امروز پنج شنبه 28 دی 1396
ساعت 13:42:15
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 39465

تاریخ انتشار : 29/09/1396 - 17:10

هزینه شب یلدای یک خانواده پنج‌نفره جویباری چقدر است؟

بر اساس یک تحقیق میدانی از بازارهای شهر جویبار هزینه سفره شب یلدای یک خانواده پنج‌نفره در جویبار مشخص شد.

هزینه شب یلدای یک خانواده پنج‌نفره جویباری چقدر است؟

به گزارش خبرنگار جویباران، 30 آذر طولانی‌ترین شب سال و معروف به شب یلدا است که آداب رسوم خاصی دارد و خانواده‌ها با پخت غذاهای سنتی و محلی و فراهم کردن میوه‌هایی همچون هندوانه، انار، سیب، پرتقال، ازگیل و ... و شیرینی‌های متنوع این شب را سپری می‌کنند. اما موضوعی که در این روزهای شاهد هستیم افزایش قیمت میوه و مواد غذایی است که در شب یلدا مصرف می‌شود. با گشت‌وگذاری در بازار روز شهر جویبار می‌خواهیم هزینه سفره شب یلدا برای یک خانواده پنج‌نفره شامل میوه‌ها و تنقلات مرسوم از قبیل انار، هندوانه، خرمالو، ازگیل، آجیل شب یلدا و تنقلاتش چقدر می‌شود؟

در روزهای اخیر عرضه هندوانه در مغازه‌ها با کاهش قابل‌توجهی همراه و روند قیمت آن صعودی شد و از کیلویی 500 تومان در روزهای گذشته، امروز به کیلویی 2 هزار 500 تومان رسید.

بازار انار هم تفاوت چندانی با وضعیت هندوانه ندارد و قیمت آن با نزدیک شدن به شب یلدا افزایش یافت و اکنون به‌طور متوسط کیلویی  7 هزار تومان فروخته می‌شود، سیب نیز هر کیلویی 2 هزار و 500 تومان، موز 7 هزار تومان، خرمالو 2هزار 500 تومان، ازگیل 5هزار تومان و کیوی 3 هزار تومان است. این‌ها میوه‌هایی هستند که معمولاً هر خانواده ایرانی در سفره شب یلدای خود قرار می‌دهد. البته پرتغال را جز میوه‌هایی قرار داده‌ایم که خانواده‌های جویباری بدون هزینه در سفره دارند.

در میان انواع آجیل و تنقلات، «آجیل شب یلدا» از بیشترین مصرف و تقاضا برخوردار است. قیمت خشکبار در روزهای عادی سال گران است و تمامی اقشار جامعه توانایی خرید آن را ندارند؛ چه برسد به آجیل شب یلدا که فروشندگان خشکبار با زیرکی خاصی قیمت آن‌ را افزایش می‌دهند اما در اینجا آن را طبق نرخ مصوب از سوی اتحادیه 35 هزار تومان محاسبه می‌کنیم البته ممکن است خانواده‌ها از خشکبار دیگری مانند پسته، بادام‌هندی، بادام‌زمینی، تخم کدو، تخم آفتاب‌گردان و برگه زردآلو و ... نیز در سفره یلدا استفاده کنند که بازهم در اینجا آن را محاسبه نمی‌کنیم. شیرینی را نیز به‌صورت میانگین کیلویی 14هزار تومان در نظر می‌گیریم.

اما از هرچه بگذریم از شام نمی‌توانیم بگذریم. برای یک وعده شام ساده که مرغ است در نظر بگیریم اکنون مرغ کیلویی 7 هزار و 500 تومان است و مخلفات همراه آن را هم مثل برنج، سبزی و ... را محاسبه نمی‌کنیم زیرا اکثر مردم شهرستان جویبار کشاورز هستند یا به‌واسطه بستگان خود برنج و سبزی را رایگان تهیه می‌کنند.

حال اگر میانگین خرید هر خانواده پنج‌نفری را در هر بخش از میوه‌ها، تنقلات و مواد اولیه شام 2 کیلوگرم در نظر بگیریم حداقل هزینه شب یلدای مردم شهرستان جویبار را باید 120 هزار تومان برای یک خانواده پنج‌نفره بدانیم در این وضعیت اقتصادی برای بسیاری از خانواده‌ها هزینه بالایی است.

امید آن می‌رود، در ایامی مانند شب یلدا که باید شبی آرام و شاد برای خانواده‌ها باشد معضل گرانی اقلام رفع و از شرمندگی سرپرستان خانوارها و اقشار کم‌درآمد جلوگیری و این شب را همچون گذشته به مقطع و زمانی برای شور، شادی و صله‌رحم هر چه بیشتر در میان اقوام، آشنایان و بستگان خانوارهای ایرانی تبدیل شود.

دیدگاه شما در مورد : هزینه شب یلدای یک خانواده پنج‌نفره جویباری چقدر است؟

هزینه شب یلدای یک خانواده پنج‌نفره جویباری چقدر است؟

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS