امروز دوشنبه 30 بهمن 1396
ساعت 05:20:04
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 38123

تاریخ انتشار : 20/07/1396 - 11:44

سال آینده عصر شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان در ایران

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: با توجه به راه‌اندازی اقتصاد دانش‌بنیان و برنامه‌های نوآورانه طی چهار سال گذشته می‌توان گفت که چهار سال آینده عصر شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان در ایران است.

به گزارش جویباران، دکتر بهزاد سلطانی با اعلام اینکه امسال 3119 شرکت‌ دانش‌بنیان در  سطح کشور  فعالیت‌ می‌کنند که نسبت به سال 92 رشد 57 برابری داشته‌اند، تاکید کرد: 2033 میلیارد تومان سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی در سال جاری به شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص یافته است. 

وی عنوان کرد: ما توانسته‌ایم با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان 56 هزار شغل در کشور ایجاد کنیم که از این تعداد 16 هزار و 500 شغل به صورت مستقیم و 49 هزار و 500 شغل به صورت غیر مستقیم است. 

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار کرد: امسال 20 خدمت برای شرکت‌های دانش‌بنیان کشور درنظر گرفته شده است که در بخش جزئی‌تر به 60 تا 70 ریز خدمت تبدیل خواهد شد و این تعداد متناسب با نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان  به آن‌ها داده می‌شود.  

سلطانی اضافه کرد: موج فناورانه در کشور از طریق تامین 1660 میلیارد تومان برای طرح‌ها و نیازمندی‌های 1536 شرکت دانش‌بنیان که توانسته‌اند بیش از 2100 مصوبه شامل حمایت‌ها و خدمات متنوع از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کنند، به راه افتاده است.

وی با بیان اینکه تعداد مصوبات طرح‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در سال جاری به 2117 طرح می‌رسد، افزود: طی چهارسال گذشته جریان بزرگی از شرکت دانش‌بنیان در کشور راه افتاده است که بیش از 640 طرح  از آن‌ها به پایان رسیده و وارد بازار  شده است و مابقی از طریق پول صندوق در حال اجرا است و طی دو سال آینده به نتایجی از آن‌ها نیز دست می‌یابیم؛ بنابراین می‌توان گفت حرکتی که قرار بود در اوج فناوری طی چهار سال آینده در کشور  رخ دهد، هم‌اکنون اتفاق افتاده است.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید براینکه هیچ طرح شرکت دانش‌بنیانی نبوده که به دلیل کمبود بودجه آن‌را بررسی نکرده و یا رد کرده باشیم، اظهار کرد: برخی از طرح‌های شرکت‌های دانش‌بنیان به دلیل ضعف اقتصادی طرح، نداشتن بازار و یا ضعف فنی تخصصی رد شده است. 

سلطانی تصریح کرد: حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی فقط به شرکت‌های خصوصی و تعاونی تعلق می‌گیرد؛ اما قرار بر این بوده که جهاد دانشگاهی، شرکت‌های خصوصی و زایشی ایجاد و آن‌ها را در قالب دانش‌بنیان تدوین کند تا از طریق ما مورد حمایت قرار گیرند. 

وی با بیان اینکه طی هشت ماه گذشته، برنامه‌های بسیار مطلوبی برای آینده صندوق نوآوری و شکوفایی مصوب شده است، اضافه کرد: 1000 شرکت‌ دانشگاهی را با همکاری وزارت علوم و دانشگاه‌های کشور و پژوهشگاه‌ها در چهارسال آینده ایجاد خواهیم کرد که در راستای این اقدام روش‌های مختلف از جمله مشارکت در خطرپذیری و پرداخت بعضی از هزینه‌های این شرکت‌ها را مصوب کرده‌ایم. 

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: هم‌اکنون پرداخت بلاعوض به شرکت‌های دانش‌بنیان تا سقف 80 میلیون تومان با توجه به چارچوب‌های تعریف شده در توانمندسازی و آموزش‌های مختلف در حال انجام است؛ یعنی این شرکت‌ها تا سقف 80 میلیون می‌توانند از برنامه‌های مختلف توانمندسازی بهره‌مند شوند؛ زیرا هزینه مستقیم به شرکت دانش‌بنیان داده نمی‌شود، اما می‌توان در قالب مصارف توانمندسازی از آن‌ها حمایت مالی کرد.

«حمایت‌های جسورانه» از شرکت‌های دانش‌بنیان کشور 

سلطانی افزود: ارتباط شرکت‌های بزرگ صنعتی کشور با شرکت‌های دانش‌بنیان به روش سرمایه‌گذاری خطرپذیر یا VC جزو برنامه امسال ما است و قصد داریم که این  شرکت‌های بزرگ را با شرکت‌های کوچک دانش‌بنیان مرتبط کنیم.

وی خاطرنشان کرد: حمایت صندوق خطرپذیر برای شرکت‌های بزرگ که می‌توانند تکنولوژی را در خود ایجاد کنند و هم برای شرکت دانش‌بنیانی که می‌تواند بازار شرکت‌های بزرگ را در اختیار داشته باشد، موفقیت آمیز است.

منبع : ایسنا
دیدگاه شما در مورد : سال آینده عصر شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان در ایران

 سال آینده عصر شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان در ایران

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS