امروز دوشنبه 02 بهمن 1396
ساعت 11:39:36
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 3873

تاریخ انتشار : 03/02/1393 - 21:17

اختصاصی / انتقاد ورزشکار معلول جویباری از عدم حمایت مسئولان؛

توانایی حضور در کاروان پاراالمپیک را دارم / طی مسیر جویبار تا مزار امام خمینی(ره) با ویلچر

ورزشکار معلول ولی پر انرژی و توانای جویباری با حضور در دفتر پایگاه خبری جویباران ضمن بیان توانایی های خود از عدم حمایت مسئولان شهرستانی و استانی انتقاد کرد و از سفر خود با ویلچر به مرقد امام خمینی(ره) خبر داد.

توانایی حضور در کاروان پاراالمپیک را دارم / طی مسیر جویبار تا مزار امام خمینی(ره) با ویلچر

اختصاصی جویباران - امروز به سراغ یکی از ورزشکارهای عزیز جویباری رفتیم که شاید تا به حال یک بار هم اسمش را نشنیده باشید اما فردی است که توانایی های زیادی علی رغم برخی محدودیت ها دارد.

سوژه امروز ما علی محبتی است که با 70 درصد ضایعه نخاعی و مشکلات حرکتی از ناحیه پا، گوشه گیر و منزوی نشده و به ورزش ویلچر رانی روی آورد و توانست مقام های متعدد استانی و کشوری را بدست آورد.

علی محبتی از نامحبتی مسئولان گله میکند و می گوید من توانایی المپیکی شدن را دارم اما مسئولین باید حمایت کنند که متاسفانه این حمایت ها دیده نمیشود.

اما چند روزی است که علی آقای ما دلش هوس سفر با ویلچر کرده است، چرا که قصد دارد با ویلچر مسیر جویبار تا مزار امام خمینی(ره) را طی کند و در این راه نیاز به حمایت  های مسئولین شهرستانی و استانی را احساس میکند تا با دلگرمی بیشتر به این سفر برود.

این سفر بهانه ای شد تا خبرنگار ما با علی محبتی گفتگویی را انجام بدهد که در ادامه این گفتگو خواندنی را مشاهده خواهید کرد:

جویباران: خودتان را کامل برای ما معرفی کنید:

بنده علی محبتی هستم، متولد1371 ، ساکن کلاگر محله شهرستان جویبار. با 70 درصد ضایعه نخاعی توانایی راه رفتن ندارم به همین منظور برای حرکت کردن از ویلچر استفاده میکنم.

جویباران: در حال حاضر با این مشکل، شغلی هم دارید؟

با مشکلات فراوان وامی را تهیه کردم و خودرویی را خریدم و در حال حاضر با این خودرو شخصی مسافر کشی می کنم و خدا رو شکر از کار خودم راضی هستم.

جویباران: شنیدیم که مشغول به فعالیت های ورزشی هستید ، در چه رشته هایی فعالیت میکنید؟

در حال حاضر در رشته های مختلف ورزشی فعالیت دارم که عبارت اند از؛ فوتبال با دست، تکواندو، ژیمناستیک، کونگ فو، حرکات نمایشی، پرس سینه و ویلچر رانی که ورزش ویلچر رانی را به صورت حرفه ای دنبال می کنم.

همچنین خوشبختانه در مسجد محل و در هیئت های مذهبی شهرستان هم حضوری فعال دارم.

جویباران: در این رشته هایی که ورزش میکنید رتبه و مقامی هم کسب کردید؟

با توکل به خدا و سعی و تلاش در ورزش معلولان توانستم موفقیت هایی را با کمبود های بسیار از قبیل نبودن مکان و امکانات مناسب برای تمرین به دست بیاورم.

در سال 1386 در در مسابقه استانی ویلچررانی نائب قهرمان شدم، بعد از چهار سال یعنی در سال 1390 در همین رشته با تمرین های بسیار به مقام قهرمانی دست یافتم و به مسابقات کشوری راه پیدا کردم که خوشبختانه در این مسابقات هم توانستم مقام نایب قهرمانی را کسب کنم.

البته در سال 91 در رشته حرکات نمایشی کونگ فو پرتوآ نیز مقام قهرمانی در رده سنی بزرگسالان را کسب کردم.همچنین به مناسبت روز تربیت بدنی و ورزش و پیاده روی در سال 1392 مسافت  بین دو شهر جویبار و ساری  را با ویلچر طی کردم که متاسفانه هیچ گونه تقدیری از اینجانب انجام نشد.

جویباران: آقای محبتی، نگاه مردم به عنوان یک معلول نسبت به شما چگونه است؟

در جامعه به افراد معلول به عنوان افراد ناتوان نگاه می کنند، شاید ما از سلامت جسمی کامل برخوردار نباشیم اما دلیلی نمی شود بخاطر ضعف جسمی از زندگی و جامعه کناره بگیریم و گوشه نشینی و انزوا را انتخاب کنیم.

اگر خداوند یک توانایی را از ما گرفته توانایی های دیگری در وجودمان قرار داده است، برفرض مثال خود بنده شاید پاهایی برای راه رفتن نداشته باشم اما دستان توانمندی دارم، دو چشم بینا و دو گوش شنوا و زبان گویا و قدرت تفکر دارم که اینها همه نعمت و قدرتی است که می توانم از آن ها بهره ببرم و به اهداف و آرزوهایم برسم.

وقتی که مشغول کار هستم و مثل افراد سالم به فعالیت می پردازم،مخصوصا زمان رانندگی خیلی وقت ها پیش می آید که دیگران با نگاه پر از تعجب کارهایم را زیر نظر می گیرند و برایشان سوال پیش می آید که چطور با این معلولیتم می توانم رانندگی کنم و اعتماد به نفس دارم و از عهده کارهایم برمی آیم.

به نظر من، ما قشر معلول و کم توان جامعه خودمان باید این باور را در مردم به وجود بیاوریم که معلولیت ناتوانی و محدودیت نیست بلکه شرایطی را برای افراد ایجاد میکند که کمی با افراد سالم متفاوت اند مثلا من هم مثل یک فرد سالم رانندگی می کنم فقط تفاوت در نحوه استفاده از ماشین است وگرنه هم من و هم یک فرد سالم هر دو گواهینامه داریم هر دو از خودرو استفاده می کنیم و هر دو به تابع یک  نظام مقررات راهنمایی و رانندگی هستیم.

حال اینکه شاید من در بعضی مواقع از یک فرد عادی هم توانایی بیشتری دارم. برای مثال بنده در دستان خود یک قدرت خارق العاده دارم به طوری که روی دو انگشت خود می توانم حرکات نمایشی انجام دهم اما بسیاری از افراد سالم و عادی توانایی این چنین کارهایی را ندارند.

جویباران: شنیدیم که قرار است با ویلچر به حرم مطهر امام خمینی (ره) بروید؛ هدفتان از انجام این کار چیست؟

سال گذشته خیلی دلم می خواست این توفیق نصیبم شود و مسافر این حرم پاک شوم اما نشد.امسال با توکل به خداوند متعال و تلاش سعی دارم هر طور شده به این هدف و آرزویم برسم.

هدفم از این کار رساندن این پیام به معلولینی است که از زندگی خود ناامید هستند و خانه نشینی و گوشه گیری از اجتماع را انتخاب کرده اند، اینکه هیچ کار خدا بی حکمت نیست بقول این ضرب المثل قدیمی و معروف که می گوید؛ « خدا گر ز حکمت بندد دری / ز رحمت گشاید در دیگری».

شاید یک توانمندی در وجودمان نباشد اما توانایی هایی دیگری هم در ما هست که با بهره بردن از این نعمت ها هم می توان زندگی کرد و بهترین ها را در زندگی رقم زد.

شاید گاهی خسته شویم از این شرایط سخت و متفاوت که خستگی حق هر فردی است اما ناامید شدن از درگاه لطف و رحمت خداوند هرگز، اینکه همه معلولین می توانند با توکل به خدا، ایمان و اراده قوی و سعی و تلاش به پیشرفت و پیروزی برسند. من هم مثل همه افراد عادی دوست دارم در زندگی پیشرفت کنم و به اهداف و آرزوهایم برسم.

جویباران: آیا حمایت ها یی برای این کار از سوی مسئولین انجام شده است؟

افرادی که توانستند با تلاش و توکل به خدا و حمایت مسئولین عضو تیم ملی و کاروان پارالمپیک شوند و مدال بیاورند ایمان داشتند که می توانند، من هم مثل این افراد می توانم به قله های افتخار و قهرمانی برسم، اگر مسئولین محترم امکانات ورزشی را در اختیار ما معلولین قرار دهند.

برای سفر با ویلچر به مزار امام خمینی (ره) به اکثر مسئولین استانی و شهرستانی نامه ای فرستادم و از همه درخواست کمک کردم که متاسفانه تا به امروز نتیجه ای نداشت و کمکی برای این کار داده نشده است.

بنده از 7 خرداد قرار است به سمت حرم مطهر امام خمینی (ره) حرکت کنم، از همه مسئولین شهرستانی به ویژه فرماندار عزیز و امام جمعه ورزش دوست و مسئولین ورزشی شهرستان جویبار تقاضای حمایت و کمک دارم چرا که بنده برای رفتن با این شرایط به امکانات مناسب و حمایت های مادی و معنوی نیازمندم. امیدوارم که مسئولین با خواندن این مطلب کمی هم به بنده کمک کنند.

جویباران: در پایان اگر صحبتی با مردم و مسئولین دارید بفرمایید:

من در خانواده ای با توان مالی ضعیف زندگی می کنم. اما این دلیل نشده است که از کار و تلاش و رسیدن به اهدافم بازبمانم. مثل خیلی از نوجوانان و جوانان این مرز و بوم به ورزش علاقه خاصی دارم و امیدوارم با سعی و تلاش در این عرصه بتوانم روزی برای کشورم سربلندی و افتخار و مقام کسب نمایم.

بنده از مسئولین حمایت می خواهم، متاسفانه در برخی مواقع پول خرید تجهیزات را ندارم و مجبورم با تجهیزات قدیمی تمرین کنم. بر فرض مثال در سال 1388 بنده یک ویلچر خریدم و با کمک مهندس گنجی که در آن زمان شهردار بودند بخشی از پول این ویلچر داده شد اما تا به امروز مابقی هزینه این ویلچر پرداخت نشده است.

برای رفتن به مزار امام خمینی(ره) به اکثر ادارات نامه زدم اما جوابی نشنیدم حداقل جواب بنده را میدادند تا بدانم که مسئولی هم وجود دارد.

برای این کار به استانداری رفتم که متاسفانه به اتاق استاندار راهم ندادند و بنده با ناراحتی از آنجا بیرون آمدم. درست است که من معلولم ولی باالاخره جزو شهروندان این جامعه هستم و نیاز به حمایت دارم.

امیدوارم که مسئولین محترم با خواندن این گلایه ها گوشه چشمی هم به ما داشته باشند. بنده 7 خرداد باید حرکت خود را به سمت مزار امام خمینی(ره) شروع کنم و برای شروع این حرکت نیاز به برخی امکانات و تجهیزات دارم که امیدوارم با مساعدت مسئولین عزیز شهرستان مشکلات بنده حل شده تا بنده به آرزوی خود برسم.

در پایان از استاد پوشیان، استاد فتاحی، آقای باغبانی و خانم توکلی و همه افرادی که طی این مدت به من یاری رساندند کمال تشکر و قدردانی را دارم.

برای این پست 2 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • پاسخ به نظر چهار شنبه 03 اردیبهشت 1393 - 22:39
  دوستت

  سلام. علي جان خوحالم بابت تصميمت... امام جمعمون مطمئنا كمكت ميكنه..... عباسم...... دوستي كه تو اعتكاف پيداش كردي و الان يه كمي بي معرفت شده نسبت بهت...

  4 2
 • پاسخ به نظر شنبه 06 اردیبهشت 1393 - 09:06
  جویباری

  علی جان درود بر عزم راسخت .. متاسفم برای مسئولین.. برای ما مردم باعث افتخاری .. موفق باشید

  3 2
دیدگاه شما در مورد : توانایی حضور در کاروان پاراالمپیک را دارم / طی مسیر جویبار تا مزار امام خمینی(ره) با ویلچر

توانایی حضور در کاروان پاراالمپیک را دارم / طی مسیر جویبار تا مزار امام خمینی(ره) با ویلچر

 

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS