امروز سه شنبه 26 دی 1396
ساعت 18:59:45
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 38500

تاریخ انتشار : 17/08/1396 - 09:33

طالع نحس در مستطیل سبز

رواج جادوگری در فوتبال ایران اتفاقات شگفت‌انگیزی را رقم زده است.

به گزارش جویباران، روزنامه قانون نوشت: «خرافه‌پرستی و توسل به مسائل غیر واقعی، موضوعی است که برخی‌ها برای رسیدن به هدف‌شان، بدون این که تلاشی داشته باشند، به آن رجوع می‌کنند. داستان جادو و جادوگری در فوتبال، ماجرای امروز و دیروز این ورزش نیست. سال‌هاست حرف و حدیث‌های زیادی درباره وجود این پدیده در فوتبال (چه در ایران و چه در نقاط دیگری از جهان) به گوش رسیده و واکنش‌های متعددی را نیز به همراه داشته است.

جابه‌جایی پول‌های کلان در فوتبال موجب شده است در این سال‌های اخیر پای رمال‌ها و جادوگران به فوتبال ایران باز شود و آنها بیشتر سراغ کسانی می‌روند که در نتیجه‌گرایی ناموفق هستند. بررسی و پاسخ به این سوال که «جادو» به طور حتم وجود دارد یا خیر، موضوعی محسوب می‌شود که سال‌‌های سال از منظر دینی و علمی مورد توجه کارشناسان و مفسران مختلف بوده است. اما نفوذ این پدیده به شکل و شمایل گوناگون در دنیای امروزی فوتبال، غیر قابل چشم‌پوشی است. همین هفته گذشته بود که بحث جادوگری در فوتبال در یک مسابقه دسته یکی بین دو تیم گل گهر سیرجان و خونه‌به‌خونه بابل سر و صدای زیادی به پا کرد.

اتفاقی که نشان داد ریشه‌های جادو در فوتبال بسیار قوی است و هنوز هستند کسانی که به این پدیده در فوتبال اعتقاد دارند و برای رسیدن به پیروزی به آن متوسل می‌شوند. دیداری که هفته گذشته در سیرجان برگزار شد، اتفاقی را در دل خود داشت که توجه یکی از عکاسان را به خود جلب کرد. داستان از این قرار بود که یکی از افراد کادر تیم گل‌گهر سیرجان، ‌پیش از بازی به سمت یکی از دروازه‌ها رفته و با مایعی که رنگ خاصی هم داشته، فضای اطراف را شست‌وشو داده است. اتفاقی که حاضران آن را به طلسم کردن دروازه ربط داده‌اند. جالب این که با وجود نیت این فرد برای بسته نگه داشتن دروازه، توپ از خط دروازه تیمش عبور کرد اما داور پس از پذیرفتن گل در مشورت با کمک‌داور آن را رد کرد. در پی مردود شدن گل، متوسلان به سحر و جادو این مساله را ناشی از کارکرد همین مایعی می‌دانند که برای طلسم دروازه مورد استفاده قرار گرفته بود. اتفاق رخ داده در سیرجان به سرعت در رسانه‌ها پخش شد و واکنش مربیان دو تیم و مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال را نیز به همراه داشت. چنین رخدادهایی در ورزش فوتبال مسبوق به سابقه است و بارها پیش آمده که وجود آن توسط مربیان مختلف تایید شده است.

هر چند بسیاری از مربیان و بازیکنان فوتبال به صراحت این موضوع را نفی می‌کنند اما بارها پیش آمده که علاوه بر جادو، راه‌های از بین بردن جادو برای شکستن طلسم از سوی مربیان یا بازیکنان مطرح شده است. برای خیلی‌ها قابل باور نیست که برخی مربیان، بازیکنان و حتی مدیران باشگاه‌‌های حاضر در سطوح مختلف فوتبال ایران برای نتیجه گرفتن دست به دامان افرادی می‌شوند که ادعای داشتن نیروی ماورای طبیعی دارند. اما نکته حایز اهمیت این است که هر قدر هم باور کردن این ماجرا سخت باشد،‌ وجود سحر و جادوگری در فوتبال ایران سال‌های سال است که تایید شده و در یک سال گذشته چهره‌های شاخص فوتبال ایران در مصاحبه‌‌های گوناگون به فعالیت جادوگران و مدیران و مربیان مرید آنها به صراحت حرف‌ زده‌اند.

بدون شک این موضوع که برخی فوتبالیست‌ها و مربیان به سراغ جادو می‌‌روند تا در اصطلاح طلسم ناکامی‌های خود را بشکنند، موضوع ناامیدکننده‌ای در فوتبالی است که این روزها با معضلات ریز و درشت از جمله فساد مالی در سطوح مختلف ، فساد اخلاقی در مدارس فوتبال،‌ دلالی، دوپینگ و... دست به گریبان است. شاید باید این سوال را مطرح کرد که اگر جادو و جادوگری در فوتبال و کسب نتیجه اثرگذار بود، چرا تیم‌ ملی فوتبال هند که کشورش بیشترین اعتقاد را به جادو دارند و راهکارهای‌شان در جادوگری زبانزد جهان است، قهرمان جهان نیست؟

ناراحت‌کننده و تاسف‌برانگیز است اما باید این واقعیت را پذیرفت که جادوگری دیگر یک راز مگو نیست و از آن پرده‌برداری شده است و بسیاری جسته گریخته و بسیاری هم البته واضح در خصوص آن صحبت می‌کنند. اما آیا در حقیقت جادوگرانی در فوتبال حضور دارند؟

آیا افرادی هستند که دارای قدرت ماورای طبیعی‌اند و حاضرند در ازای مبالغ گزاف آن را برای فوتبال به کار بیندازند؟ یا هستند مربیان سودجویی که برای کسب منافع خود حاضر به همکاری با این افراد بوده و هزینه‌های مربوطه را متحمل شوند؟ مربیان و ورزشکارانی که با این قبیل افراد همکاری می‌کنند متحمل هزینه‌های گزافی نیز می‌شوند. بدون شک افرادی که ادعای بهره‌بری از قدرت‌های ماورای طبیعی دارند و وارد عرصه فوتبال شده‌اند، مجانی با ورزشکاران همکاری نمی‌کنند.

به خصوص چهره‌های سرشناس‌تر فعال در این زمینه در قبال دریافت مبالغ هنگفت با ورزشکاران همکاری دارند. در این رابطه شنیده می‌شود بعضی مبالغ رد و بدل شده بین ورزشکاران یا باشگاه‌هایی که حاضر به همکاری با این افراد شده‌اند، از مرز چند ۱۰۰میلیون نیز عبور کرده و البته در این میان فدراسیون فوتبال بارها ورود کرده و در تلاش بوده است تا حد ممکن این جریانات را کنترل و حتی پای مراجع قضایی را نیز به این قبیل رخدادها باز کند. برخی رسانه‌‌ها مدعی شدند که ارکان قضایی فوتبال کشور با تحقیقات و برگزاری جلسات مختلف در ماه‌های اخیر توانسته‌اند جریان‌های اصلی مرتبط با بحث سحر و جادو را شناسایی کنند.

به این ترتیب در آینده‌ای نه چندان دور با کمک مراجع قضایی رسیدگی به پرونده تخلفات افراد موسوم به جادوگر و فوتبالی‌هایی که به آنها مراجعه می‌کنند، رسیدگی خواهد شد. حالا بحث شکایت و اعتراض تیم خونه ‌به خونه در خصوص مسائل رخ داده در دیدار با تیم سیرجانی نیز به میان آمده است و مسئولان این تیم با ارسال گزارشی از اتفاقات ورزشگاه محل برگزاری مسابقه و برخی مستندات، خواهان ورود بالاترین رکن قضایی فوتبال ایران به پرونده شده‌‌اند.

با این تفاسیر و در شرایطی که در آیین‌نامه انضباطی فدراسیون فوتبال، تنبیه‌های سنگینی برای استفاده از سحر و جادو تعیین شده است، هنوز هم از گوشه و کنار شنیده می‌شود که برخی تیم‌ها تحت عنوان جلسات تمرکز و روان‌شناسی از افرادی که هیچ زمینه روشنی در فوتبال ندارند، بهره می‌گیرند و خواسته و ناخواسته پای جادو و جنبل را به فوتبال باز کرده‌اند.

اما به راستی جایگاه جادو در فوتبال کجاست و این موضوع تا چه حد به واقعیت نزدیک است؟ برای پاسخ دادن به این قبیل سوالات و بررسی دقیق‌تر موضوع مجموعه‌ای فراهم کردیم که پاسخ برخی سوالات را در دل خود دارد. در این رابطه جایگاه سحر و جادو در فوتبال جهان را مورد بررسی قرار دادیم، به اظهار نظراتی که در این‌باره بیان شده و برخی شنیده‌ها و خاطرات از سوی اهالی فوتبال پرداختیم و موضوع خرافه‌پرستی و اعتقاد به جادوگری را از منظر روان‌شناس مورد ارزیابی قرار دادیم.»

جادو در فوتبال را هم دیده‌ و هم شنیده‌ام

جلال چراغپور - مربی و کارشناس فوتبال: «من همیشه در فوتبال در خصوص جادو چیزهایی دیده و شنیده‌ام. البته اوایل سردرنمی‌آوردم چون توجهی به آن نداشتم ‌اما یک مرتبه که برای تماشای بازی لیگ یک در ورزشگاه حضور داشتم، مکالمه جالبی را به گوش خود شنیدم که گواه این مساله بود. تیمی بود که از حملات حریف چند مرتبه جان سالم به در برد. درست همین زمان شنیدم یکی از مربیان این تیم به سرمربی گفت: «اثر کرده وگرنه دو تا عقب بودیم!» خب شنیدنش برای آدم کمی عجیب است‌ اما این را با گوش‌های خودم شنیدم. توجهی نداشتم‌ اما بعد‌ها که متوجه شدم، معنای برخی مکالمه‌هایی که شنیده بودم برایم آشکار شد. یک مرتبه هم مربی تیم مساله‌ای را نشانم داد که برایم جالب توجه بود. حین گرم کردن تیم به من گفت الان یکی از این توپ‌جمع‌کن‌ها خودش توپ را به درون دروازه قل می‌دهد و وقتی برای برداشتنش می‌رود، چیزی درون دروازه جاساز می‌کند. گویا بارها چنین صحنه‌ای را دیده بود. خوب که دقت کردم، دیدم همین طور است. طرف خیلی طبیعی خودش یک توپ را با بغل پا به درون دروازه فرستاد. جلب توجه نمی‌کرد چون همه مشغول توپ زدن و گرم کردن بودند. وقتی برای برداشتن توپ به درون دروازه رفت، ‌چیزی آنجا گذاشت، ‌توپ را برداشت و بیرون آمد.

زمان ما از این اتفاقات نبود. ما فقط سرکوچه یک دعانویسی داشتیم که ته یک دکان قدیمی تاریک می‌نشست و چیزهایی می‌نوشت. کسی در طول مدتی که مربیگری می‌کردم به عنوان جادوگر به من زنگ نزد. آن موقع شاید از این چیزها نبود یا اگر بود خیلی کم بود. این مساله برای زمانی است که فوتبال به سوی مدرنیته پیش رفت. اگر هم کسی به من زنگ می‌زد، جوابی نمی‌گرفت چون اعتقادی ندارم. من معتقدم شما باید تلاش‌تان را کنید. اگر این‌طور باشد، یعنی تمام تمرینات و تاکتیک‌ها و برنامه‌ها بی‌معناست. مگر می‌شود؟ به این اعتقاد دارم که تمام تلاش‌مان را به کار گیریم، ‌بعد وضویی بگیریم و سر سجاده از خدا خواستار یاری و کمک باشیم ‌اما به این که دست روی دست بگذاریم تا شخصی از بیرون بی‌هیچ دانشی در زمینه فوتبال بیاید و ما را برنده کند، اعتقادی ندارم. آن‌ طور هم که شنیدم، همه این افرادی که جادو می‌کنند قبل از هر کاری به اصرار از طرف مقابل می‌خواهند بگوید که به این مساله اعتقاد دارد یا نه؟ گویا بدون اعتقاد جادو کارگر نیست! من اعتقادی ندارم.»

به ما می‌گفتند کاغذ چال کنید!

بهروز رهبری‌فرد - پیشکسوت فوتبال: «در مدتی که در فوتبال بودم، درباره سحر و جادو یک سری مسائل دیدم و خیلی ترسیدم. به ما می‌گفتند بروید چهار گوشه زمین فلان کار را انجام دهید. به تدارکات می‌گفتند فلان کار ناشایست را درون دروازه حریف انجام بدهد که با دیدن این اتفاقات گفتم آقا جان ما نمی‌خواهیم و نیستیم. این‌ طور نباشد که شب‌ها از ترس جن تا صبح بیدار باشیم. اگر تاکنون درباره این موضوع سکوت کرده بودم و حرفی نزدم، برای این است که پیش از این موضوع آن مطرح نشد و من نیز اشاره‌ای نکردم ولی به چشمان خود چنین چیزهایی دیدم و از نزدیک لمس کردم. آن آدم‌ها، به فرض همان مسئول تدارکات تیم که درخواست برخی کارها را به آنها می‌گفتند، هنوز زنده هستند. می‌توانید بروید از آنها بپرسید که این موضوعات را تایید می‌کنند یا خیر؟

می‌گفتند تیم مقابل طلسم کرده و شما با این کار باید طلسم آنها را باطل کنید! همیشه برای من سوال بود چطور فهمیده‌اند تیم مقابل ما را طلسم کرده که بخواهند آن طلسم را بشکنند؟ برای مثال می‌گفتند در چهار طرف زمین این کاغذها را چال کنید. این‌ طور شد که من گفتم خداحافظ شما. من با این وضع نمی‌توانم. همان سال هم تیم ما درحال صعود بود اما بازی آخر را باختیم و نتوانستیم صعود کنیم. دقیقه ۹۰ خدا بیخ گلوی ما را گرفت و اجازه نداد صعود کنیم. شاید راه را اشتباه رفتم یا شانسم بود که اول مربیگری‌ام با این مسائل مواجه شدم.

مربیگری الان یک مقداری سخت شده چون یک دیواری است که باید از آن عبور کنید تا به عرصه مربیگری اضافه شوید. از دیوار چین می‌شود عبور کرد ولی انگار از این دیوار نمی‌توان رد شد. هفت خان را باید پشت سر بگذارید. یک سری مربیان هستند که اجازه نمی‌دهند کسی به این عرصه ورود پیدا کند و تا گور هم می‌روند، می‌خواهند آن را با خود ببرند. می‌گوید طرف از دنیا رفته ولی هنوز مربیگری می‌کند و از زیر خاک هنوز سیستم می‌چیند! این مسائل وجود دارد و در حال حاضر ما بیرون نشستیم. حالا برخی هستند که خودشان را در این چرخه جای می‌دهند ولی سخت است و شاید من نمی‌توانم چنین کاری انجام دهم. از طرفی چه بخواهیم چه نخواهیم، موضوعات مربوط به جادوگری در فوتبال وجود دارد و نمی‌توان منکر آن شد. این که بخواهم وارد فضای این چنینی بشوم، برایم ناراحت‌کننده است. امیدوارم در ادامه و با برخوردهای جدی از سوی فدراسیون و کمیته اخلاق این موضوعات بد از فوتبال ریشه‌کن بشود.»

شنیدم یک جادوگر قهر کرد و تیم اوت شد!

خداداد عزیزی - پیشکسوت فوتبال: «با توجه به آن چه من مشاهده کردم، باید بگویم که صد در صد در فوتبال جادو و جنبل داریم. جادو در فوتبال پدیده‌ای است که من بارها به چشم خودم آن را دیده‌ام. چه در زمان بازیگری و چه زمانی که مربی شدم بارها شاهد اتفاقاتی بودم که فقط می‌توانست از جادو ناشی شده باشد. مدتی قبل مدیر یک تیم را دیدم که به شدت به جادو اعتقاد داشت و خیلی هم با جادوگرهای مختلف در ارتباط بود. مدیر یکی از تیم‌ها بود و جادوگری که با این مدیر ارتباط داشت، وقتی آن تیم بازی داشت می‌آمد و می‌پرسید که کدام بازیکن خطرناک‌تر است؟ من اسم یک بازیکن را می‌گفتم و بعد او اسم آن بازیکن را می‌گفت و در یک پلاستیک فوت می‌کرد و پلاستیک را می‌بست و در کل کارهایی از این دست انجام می‌داد. باورکردنی نبود اما در چهار بازی با همین شیوه برنده شدند اما بعد از آن به یک بازی برخورد کردند که حریف‌شان نیز اسیر جادو و جنبل بود و به همین شیوه‌ها متوسل می‌شدند. در آن بازی اعتقاد جادوگر حریف این بود که ادرار، سحر را باطل می‌کند برای همین قبل از بازی در یک سری بطری ادرار کردند و آنها را دورتادور زمین ریختند و در نهایت دو گل زدند و برنده شدند. در واقع در آن مسابقه جادوگر ادرار بر جادوگر فوتی غلبه کرد و تیمش برنده شد!

جادوگران در فوتبال بسیار نقش مهم و پررنگی داشتند؛ تا جایی که برخی جادوگرانی بودند به مربی تعویض هم می‌دادند. برای مثال فلان بازیکن را رأس یک دقیقه و زمان خاص از بازی بیرون می‌کشیدند. می‌توانید این موضوع را از خود بازیکنان بپرسید. به‌ طور حتم آنها شهادت می‌دهند که در برخی مسابقات در زمان خاص و مشخصی تعویض می‌شدند. فرقی هم نداشت خوب بازی کرده بودند یا نه اما تعویض می‌شدند. در سال هایی که من بازی می‌کردم، تیمی وجود داشت که در هفت بازی ابتدایی به پیروزی رسیده بود، در رسانه‌ها موجی پیش آمد که این تیم جادوگر دارد و به کمک جادو می‌تواند بازی‌های خود را به پایان برساند، یک روزی آقای سرمربی در تمرین به بازیکنانش گفت می‌گویند ما جادوگر داریم اما شما توجهی نکنید؛ چرا که ما کار تاکتیکی می‌کنیم و به این ترتیب از سد حریفان می‌گذریم. همزمان با بیان این حرف‌ها، آقای جادوگر هم آمد و این حرف‌ها را شنید. او به سرمربی گفت یعنی من تاثیری در این بردها نداشتم؟ من که همیشه کنار شما بودم. سرمربی هم گفت خیر شما تاثیری نداشتید. جادوگر هم قهر می‌کند. اما آن تیم در نهایت اوت شد.»

جادوگری، واقعیت تلخ فوتبال امروز است

ناصر فریادشیران - پیشکسوت فوتبال: «وجود جادو و جادوگران در این روزهای فوتبال ایران، مربوط به پول‌های هنگفتی است که در فوتبال‌مان جابه‌جا می‌شود. پول‌های زیادی که در این فوتبال ردوبدل می‌شود، باعث شده رمال‌ها و جادوگرها به طمع کسب درآمد و جذب پول به راحتی به باشگاه‌های فوتبال به ویژه آنهایی که به سختی پیروز مسابقات‌شان می‌شوند به اصطلاح در بحران قرار گرفته‌اند، نفوذ کنند و کار خودشان را همان‌طور که خودشان دوست دارند، انجام دهند. این یک واقعیت است که جادوگران افرادی هستند که اعتقادات دینی بسیار ضعیفی دارند و با کمبودهای خودشان می‌خواهند در فوتبال ما نفوذ کنند و اکنون نیز وجود بعضی از این رمال‌ها را هم در تهران و هم در کرج نظاره‌گر هستیم که به راحتی با برخی افراد در باشگاه‌ها قرارداد می‌بندند و در حال حاضر نیز فردی در کنار یک شخصیت معروف در فوتبال‌مان وجود دارد که در واقع همان جادوگر معروف است. این‌ها واقعیت فوتبال امروز ماست.

هم‌اکنون در باشگاه، رمال‌هایی وجود دارند که به راحتی قرارداد خودشان را تنظیم می‌کنند و حتی برای شروع کار خود یک دستگاه خودرو درخواست می‌کنند و در آخر کار نیز مبالغی را دریافت می‌کنند. به نظر من هر فردی هم که می‌گوید جادوگری و جادوگرها در فوتبال ما وجود ندارند، دروغ می‌گوید. در همین راستا باید بگویم که پیشنهاد همکاری با یکی از رمال‌ها و جادوگرها به برادر من نیز شده بود که وی حتی به محلی که آنها گفتند رفته بود و در آنجا با خانه‌ای روبه‌رو شد که در آن با یک گلیم سوخته و چند شمع سوخته مواجه شد و این برای من سوال است که چرا این افراد قدرت‌های‌شان را برای خودشان استفاده نمی‌کنند و چرا از خدا برای خود ماشین صفر کیلومتر یا زندگی ایده‌آل درخواست نمی‌کنند. اگر در جادوگری و عوض کردن نتیجه فوتبال با جادو مهارت دارند، چرا برای خودشان آسایش و راحتی درخواست نمی‌کنند؟ این که جادو در فوتبال ایران وجود دارد، موضوع ثابت‌شده‌ای است و کسی نباید خودش را گول بزند و به روی خودش نیاورد. به نظر من بهتر است نیروی انتظامی، مسئول حراست فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش به فکر ریشه‌کن کردن این رمال‌ها در این روزهای فوتبال باشند و آنها را از این محیط ورزشی دور کنند اما در حال حاضر گفته می‌شود بعضی از این رمال‌ها با بسیاری از مربیان به تنهایی خلوت کرده و با آنها برای نتیجه گرفتن تیم‌شان صحبت می‌کنند. این بسیار تاسف‌آور است.»

جادو در فوتبال عمان نیز رواج داشت

پرویز مظلومی - مربی فوتبال: «در مسابقات لیگ زیاد پیش آمده بود که مسائلی را پیرامون جادو و جادوگری مشاهده کنم. به نظر می‌رسد مساله جادوگری در فوتبال ایران دیگر به یک موضوع رسمی تبدیل شده است و خیلی اصولی صورت می‌گیرد. حتی مدتی قبل در یکی از رسانه‌ها مصاحبه‌ای خواندم که در آن بیان شده بود یک مربی خیلی رسمی اعلام کرده است که تصمیم دارد به سراغ یک رمال یا جادوگر برود و با یک جادوگر قرارداد امضا کند!

تجربه نشان داده است که استفاده از جادوگر و متوسل شدن به چنین پدیده‌هایی، چقدر می‌تواند یک تیم را با مشکل مواجه کند و عواقب تلخی به همراه داشته باشد. در واقع باید صریح بگویم که هر کسی که از این شیوه استفاده کرده، چوبش را خورده است. البته باید به این موضوع نیز اشاره کنم که استفاده از جادو و سحر در فوتبال مختص کشور ما نیست و به طور حتم در کشورهای دیگر نیز وجود دارد. یادم می‌آید زمانی که در لیگ کشور عمان مربیگری می‌کردم با چشم خودم دیدم که تیم‌ها از جادوگر استفاده می‌کردند. آن زمان من مربی تیم «السداب عمان» بودم. تیم من در بازی رفت در خانه دو گل از حریف خود که تیم سرسختی نیز به شمار می‌رفت، خورده بود. قبل از بازی برای بچه‌ها کلی حرف زدم و تاکتیک بازی را چیدم و سعی کردم نکات مهم تکنیکی و فنی را به آنها یادآوری کنم. حرف‌هایم که با بازیکنانم تمام شد با صحنه عجیبی مواجه شدم. به چشم خودم دیدم که دو بازیکن تیمم به کنار دروازه‌ها رفتند و ادرار کردند! با عصبانیت به آنها پرخاش کردم اما همه تیم فریاد می‌زدند تیم حریف جادوگر دارد و فقط این شکلی می‌شود سحر و جادوی حریف را باطل کرد. البته ما آن مسابقه را با پیروزی پشت سر گذاشتیم اما برایم عجیب است که این قبیل خرافات مورد پذیرش تعداد زیادی از بازیکنان فوتبال و تیم‌های حرفه‌ای است. البته من قبول دارم که ممکن است یک تیم را جادو کنند اما نتیجه یک مسابقه را تلاش، مسائل فنی و درصد کمی نیز شانس رقم می‌زند نه این قبیل خرافه‌پرستی‌ها و تفکرات عجیب و غلط. متاسفانه فوتبال ایران نیز کم درگیر این مسائل نیست و هر چند وقت یک بار صحبت‌هایی در این ارتباط وجود دارد و خیلی از تیم‌ها هنوز هم برای شکست دادن حریفان خود به مسائلی مانند جادو متوسل می‌شوند و این نگران‌‌کننده است.»

جادوگری در فوتبال وجود دارد

مهدی هاشمی‌نسب - مربی خونه‌به‌خونه: «صحبت از جادو و جنبل به هیچ عنوان قشنگ نیست و زحمات شبانه‌روزی یک تیم را زیر سوال می‌برد. در روزهای اخیر پیرامون تیم خونه‌به خونه شایعاتی را مطرح کرده‌اند اما سوال من این است که چطور تیمی که در سه هفته دروازه‌اش باز نشده و هفت امتیاز کسب کرده است، می‌تواند با جادوگری به این نتایج دست پیدا کند؟ من گناه کسی را نمی‌شویم ولی چنین چیزهایی در فوتبال ما بوده و هست. جاهای دیگر و در سطوح دیگر فوتبال نیز شاهد آن بودم که جای تاسف دارد. باید افرادی که متولی فوتبال هستند جلو بیایند و مقابل این چیزها بایستند و اجازه ندهند چنین اتفاقاتی ادامه‌‌دار شود. من ۱۰، ۱۵ سال پیش زمانی که فوتبال بازی می‌کردم حول و حوش این جریانات بودم. از نزدیک با چنین چیزهایی آشنا هستم و به هیچ وجه نقض نمی‌کنم که جادوگری در فوتبال ایران هست اما همان‌طور که گفتم باید با این موضوع مقابله شود آن هم توسط کسانی که در رأس ورزش و فوتبال ایران قرار دارند. آنها نباید اجازه تداوم این موضوع را بدهند و این مساله باید از یک جا متوقف شود.

خیلی‌ها درباره رمال و جادوگری صحبت کردند. تا الان چه اتفاقی افتاده؟ آیا چیزی تغییر کرده است؟ آیا فقط صحبت درباره مبارزه با فساد کفایت می‌کند؟ یا باید اقدامات عملی نیز در این باره انجام داد؟ خیلی از ارگان‌های بزرگ می‌توانند مقابل این موضوع ایستادگی کنند ولی تا به امروز هیچ چیزی نشده و همه چیز با دو تماس تلفن برطرف شده است. امیدوارم با مطرح شدن این موضوع در روزهای آینده، فدراسیون فوتبال تلاش بیشتری برای حل آن انجام دهد و اعتقاد به جادوگری را ریشه‌کن کند. من به عنوان مربی خونه‌به خونه اعلام می‌کنم که اگر چنین موضوعی در تیم ما وجود داشته باشد، همین امروز از تیم خارج می‌شوم زیرا اعتقادی به این مسائل ندارم. مدت‌هاست که این صحبت‌ها در فوتبال مطرح است و مسئولان باید فکری به حال چنین موضوعاتی کنند. عکس‌هایی را که بعد از بازی خونه به خونه و گل‌گهر منتشر شد، عکاس ما گرفته بود. چطور می‌شود که مسئولان سیرجانی می‌گویند که این کار را ما انجام داده‌ایم؟ در هیچ‌کدام از آن عکس‌ها از اعضای کادر و مسئولان ما حضور ندارد. حالا این را که آنها دور دروازه‌شان آب، بنزین یا گازوییل ریخته‌اند، نمی‌دانم ولی این حرف‌ها مدت‌هاست که در فوتبال ایران مطرح است و مسئولان باید فکری به حال فوتبال ایران و این صحبت‌ها کنند؛ چرا که این حرف‌ها جالب و خوب نیست.

جادوگری در فوتبال جهان

جادوگری و خرافه پرستی دو مقوله‌ای هستند که از دیرباز میان مردم رواج داشته‌اند. در این بین دولت‌ها و حکومت هایی نیز بوده اند که از این باور غلط استفاده کرده و هدف های خود را پیش برده اند. هدف هایی که بیشتر تکیه بر نقطه ضعف انسان ها در برخورد با همچنین وقایعی بوده است. فوتبال نیز از زمانی که شکل گرفته و به عنوان پرطرفدارترین ورزش دنیا مطرح شده، درگیر این اتفاق و حواشی آن بوده است. کشورهای آفریقایی و آمریکای جنوبی را می توان مهد این اتفاقات دانست. مشهورترین اتفاق، نفرین آروبینا در برزیل است؛ نفرینی که با دفن کردن یک قورباغه در زمین تیم حریف کلید خورد و تبدیل به واقعه‌ بحث برانگیزی در این کشور شد. تیم واسکودوگاما درسال ۱۹۳۴ برای مصاف با تیم ضعیف و محلی آندرای به سمت همین شهر حرکت کرد، اتوبوس این تیم در راه تصادف کرد و دیر به بازی رسید. اعضای باشگاه آندرای در حرکتی جوانمردانه صبر کردند تا بازیکنان تیم حریف با چند ساعت تاخیر برسند و در ازای این حرکت، خواستار جوانمردانه بازی کردن تیم واسکو شدند تا به این تیم بیشتر از حد معمول گل نزند اما واسکویی ها فراموش کردند و ۱۲ گل را وارد دروازه حریف خود کردند و این آغاز ماجرا بود. کشیش تیم آندرای به نام آروبینا، آن‌ها را نفرین کرد تا ۱۲ سال نتوانند قهرمان شوند. درست به اندازه تعداد گل های این بازی. واسکودوگاما این ماجرا را مضحک خواند اما آنها ۱۰ سال نتوانستند قهرمان رقابت ها شوند؛ آن ها بارها زمین خود را شخم زدند تا قورباغه ای را که دفن شده، پیدا کنند اما خبری از قورباغه نبود تا دوباره دست به دامن همین کشیش شدند و همان سال دوباره به قهرمانی رسیدند. اما با ندادن قربانی برای آن شخص، دوباره نفرین ۱۲ ساله گریبان‌شان را گرفت تا این مرتبه سراغ پدر سانتانا، ماساژور سابق تیم ملی برزیل در جام های جهانی ۱۹۶۲ و ۱۹۶۶ بروند. پدر سانتانا، با احضار ارواح و قربانی برای آن‌ها و دفن صلیب شکسته پشت دروازه های ورزشگاه این تیم دوباره قهرمانی و شادی را به این تیم باز گرداند.

اگر گمان می کنید که این اتفاقات قدیمی است و در دنیای مدرن امروز این حوادث رخ نمی دهد، سخت در اشتباهید. آرژانتین برای صعود به جام جهانی روسیه ۲۰۱۸ نیاز به معجزه داشت؛ پیروزی در زمین اکوادور که ۲۱ سال بود در آنجا پیروز نشده بودند، شکست شیلی و نبردن پرو، باید با هم اتفاق می افتادند تا آنها به روسیه برسند. تمام این اتفاقات با درخشش مسی افتاد اما نکته جالب توجه حضور جادوگر معروف آرژانتینی در روز بازی این تیم در اکوادور و ورزشگاه خانگی این تیم بود. رسوایی بزرگ برای آلبی‌سلسته که بسیار به این خرافه پرستی ها توجه دارد.

این اعتقادات و خرافه‌ها به بازیکنان و مربیان نیز سرایت کرده است. ریموند دومنک، سرمربی پیشین تیم فرانسه اعتقاد داشت بازیکنان متولد ماه شیر، برای خط دفاع مفید نیستند و بازیکنان متولد ماه عقرب برای تیم بدشانسی می آورند. ایکر کاسیاس، بعد از گل خوردن جوراب‌هایش را عوض و یا آستینش را پاره می‌کرد و به همین خاطر با مورینیو درگیر شد و با یک خداحافظی احساسی از رئال رفت. تیری آنری، همواره قبل از بازی‌ها یک موزیک تکراری را گوش می‌کرد و اعتقاد داشت این موزیک برای گل زدن او خوش‌شانسی می آورد و با این کار حوصله همبازیانش را سر برده بود. جان تری، اعتقاد داشت باید همیشه روی صندلی مخصوص خود در اتوبوس بنشیند تا روز خوبی را در بازی سپری کند. از عکس گذاشتن دروازه‌بان سابق تیم ملی بلژیک در جوراب خود تا اورادی که دروازه بانان درون دروازه خود قرار می دهند نیز که زیاد مشاهده شده است. جالب‌ترین اتفاق نیز سال گذشته در دیدار الزمالک مصر با همشهری خود الاهلی رخ داد. جایی که تیم الاهلی تا دقایق پایانی از حریف با یک گل پیش بود تا اینکه یکی از بازیکنان حریف در فرصت مناسبی کاغذی را از دروازه تیم الاهلی بر می دارد و به فاصله چند دقیقه این تیم دو گل دریافت می کند و بازی را واگذار می کند.

البته بازیکنان دیگر رشته‌ها نیز ازین قضیه مستثنا نیستند؛ مایکل جردن، بازیکن افسانه ای بسکتبال آمریکا و لیگ NBA، در طول دوران بازی خود در دهه ۸۰ و ۹۰ ، زیر شورت ورزشی تیمش، شورت تیم دوره کالج خود یعنی تیم دانشگاه کارولین شمالی را می پوشید و معتقد بود این کار برایش شانس و پیروزی می آورد. «مایکل جردن» تا پایان دوران فعالیت ورزشی اش این کار را انجام داد و هیچ گاه از عقیده خود دست برنداشت. نه تنها بازیکنان و مربیان فوتبالی و غیر فوتبالی بلکه بعضی طرفداران رشته های ورزشی نیز خرافاتی هستند. به احتمال زیاد هشت پای آلمانی را که نتایج مسابقات جام جهانی را برعهده گرفته بود، از یادتان نرفته است. جالب است که دامنه خبرسازی ها درباره این هشت پای پیشگو چنان بالا گرفته بود که نخست وزیر اسپانیا پس از پیشگویی خوشایند این حیوان که به طور زنده از تلویزیون اسپانیا پخش شد، گفت: «باید از این جانور پیشگو مراقبت ویژه ای به عمل آید. فکر می کنم لازم باشد تیمی برای حمایت از این هشت پا به آلمان بفرستیم.»

اگر بخواهیم از این اتفاقات و خرافه ها بگوییم، باید چند صفحه را به این موضوع اختصاص بدهیم اما فارغ از درستی یا نادرستی این اتفاقات هرچه که باشد این موضوعات و حواشی آن رواج زیادی دارد و درآمد خوبی نیز از این موضوع به جیب افراد سودجو می‌رود. البته امیدواریم صنف جادوگران از ما شکایت یا حداقل ما را به نفرین و جادو مبتلا نکنند.

روایت محمد دادگان از جادوگری در تیم‌ ملی

برای ما که اعتقاد به خداوند متعال داریم، یاری خواستن از جادوگر اشتباه است و نباید با این مسائل به دنبال پیروزی در زمین مسابقه باشیم. اعتقاد به جادوگری در تمام سطوح فوتبال کشورمان وجود دارد. به خاطر دارم وقتی رییس فدراسیون بودم و تیم‌ ملی در آستانه حضور در جام‌ جهانی قرار داشت، روزی یک شخص که در کادر فنی نبود به تمرینات تیم‌ ملی آمد و اعلام کرد که می‌تواند دروازه تیم‌ ملی را طلسم کند. او را یکی از دوستان عضو کادر فنی تیم‌ ملی معرفی کرده بود،‌ این شخص نزد ما آمد. تیم‌ ملی کشورمان در ورزشگاه آزادی بازی داشت و دیدار حساسی بود. یعنی پیروزی یا شکست در این دیدار می‌توانست سرنوشت تیم‌ ملی را تا حدود زیادی مشخص کند. این جادوگر گفت فردا وقتی به تمرینات می‌آیم، یک صندلی برای من پشت این دروازه بگذار و یک صندلی نیز پشت آن یکی دروازه، من دروازه را طلسم می‌کنم. گفتم این کار را می‌کنیم. وقتی رفت به آن شخصی که جادوگر را معرفی کرده بود، گفتم به فلانی بگو نیاید، فردای آن روز زنگ زدم که فراموش نکنید به آن شخص بگویید که نیاید چون ما صندلی نیز نگذاشتیم. بازی را بردیم و از آن فرد نیز استفاده نکردیم. تیم‌ ملی بدون جادوگری این شخص موفق شد حریف را شکست دهد و راهی جام‌ جهانی شود. جادوگری همیشه وجود داشته و هر کس بگوید نیست، دروغ گفته است. یک سری هستند که این اعتقادات را دارند و همان‌طور که گفتم به ما نیز پیشنهاد شد اما انجام ندادیم. به هر ترتیب امیدوارم مسئولان مربوطه با بررسی این مسائل هر چه سریع‌تر تصمیمات جدی بگیرند و به هیچ عنوان اجازه سوءاستفاده از افرادی که با استفاده از روش‌های غیر اخلاقی به دنبال پیروزی در زمین مسابقه هستند را ندهند. در نهایت امیدوارم فوتبال کشورمان با توجه به حواشی که در آن وجود دارد، رو به پیشرفت باشد.»

دیدگاه شما در مورد : طالع نحس در مستطیل سبز

طالع نحس در مستطیل سبز

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS