امروز یکشنبه 01 بهمن 1396
ساعت 18:13:35
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 39464

تاریخ انتشار : 29/09/1396 - 11:15

آداب رسوم چله شو از زبان شاهنامه‌خوان 90 ساله جویباری

پیرمرد 90 ساله جویبار گفت: در این شب اگر کسی توان مالی یا غذایی برای خوردن نداشت یکی از اهالی محل یا همسایه‌اش او را به شام دعوت می‌کرد و نمی‌گذاشتند کسی در این شب ناراحت باشد و شادی رابین خود تقسیم می‌کردند.

آداب رسوم چله شو از زبان شاهنامه‌خوان 90 ساله جویباری

به گزارش خبرنگار جویباران،شب یلدا یا به زبان محلی چله شو در زندگی مردم مازندران آیین و رسوم خاصی دارد. گرد هم آمدن و شب‌نشینی اعضای خانواده و اقوام در کنار یکدیگر، شعرخوانی و داستان خوانی پدران و پدربزرگ‌ها، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه‌های گوناگون که بیشتر جنبه نمادین و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند، ازجمله رسوم مازندرانی‌ها در این شب بود.

اما برای آشنا شدن با جزئیات بیشتر آداب‌ورسوم این شب با ملأ عباس پیرمرد 90 ساله جویباری به گفت‌وگو نشسته‌ایم. وی که قریب به یک قرن در حال زندگی کردن است جز آن دسته از افراد باسواد آن دوره محسوب می‌شد و در بقالی‌های آن زمان و با حضور پیرمردان روستا برای آنان شاهنامه‌خوانی می‌کرد. ملاعباس در مورد شب یلدا یا چله شو می‌گوید: در زمان قدیم با نزدیک شدن به این شب، خانم‌ها از صبح زود خانه‌تکانی می‌کردند و برای شب غذاهای محلی و سنتی خوشمزه‌ای با برنج پخت می‌کردند.

وی بابیان اینکه در آن شب کسی بی‌غذا نمی‌ماند اظهار کرد: اگر کسی توان مالی یا غذایی برای خوردن نداشت یکی از اهالی محل یا همسایه‌اش او را به شام دعوت می‌کرد و نمی‌گذاشتند کسی در این شب ناراحت باشد و شادی را بین خود تقسیم می‌کردند.

این پیرمرد 90 ساله مرکز تجمع خانواده‌ها را در منزل بزرگان فامیل دانست و افزود: بعد از خوردن شام همه به سمت خانه بزرگان فامیل حرکت می‌کردند و با گرد هم آمدن در کنار هم لحظات شادی را رقم می‌زدند.

ملاعباس گفت: در این جمع خانوادگی شعر یا آواز می‌خواندن و کسانی که سواد داشتن فال حافظ می‌گرفتند و برای جمع شاهنامه‌خوانی می‌کردند.

وی به غذاهای سنتی این شب اشاره و عنوان کرد: زنان هنرمند خانه از صبح به دنبال پخت و درست کردن غذا و شیرینی و نان‌های محلی بودند، در این شب، آش، پشت زیک (سوهان کنجدی)، نشاسته نون، بئو دونه (بهار دانه) و انواع میوه و آجیل از مهمانان پذیرایی می‌شد.

پیرمرد 90 ساله خوشی‌ها و شادی‌های آن زمان را وصف‌نشدنی دانست و گفت: شادی‌ها و خوشحالی مردم آن زمان واقعی و دائمی بود ولی امروز خوشی‌ها زودگذر شده و همه دغدغه امروز و فردای خود را دارند.

به گزارش جویباران، ایرانیان نزدیک به چند هزار سال است که شب یلدا آخرین شب پاییز را که درازترین و تاریک‌ترین شب در طول سال است تا سپیده‌دم بیدار می‌مانند و در کنار یکدیگر خود را سرگرم می‌دارند تا اندوه غیبت خورشید و تاریکی و سردی روحیه آنان را تضعیف نکند و با به روشنایی گراییدن آسمان به رخت خواب روند و کمی استراحت کنند.

دیدگاه شما در مورد : آداب رسوم چله شو از زبان شاهنامه‌خوان 90 ساله جویباری

آداب رسوم چله شو از زبان شاهنامه‌خوان 90 ساله جویباری

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS