امروز چهار شنبه 02 اسفند 1396
ساعت 01:06:42
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 38073

تاریخ انتشار : 18/07/1396 - 11:46

به بهانه روز جهاني بهداشت و روان:

عوامل اجتماعی منفی و اقتصادی مانع تحقق سلامت روانی در جامعه است

کارشناس روانشناسی بالینی اظهار کرد: عوامل اجتماعی منفی و اقتصادی مانند بیکاری، سطوح پایین آموزش‌وپرورش و کمبود غذا، فاصله طبقاتی و ... به‌عنوان یک مانع سلامت روانی در جامعه عمل می‌کنند.

عوامل اجتماعی منفی و اقتصادی مانع تحقق سلامت روانی در جامعه است

به گزارش خبرنگار جویباران،سازمان بهداشت جهانی، بهداشت یا سلامتی را به‌صورت کامل خوب بودن جسمانی، روانی و اجتماعی نه صرفاً "فقدان بیماری یا ضعف و ناتوانی تعریف می‌کند و به‌عبارتی‌دیگر می‌توان گفت بهداشت روان حالتي از رفاه است كه در آن فرد توانائی‌هایش را بازمی‌شناسد و قادر است با استرس‌های معمول زندگي تطابق حاصل كرده، ازنظر شغلي مفيد و سازنده باشد و به‌عنوان بخشي از جامعه با ديگران مشاركت و همكاري داشته باشد.

نجمه اشرفی کارشناس روانشناسی بالینی با اشاره به این‌که عملكرد رواني به‌طور بنيادي با عملكرد فيزيكي، اجتماعي و پیش‌آگهی سلامتي در ارتباط است گفت: به‌طور مثال افسردگي عامل خطري براي بیماری‌هایی مثل سرطان‌ها و بیماری‌های قلبي است و از طرفي بیماری‌های رواني مانند افسردگي و اضطراب و وابستگي به مواد در افرادي كه از بیماری‌های جسمي رنج می‌برند موجب عدم پذيرش و شكست در برنامه‌های درماني به علت رعايت نكردن اصول درمان توسط بيمار می‌شود.

وی بابیان اینکه عوامل زیادی بر بهداشت روان یک فرد مؤثر هستند اظهار کرد: عوامل فردی شامل: ژنتیک و فیزیولوژی، جنسیت، باورها و اعتقادات فردی، داشتن مهارت‌های زندگی، احساسات مثبت و عوامل محیطی مانند: عوامل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و حقوقی، محیط خانوادگی، دسترسی به خدمات(مسکن،تغذیه،آموزش)  مؤثر بر سلامت روان افراد هستند.

کارشناس روانشناسی بالینی سهم مذهب و باورهای دینی را در کیفیت زندگی مردم بااهمیت دانست و خاطرنشان کرد:  احکام و فرمان‌ها مذهبی ممکن است بر دو شکل بر سلامت روانی اثر بگذارد؛ نخست رفتارهای فردی را شکل می‌دهد و نگرش نسبت به دیگران را تغییر  دهد(به‌عنوان‌مثال منجر به گرمی و دوستی بین افراد شود) و همچنین می‌تواند سلامت کلی را با تشویق رفتارهای سالم بهبود بخشد و اعمالی  (مانند شیوه رژیم غذایی سالم، مقررات جنسی و محدودیت بر روی مصرف مواد اعتیادآور) که اغلب می‌تواند به بهبود سلامت جسمی، بهبود کلی رفاه و سلامت روانی  کمک کند.

اشرفی افزود: توکل بر خدا و واگذاری همه‌چیز به خدا، ضمن اینکه وظایف خویش را انجام می‌دهید" و مَن یتوکلَ عَلَی الله فهو حسبه ان الله . . ." یکی از عوامل مؤثر فردی در جهت حفظ، تأمین و ارتقاء بهداشت روان در افرادی است.

وی همچنین رشد انحرافات اجتماعی را در پیدایش مشکلات سلامت روان تعیین‌کننده دانست و تأکید کرد: بیکاری، سطوح پایین آموزش‌وپرورش و کمبود غذا، فاصله طبقاتی، سرپناه و دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی نمونه‌هایی از عوامل اجتماعی مرتبط با سلامت روان هستند که توانایی مردم را جهت فعال بودن در جامعه محدود می‌کند بنابراین، این عوامل اجتماعی منفی و اقتصادی به‌عنوان یک مانع سلامت روانی در جامعه عمل می‌کنند.

 

کارشناس روانشناسی بالینی بابیان اینکه خانه و خانواده نخستین و بادوام‌ترین عواملی که در رشد شخصیت افراد تأثیرگذار است گفت: توجه به رفتارهای مثبت یکدیگر و تشویق و ترغیب رفتارهای پسندیده اعضای خانواده، پرهیز از توهین و سرزنش و پرخاشگری والدین نسبت به هم، احترام به اعتقادات مذهبی، مسئولیت‌پذیر بودن نسبت به یکدیگر، انجام فعالیت‌های گروهی، فراهم کردن شرایط گفتگو و تبادل‌نظر برای همه افراد خانواده و ... ازجمله عوامل تأثیرگذار یک خانواده در ایجاد فرزندانی با سطح سلامت روان بالا است.

اشرفی در پایان خاطرنشان کرد: آموزش مهارت‌هایی چون حل مسئله و تصمیم‌گیری، تفكر خلاق نقّاد، برقراري ارتباط، خودآگاهی، همدلي، مهارت مقابله با استرس و مهارت جرئت آموزی و ابراز وجود هم‌زمان با شکل‌گیری شخيصت و رشد تفكر شناختي كودك و دوره‌های حساس نوجواني  می‌تواند به ميزان زيادي از آسیب‌های رواني – اجتماعي آتي پيشگيري كند.

 

 

دیدگاه شما در مورد : عوامل اجتماعی منفی و اقتصادی مانع تحقق سلامت روانی در جامعه است

عوامل اجتماعی منفی و اقتصادی مانع تحقق سلامت روانی در جامعه است

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS