجاب را مختص اسلام نمی‌داند به‌طوری‌که می‌بینیم هرچه انسان به تکامل می‌رسد پوشش و حجاب انسان کامل‌تر می‌شود.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی جویبار تصریح کرد: امروز در بین جوانان این‌طور القا می‌شود که هرکس بی‌حجاب‌تر باشد "باکلاس تر" است در حالی بالاترین جایگاه به خداوند تعلق دارد.

بهرامی خاطرنشان کرد: جامعه فرهنگی ما باید به این جملات حساس باشد که منجر به انحراف افکار جوانان و ترویج بی‌حجابی در کشور نشود.

وی چادر را حجاب برتر برای یک زن دانست و افزود: اگر بانوان ما بدون چادر هم بتوانند دستورات قرآنی را در مورد پوشش یک زن رعایت کنند اشکالی ندارد ولی اگر در وصیت‌نامه شهدا بنگریم همه آن‌ها گفتند که خواهرم چادر تو بٌرنده تر از سلاح من است، که نشان از جایگاه برتر چادر در حفظ عفاف و حجاب است.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی جویبار تصریح کرد: انسان‌ها طبعاً الگوپذیرند و الگوی زن مسلمان قطعاً حضرت زهرا (س) و حضرت زینب (س) است.

بهرامی به ظرفیت فضای مجازی در اشاعه فرهنگ عفاف و حجاب اشاره و عنوان کرد: جوانان مؤمن و کارشناسان مذهبی باید در فضای مجازی که پٌر شده است از تهدیدات اخلاقی و اجتماعی، فعالیت و با روشنگری و تولید محتوا به‌ویژه در مسئله حجاب افکار عمومی به‌خصوص جوانان را راهنمایی و هدایت کنند.

وی زنان ایران را زنانی عفیف و باحجاب دانست و گفت: روند حجاب در کشور خوب است و اگر بدحجابی که از روی غفلت به این سمت کشیده است می‌توان با کار فرهنگی و آموزش او را راهنمایی کرد زیرا باطنی پاک و عفیف دارند.

دستگاه‌های مسئول باید به بی‌توجهی خود نسبت به مسئله فرهنگ و پوشش جامعه پایان دهد​

مجتبی سرمدی پژوهشگر در حوزه مردم‌شناسی گفت: اگر نگاهی به وضعیت حجاب در گروه‌های سنی مختلف داشته باشیم، می‌توان گفت که بیشترین بدحجابی‌ها را در میان قشر جوان جامعه مشاهده کرد.

وی افزود: با توجه به حضور شبکه‌های ماهواره‌ای و شبکه‌های اجتماعی این رفتار (بدحجابی) به سنین بالاتر نیز سرایت کرده و متأسفانه در حال تبدیل‌شدن به یک هنجار قابل‌قبول در جامعه است.

 پژوهشگر مردم‌شناسی خاطرنشان کرد: نوجوانان و کودکان از پدر و مادر و اطرافیان خود الگوبرداری می‌کنند و به همان نسبت که بدحجابی بیشتری را در گروه‌های سنی بالاتر شاهدیم، تسری این مسئله به نوجوانان و جوانان تربیت‌یافته در دامان مادرانی که خود از حجاب مناسبی برخوردار نیستند دور از انتظار نیست.

سرمدی تأکید کرد: با توجه به شرایط کنونی، دستگاه‌های مسئول باید به بی‌توجهی خود نسبت به مسئله فرهنگ و پوشش جامعه پایان دهد و با اقدامات مناسب، جلوی این ناهنجاری را بگیرند؛ البته در کنار اقدامات دستگاه‌های مسئول، افراد و خانواده‌ها نیز بایستی تمام تلاش خود را به کار بگیرند و با هوشیاری در برابر این اتفاق، عمل نمایند.

به گزارش جویباران، پوشش ظاهری هر انسانی بیانگر اعتقاد درونی اوست و عفت و حیا، خصلتی انسانی است که و موردپذیرش همه انسان‌ها بوده و هست و ادیان آسمانی نیز بارها به آن توصیه کرده‌اند در دین اسلامی نیز بر آن تأکید فراوان شده است.

دیدگاه شما در مورد : روشنگری و تولید محتوا در مسئله عفاف و حجاب اقدام مهمی در فضای مجازی است

 روشنگری و تولید محتوا در مسئله عفاف و حجاب اقدام مهمی در فضای مجازی است

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS