امروز یکشنبه 01 بهمن 1396
ساعت 18:09:38
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 38219

تاریخ انتشار : 30/07/1396 - 11:00

کاهش 45 درصدی صید ماهی سال گذشته نسبت به سال94 در دریای جویبار/استقبال جوانان از تولید ماهی در قفس در دریای جویبار

رئیس اداره شیلات جویبار شهرستان جویبار اعلام کرد: در 400 هکتار از مزارع پرورش ماهی سالانه دو هزار و ۴۰۰ تن انواع ماهی گرم‌آبی «کپور، کفال، آمور» تولید و صید می‌شود.

کاهش 45 درصدی صید ماهی سال گذشته نسبت به سال94 در دریای جویبار/استقبال جوانان از تولید ماهی در قفس در دریای جویبار

سیدحسین سلیلی در گفت‌وگو با خبرنگار جویباران با بیان اینکه شهرستان جویبار دارای 18 کیلومتر نوار ساحلی است اظهار کرد: پنج شرکت تعاونی صیادی پره و ۲ صیدگاه خاویار زیر نظر اداره کل شیلات و تحت نظارت شیلات این شهرستان مشغول به فعالیت هستند.

وی افزود: در حوزه گرم‌آبی نیز این شهرستان از مجموع 57 آبندان حدود دو هزار و ۱۰۰ هکتار تحت پوشش شیلات قرار دارد که سالیانه بالغ بر ۵ تن و ۴۰۰ کیلوگرم  انواع ماهی گرم‌آبی برداشت می‌شود.

رئیس اداره شیلات جویبار همچنین به 200مزرعه پرورش ماهی در این شهرستان اشاره و عنوان کرد: در 400  هکتار ازاین مزارع سالانه دو هزار و ۴۰۰ تن انواع ماهی گرم‌آبی «کپور، کفال، آمور» تولید و صید می‌شود.

تولید 30 تن خاویار در جویبار

سلیلی بیان کرد: ۲ مزرعه سردآبی  با تولید سالیانه ۲۵ تا ۳۰ تن ماهی سردآبی در این شهرستان در حال فعالیت هستند.

وی با اشاره به اینکه یک مجموعه بزرگ پرورش ماهی خاویار در این شهرستان وجود دارد، گفت: در سال حدود  ۲ هزار تن گوشت و ۳۰ تن خاویار در شرکت قره‌برون تولید می‌شود.

رئیس اداره شیلات جویبار از تأسیس یک شرکت خوراک دام آبزیان در شرکت قره‌برون جویبار خبر داد و خاطرنشان کرد: پیش ازاین باید برای تأمین خوراک دام آبزیان به‌ویژه خوراک ماهیان خاویار از کشورهای فرانسه و ایتالیا به این شهرستان وارد می‌شد که با وجود این شرکت میلیون‌ها دلار صرفه‌جویی اقتصادی انجام شد.

این مسئول به پتانسیل این شهرستان در تولید ماهی در قفس اشاره و تأکید کرد: با راه اندازی مجموعه پرورش ماهی در قفس لاریم، سال گذشته ۶۵ تن بچه‌ماهی از روستای ارجمند فیروزکوه  با وزن ۱۵۰ تا ۱۷۰ گرم در ۲۰ قفسه لاریم رهاسازی شد که پس از ۶ ماه حدود ۴۰۰ تن ماهی با وزن ۲ تا ۳ کیلوگرم از این نوع بچه ماهی‌ها برداشت شد.

سلیلی از استقبال جوانان به تولید ماهی در قفس خبر داد و گفت: به دلیل صید غیرمجاز، آلودگی رودخانه و  مصب رودخانه با کاهش صید روبرو شدیم و به همین علت جوانان این منطقه به سمت صید صنعتی یا همان تولید ماهی در قفس رو آورده‌اند.

 

رهاسازی 10 میلیون بچه‌ماهی در رودخانه‌های جویبار

وی با بیان اینکه امسال در راستای شیل‌گذاری، مولدین ماهی از بندر ترکمن کانال فوزینی و تکثیر شهید رجایی بالغ بر ۱۰۰ گونه ماهی مولد و بالغ بر یک میلیون بچه ماهی به وزن یک و نیم تا ۳ گرم در دریا رهاسازی شده است.

رئیس اداره شیلات جویبار از رهاسازی 10 میلیون بچه‌ماهی در رودخانه‌های این شهرستان خبر داد و گفت: در راستای بحث ماهیان رهاسازی شده در رودخانه سیاه رود لاریم با همکاری تعاون پره بالغ بر ۱۰ میلیون بچه‌ماهی کپور، ماهی سفید و خاویار در این رودخانه رهاسازی شده است.

سلیلی برای جلوگیری از صید غیرمجاز از بستر رودخانه و دریا از نیروی انتظامی، فرمانداری، محیط زیست و فرماندهی دریابانی خواست تا برای پاکسازی مناطق آلوده به صید غیرمجاز اقدامات سختگیرانه‌ای اتخاذ کنند.

به گزارش جویباران، طی دو سال گذشته ۶۴۰ تن انواع ماهی استخوانی در دریای ساحلی جویبار صید شد، این در حالی است که سال گذشته میزان صید در نوار ساحلی جویبار به 350 تن یعنی کاهش 45 درصدی صید ماهی رسیده بود.

 

دیدگاه شما در مورد : کاهش 45 درصدی صید ماهی سال گذشته نسبت به سال94 در دریای جویبار/استقبال جوانان از تولید ماهی در قفس در دریای جویبار

کاهش 45 درصدی صید ماهی سال گذشته نسبت به سال94 در دریای جویبار/استقبال جوانان از تولید ماهی در قفس در دریای جویبار

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS