امروز جمعه 24 آذر 1396
ساعت 02:26:25
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 39191

تاریخ انتشار : 14/09/1396 - 10:39

مدیر آب منطقه‌ای شهرستان قائم‌شهر و جویبار:

بیش از 3 میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی استان مصرف می‌شود/بهره‌برداری از 70 درصد آب‌های زیرزمینی شهرستان جویبار

مدیر آب منطقه‌ای شهرستان قائم‌شهر و جویبار اعلام کرد: از 95 میلیارد مترمکعب آبی که در کشور استحصال می‌شود 78 میلیارد آن در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.

بیش از 3 میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی استان مصرف می‌شود/بهره‌برداری از 70 درصد آب‌های زیرزمینی شهرستان جویبار

به گزارش خبرنگار جویباران،هادی نیک‌اختر طی گفت‌وگویی با خبرنگار جویباران در شهرستان جویبار گفت: ایران در منطقه تهدید به خشکی قرار دارد.

وی افزود: 97/2 درصد آب کره زمین در دریاها و اقیانوس‌ها قرار دارد که از این مقدار 2/8 درصد آب فراوان قابل بهره‌برداری است که یک درصد آن به‌صورت یخچال و آب‌های زیرزمینی و در عمق 2 هزار متری قرار دارد و فقط 1/8 درصد آب کل جهان قابل بهره‌برداری و شرب است.

مدیر آب منطقه‌ای شهرستان قائم‌شهر و جویبار با اشاره به گسترش بیابان در جهان عنوان کرد: بر اساس آمارهای بین‌المللی 100 کشور جهان با گسترش بیابان روبرو هستند که متأسفانه ایران هم جز این کشورها است.

نیک‌اختر تصریح کرد: سرانه مصرف آب برای هر نفر در ایران قبل از انقلاب 8 هزار 600 مترمکعب بود و اکنون سرانه برای هر نفر یک هزار و 700 مترمکعب بر ثانیه است.

وی افزود: بر اساس تحقیقات سازمان ملل متحد کشوری که زیر 2 هزار مترمکعب سرانه مصرف دارد آن کشور ازلحاظ آبی بحران‌زده محسوب می‌شود.

مدیر آب منطقه‌ای شهرستان قائم‌شهر و جویبار گفت: 530 شهر در ایران با کمبود آب مواجه هستند که یکی از این شهرها گیل خواران شهرستان جویبار است.

این مسئول افزود: 6 هزار روستا در ایران با تانکر آب‌رسانی می‌شوند.

نیک‌اختر خاطرنشان کرد: از 95 میلیارد مترمکعب آبی که در کشور استحصال می‌شود 78 میلیارد آن در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.

وی به وضعیت آب در استان مازندران اشاره و عنوان کرد: میزان بارندگی در استان از 720 میلی‌متر به میانگین 620 میلی‌متر رسیده است که هرساله کمتر می‌شود.

مدیر آب منطقه‌ای شهرستان قائم‌شهر و جویبار کل منابع آب استان مازندران را 6 میلیارد مترمکعب اعلام کرد و گفت: از این مقدار 4 و نیم میلیارد آن آب سطحی و یک و نیم میلیارد آب زیرزمینی است.

نیک‌اختر بیان کرد: 3 میلیارد و 376 میلیون مترمکعب از آب‌های سطحی و یک میلیارد و 100 میلیون مترمکعب از آب‌های زیرزمینی در استان بهره‌برداری می‌شود.

وی بابیان اینکه 95 درصد آب شرب شهرها و روستاها از آب چاه‌ها تأمین می‌شود اظهار کرد: 3 میلیارد 756 میلیون مترمکعب منابع آبی استان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.

مدیر آب منطقه‌ای شهرستان قائم‌شهر و جویبار با اشاره به اینکه بیش از 9 هزار هکتار اراضی شالیزاری در جویبار وجود دارد گفت: 98 میلیون مترمکعب برای اراضی شالیزاری جویبار و 17 میلیون مترمکعب نیز برای اراضی باغی این شهرستان نیاز است.

نیک‌اختر با اعلام اینکه 60 قطعه آب‌بندان در شهرستان جویبار وجود دارد، بیان کرد: حدود 6/2 میلیون مترمکعب آب در آن ذخیره و همچنین 25 میلیون مترمکعب آب از سد شهید رجایی خریداری و 20 میلیون مترمکعب آب نیز از 6 هزار 342 حلقه چاه مجاز در شهرستان و مابقی از رودخانه‌ها تأمین می‌شود.

وی اظهار کرد: استفاده از آب سد البرز در سال زراعی جدید در شهرستان جویبار انجام خواهد شد.


مدیر آب منطقه‌ای شهرستان قائم‌شهر و جویبار با اشاره به راهکار در خصوص مصرف بهینه آب اشاره و عنوان کرد: الگوی کشت باید در بین کشاورزان تغییر یابد و روش‌های نوین آبیاری بخصوص آبیاری قطره‌ای در سطح اراضی کشاورزی به‌منظور کاهش مصرف آب افزایش یابد.

نیک‌اختر گفت: از 214 میلیون مترمکعب آب‌های زیرزمینی در شهرستان جویبار 70 درصد از آن مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

دیدگاه شما در مورد : بیش از 3 میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی استان مصرف می‌شود/بهره‌برداری از 70 درصد آب‌های زیرزمینی شهرستان جویبار

بیش از 3 میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی استان مصرف می‌شود/بهره‌برداری از 70 درصد آب‌های زیرزمینی شهرستان جویبار

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS