امروز دوشنبه 02 بهمن 1396
ساعت 09:36:09
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 38181

تاریخ انتشار : 24/07/1396 - 14:11

شست‌شوی دست‌ها موثرترین اقدام بهداشتی در مقابل بیماری‌ها

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل تاکید کرد: شست‌شوی دست‌ها موثرترین اقدام بهداشتی در مقابل بیماری‌ها است.

به گزارش جویباران، معصومه بیانی با اشاره به گرامیداشت روز جهانی شست وشوی دست در 80 کشور جهان در 15 اکتبر برابر با 23 مهر، اظهار کرد: شستن دست‌ها زندگی بخش است شعار روز جهانی این روز محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه در جهان بیماری هایی مانند اسهال و آنفولانزا موجب مرگ بیشتر از 3 میلیون نفر در سال می شود، تصریح کرد: می توان با شیوه های ساده بهداشتی مانند شست و شوی دست با صابون از وقوع اینگونه مرگ و میرها جلوگیری کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل خاطرنشان کرد: شستن دست‌ها با صابون به عنوان موثرترین و مقرون به صرفه ترین اقدام  بهداشتی است.

بیانی با بیان اینکه شستن دست‌ها موجب کاهش بیماری‌های اسهالی تا 40 و کاهش بیماری‌های تنفسی تا 25 درصد و برای پیشگیری از بیماری آنفولانزا نیز ازروش‌های موثر محسوب می شود، گفت: در صورت دیدن آلودگی، پیش از خوردن غذا، بعد از استفاده از سرویس بهداشتی، شستن دست‌ها باید انجام شود.

متخصص عفونی بیمارستان روحانی بابل اظهار کرد: پوست انسان به طور طبیعی با باکتری ها آلوده شده است و به طور عمده دو نوع موجودات ذره بینی موقت و دائم در روی پوست وجود دارد که فلور موقت معمولا روده ای است که لایه های سطحی پوست را می پوشاند.

وی ادامه داد: موجودات ذره بین به طور موقت توانایی بیماریزایی بالایی را دارا هستند و در صورت تماس مستقیم افراد در هنگام دست دادن، لمس سطوح محیطی همانند گوشی تلفن، دکمه آسانسور، دستگیره اتاق باعث آلودگی با این میکروب ها می شود.

بیانی خاطرنشان کرد: فلور دائم در لایه های عمقی تر پوست اتصال داشته و توانایی کمتری در ایجاد عفونت دارد و به آسانی از راه شستن دست از بین می رود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: در منازل صابون‌های جامد و مایع دو نوع روش معمول به منظور شستن دست است که صابون جامد باید در محیط خشک نگهداری شود چرا که رطوبت موجب جذب میکروب و آلودگی صابون می شود.

وی اظهار کرد: ظرف مایع ظرفشویی باید به طور مرتب تمیز شود و به ظرف مایع نیمه خالی نباید مایع جدید اضافه شود بلکه پیش از آن ظرف باید کاملا شسته شود.

متخصص عفونی بیمارستان روحانی با اشاره به این که پدر و مادرها شست و شوی دست فرزاندتان را جدی بگیرند گفت: استفاده درست و به جای شستشوی دست و تفسیر نگرش و تحکیم این فرهنگ می تواند رویکرد مناسبی به منظور پیشگیری از بیماری ها باشد که گسترش این شعار و عمل در محیط های آموزشی از مهد کودک تا دانشگاه، باعث تحول موثر و مقرون به صرفه در نهادینه کردن این فرهنگ درست است.

منبع : ایسنا
دیدگاه شما در مورد : شست‌شوی دست‌ها موثرترین اقدام بهداشتی در مقابل بیماری‌ها

شست‌شوی دست‌ها موثرترین اقدام بهداشتی در مقابل بیماری‌ها

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS