امروز شنبه 25 آذر 1396
ساعت 12:41:16
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 38902

تاریخ انتشار : 30/08/1396 - 13:45

فعالیت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بدون «رئیس»

ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حالی طی ماه‌های اخیر بدون رئیس رها شده که چندتن از مدیران کل این ستاد نیز از آن جدا شده‌اند و مجموعه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های عضو این ستاد در انتظار انتصاب رئیس جدید از سوی رئیس جمهور هستند.

به گزارش جویباران، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز متشکل از 24 عضو از جمله ستادهایی است که در ذیل قوه مجریه تعریف شده و وظیفه سیاست گذاری و هماهنگی دستگاه‌های عضو در جهت مبارزه موثر با قاچاق کالا و ارز را عهده‌دار است که با فرمان مقام معظم رهبری در اوایل دهه 80 تشکیل شد.

بر اساس ماده 2 پیش‌نویس آیین‌نامه اجرایی قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هدف از تشکیل این ستاد، الف) تصمیم‌گیری در خصوص سیاست‌ها، اولویت‌ها، برنامه‌ها، پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا وارز، پیشنهادهای اعضاء و دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ها، شیوه نامه‌ها و روش‌های اجرایی مرتبط.ب) ارایه راهکارهای مناسب در راستای کاهش زمینه‌های قاچاق کالا و ارز. ج) تصمیم‌گیری در خصوص اعتبارات دستگاه‌های عضو در چارچوب قانون. د) بررسی راهکارهای پیشنهادی برای اصلاح و یا بهبود فرایندها و بسترهای تاثیرگذار بر حوزه قاچاق کالا و ارز اعم از اقتصادی، اجتماعی، امنیتی، فرهنگی و... در چارچوب این قانون و ارائه راهکارهای اجرایی مناسب به دولت است.

شرح وظایف این ستاد و نقش آن در مبارزه با قاچاق به اندازه‌ای پررنگ است که عملاً کم تحرک شدن آن به کم تحرکی مضاعف دستگاه‌های عضو از جمله نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، وزارت دادگستری، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت، گمرک جمهوری اسلامی ایران، سازمان بازرسی کل کشور و دستگاه‌های مسئول دیگر عضو این ستاد خواهد انجامید؛ دستگاه‌هایی که می‌بایست زیر چتر حمایتی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در جهت کنترل قاچاق، مبارزه با این قاچاقچیان و پیشگیری از وقوع این پدیده شوم تلاش کنند.

اما در ماه‌های اخیر و پس از روی کار آمدن دولت دوازدهم، علی‌رغم اهمیت این ستاد شاهد رها شدن ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز طی چند ماه گذشته هستیم و مدت‌ها است این ستاد بدون حضور «رئیس» رها شده است؛ اتفاقی که نه تنها کم تحرکی این ستاد که حتی انفعال دستگاه‌های عضو را هم به دنبال داشته است.

حبیب الله حقیقی که از سوی حسن روحانی در ابتدای دولت قبل به عنوان رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب شده بود، پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، به عنوان معاون یکی از وزارتخانه‌ها منصوب شد و همزمان با این اتفاق چندین تن از مدیران کل این مجموعه از ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز جدا شدند.

با گذشت چندین ماه از وضعیت بی سامان ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، همچنان این ستاد بدون داشتن سکان‌دار، به حال خود رها شده و این در شرایطی است که مقام معظم رهبری بارها اهمیت موضوع مبارزه با قاچاق کالا و ارز را به مسئولان امر گوشزد کرده‌اند و اقتصاد کشور بیش از هر زمان نیازمند مدیریتی منسجم در مبارزه با این پدیده شوم اقتصادی و فرهنگی است.

به هر حال علی‌رغم رها شدن این ستاد در ماه‌های اخیر گزینه‌هایی برای ریاست این ستاد مطرح شده ولی هنوز تصمیم نهایی از سوی رئیس جمهور برای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و  ارز گرفته نشده است و لازم است تا تدبیری سریع و فوری برای حل این مشکل درنظر گرفته شود.

منبع : تسنیم
دیدگاه شما در مورد : فعالیت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بدون «رئیس»

فعالیت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بدون «رئیس»

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS