امروز دوشنبه 27 آذر 1396
ساعت 04:47:22
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 38774

تاریخ انتشار : 25/08/1396 - 09:44

۳۶ ایستگاه مردمی استقبال از زائران پیاده در مشهد الرضا(ع) خدمات‌رسانی می‌کنند

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد گفت: در ایام دهه شفاعت به‌‌ویژه روزهای پایانی ماه صفر ۳۶ ایستگاه مردمی در امر خدمات‌رسانی فعال هستند.

به گزارش جویباران، هادی بختیاری ظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار داشت: شهرداری مشهد در ایام دهه شفاعت و به‌‌ویژه سه روز پایانی ماه صفر که مصادف با رحلت پیامبر اکرم(ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و شهادت امام رضا(ع) است طرح جهاد خدمت را اجرا می‌کند.

وی افزود: در قالب این طرح برنامه‌ریزی و اطلاع‌رسانی سامانه‌ای طراحی شده و کسانی که تمایل به خدمت به زائران پیاده امام رضا(ع) را دارند می‌توانند در این سایت ثبت‌نام کنند و تاکنون 85 هزار نفر در این سامانه خدمت ثبت‌نام کرده‌اند که 2 هزار و 700 نفر از این تعداد از استان‌های دیگر  هستند.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با بیان اینکه در این سامانه 31 نوع عنوان خدمت ساماندهی شده خاطرنشان کرد: تاکنون در 28 عنوان خدمت ظرفیت‌ها تکمیل شده اما در حوزه کمک‌های نقدی و غیرنقدی و حمل‌ونقل که در ساعات پایانی مورد نیاز است هنوز ظرفیت پذیرش وجود دارد.

بختیاری تصریح کرد: در ایام دهه شفاعت به‌خصوص روزهای پایانی ماه صفر 36 ایستگاه مردمی در خدمات‌رسانی فعال هستند و تمامی خدمات این ایستگاه‌ها توسط مجاوران امام رضا(ع) ارائه می‌شود و فقط مدیریت 6 ایستگاه آن به‌عهده شهرداری مشهد است.

وی با اشاره به اینکه 9 هزار دعوت‌نامه در 173 محل برای شهروندان جهت ارائه خدمت به زائران پیاده ارسال شده است، تأکید کرد: شهرداری مشهد در ایام دهه شفاعت امسال 3 هزار و 500 محل اسکان زائر آماده کرده است و در بخش مردمی هم ظرفیت اسکان 42 هزار نفر فراهم شده است؛ همچنین 30 هزار عروسک در طرح آهوانه طراحی و آماده شده تا به کودکانی که همراه زائران هستند اهدا شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه تاکنون 800 خودروی شخصی برای انتقال زائران امام رضا(ع) پس از اتمام مراسم عزاداری به شهرهای اطراف اعلام آمادگی کرده‌اند، بیان کرد: تاکنون تعداد 428 جلسه در امر ساماندهی این فعالیت‌ها در مجموعه شهرداری مشهد انجام شده است و آموزش‌های لازم جهت خدمت‌رسانی به افراد داوطلب در حوزه‌های بهداشت، ایمنی و آتش‌نشانی، ماساژ و اطلاع‌رسانی داده شده است.

بختیاری گفت: فعالیت‌های شهرداری مشهد در ایام اربعین حسینی(ع) در نجف اشرف اجرا شد و پس از این ایام هم بلافاصله جهت خدمت به زائران پیاده امام رضا(ع) به مشهد بازگشتند.

وی افزود: در روز شهادت امام رضا(ع) تمهیدات ویژه‌ای در امر پذیرایی از زائران پیاده با همکاری آستان قدس و مجموعه‌های مردمی صورت پذیرفته و 63 درصد فعالیت‌ها به‌صورت مردمی بوده است.

برنامه‌های شهرداری مشهد در ایام دهه شفاعت در 11 سرفصل اجرا می‌شود

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد گفت: برنامه‌های شهرداری مشهد در ایام دهه شفاعت از 18 تا 28 آبان ماه در 11 سرفصل اجرا می‌شود.

خلیل‌الله کاظمی اظهار داشت: برنامه‌های شهرداری مشهد در ایام دهه شفاعت به‌ویژه روزهای پایانی ماه صفر که از اربعین حسینی آغاز شده و تا شهادت امام رضا(ع) ادامه می‌یابد در 11 سرفصل اجرا می‌شود و برنامه‌های تخصصی هربخش هم به مجموعه مربوطه آن ابلاغ شده و موضوعاتی همچون اطلاع‌رسانی، تبلیغات محیطی، پاکسازی عمومی، طرح جهاد خدمت، ایستگاه‌های استقبال از زائران، اسکان اضطراری و تمهیدات بازگشت زائران به شهرها و غیره از جمله مهمترین موضوعات در برنامه‌های تدارک دیده‌شده شهرداری مشهد در این ایام است.

وی افزود: در حوزه اطلاع‌رسانی بالغ بر 202 عدد از بیلبوردها و پل‌های عابر پیاده به مناسبت‌های روزهای پایانی ماه صفر اختصاص داده شده و بالغ بر 58 بیلبورد هم که در اختیار بخش خصوصی بوده با هماهنگی و تبلیغات بخش خصوصی موضوع مناسبت‌ها را اکران می‌کنند، همچنین 6 تابلوی ورودی در مبادی شهر که متعلق به کارخانجات  بوده هم به موضوع مناسبت‌ها اختصاص داده شده است.

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه 9 نمایشگر در سطح شهر از 18 تا 28 آبان ماه به موضوع دهه شفاعت و شهادت امام رضا(ع) می‌پردازند، خاطرنشان کرد: در این ایام بالغ بر 3 هزار پرده‌آویز ستونی در نقاط مختلف شهر نصب شده و 50 سازه و بنر مختلف در 6 محل ورودی به شهر برای خیر مقدم به زائران پیاده امام رضا(ع) در نظر گرفته شده است.

کاظمی با بیان اینکه تبلیغات انجام‌شده امسال در ایام دهه شفاعت با محور معرفت‌شناسی، سبک زندگی اسلامی و سبک زندگی رضوی بوده است، تصریح کرد: تعداد 20 المان و 8 پرچم در 2 میدان شهر با مضامین روایات نصب‌شده است؛ همچنین 350 داربست موقت در سطح شهر برای نصب بنرهای اطلاع‌رسانی از مراسم‌های عزاداری هیئات مذهبی در روزهای پایانی ماه صفر نصب شده است.

وی با اشاره به آماده و نصب کردن 16 سکو برای روشن کردن شمع در شب شام غریبان امام رضا(ع)، تأکید کرد: پاکسازی محورها، توزیع کیسه زباله، استقرار حمام سیار، تأمین آب شرب و غیرشرب، به‌کارگیری 35 چشمه سرویس بهداشتی، تهیه 10 هزار بطری آب معدنی و 500 پتو بخشی از فعالیت‌های شهرداری مشهد در ایستگاههای استقبال از زائران پیاده امام رضا(ع) بوده است.

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد با تأکید بر اینکه در جهت تأمین ایمنی عزاداران رضوی خودروهای آتش‌نشانی در اطراف حرم مطهر امام رضا(ع) و مبادی ورودی به مشهد مستقر می‌شوند، بیان کرد: تعداد 2 پایگاه راهنمای زائر راه‌اندازی شده و 6 هزار نفر از پرسنل خدمات شهری در این ایام به‌کارگیری می‌شوند و در حوزه حمل‌ونقل عمومی هم خطوط بی‌آرتی با 350 دستگاه اتوبوس تقویت خواهند شد و 30 دستگاه اتوبوس هم در مسیر زائران پیاده تردد خواهد کرد تا زائرانی را که به هر دلیل دیگر توان ادامه مسیر با پای پیاده را ندارند به مشهدالرضا(ع) منتقل کنند.

کاظمی با اعلام اینکه 600 دستگاه تاکسی و ون به‌صورت صلواتی زائران را در سطح شهر با محوریت حرم مطهر رضوی جابه‌جا می‌کنند، گفت: خطوط قطار شهری مشهد در ایام پایانی ماه صفر تا ساعت 24 فعالیت خواهند کرد و تعداد 3 هزار پارکینگ نیز در اطراف حرم مطهر رضوی تدارک دیده شده است.

وی مجموع اعتبارات پیش‌بینی‌شده در حوزه‌های مختلف برای برنامه‌های ایام دهه شفاعت را بالغ بر یک میلیارد و 500 میلیون تومان عنوان کرد و افزود: در حوزه اسکان 350 مدرسه در اختیار جمعیت خدمتگزاران به زائران پیاده امام رضا(ع) قرار گرفته است و حسینیه‌ها هم هیئت‌های مذهبی را با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته اسکان می‌دهند و در صورت نیاز پیش‌بینی 8 سالن جهت اسکان اضطراری هم شده است.

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد گفت: در سال گذشته بالغ بر 2.5 میلیون زائر در دهه شفاعت داشتیم که 120 هزار نفر از آن‌ها زائر پیاده بودند و برای امسال هم رشد بیش از 12درصدی این آمار را پیش‌بینی کرده‌ایم.

کاظمی بیان کرد: متأسفانه از موضوع مشهد 2017 در ایام پایانی ماه صفر غفلت شد، اما در عین حال سعی ما معرفی هرچه بهتر پایتخت فرهنگی جهان اسلام خواهد بود.

منبع : تسنیم
دیدگاه شما در مورد : ۳۶ ایستگاه مردمی استقبال از زائران پیاده در مشهد الرضا(ع) خدمات‌رسانی می‌کنند

۳۶ ایستگاه مردمی استقبال از زائران پیاده در مشهد الرضا(ع) خدمات‌رسانی می‌کنند

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS