امروز یکشنبه 26 آذر 1396
ساعت 19:15:51
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 37950

تاریخ انتشار : 10/07/1396 - 12:01

سنت «مجمه وری» اوج مهمان نوازی مازندرانی ها در محرم

محقق فرهنگ و آداب و رسوم استان مازندران، گفت: سنت «مجمه وری» اوج نگاه مهمان نوازی مردم مازندران است که هر آنچه که در اختیار دارند حتی فقیرترین افراد مجمع‌های حاوی غذا را در طبق اخلاص قرار می‌دهند.

به گزارش جویباران، علی حسن‌نژاد درباره «مجمه وری»، اظهار کرد: مجمه به معنی طبق‌هایی مسی که پیش روی خودشان قرار می‌دهند و در آن غذا می‌خورند بوده که به مجمه در مازندران دوری هم نامیده شده و علاوه بر جنس مسی آن از جنس روی و آلومینیم نیز ساخته می‌شود. 

وی افزود: به این دلیل در مازندران به این ظرف مسی دوری گفته می‌شود که دور آن می‌نشستند و غذا می‌خوردند و پیش از  ورود بشقاب مردم در بسیاری از نقاط دنیا و به ویژه مازندران پس از پخت غذا، برنج را در دوری می‌ریختند و همگان با دست یا کچه (قاشق چوبی) اقدام به خوردن غذا می‌کردند. 
حسن‌نژاد با اشاره به اینکه در مازندران برخی از آئین ها با "مجمه وری" گره خورده است، یادآور شد: در عروسی‌ها آئینی به نام مجمه وری وجود دارد که دو روز مانده به عروسی بستگان برای تأمین وسایل مورد نیاز پخت غذای عروس و داماد لوازم و خوراکی‌هایی مانند برنج، روغن، پنیر، مایع شستشو، قند، چای، ربع گوجه فرنگی، آب لیمو و انواع ترشیجات را در در مجمع قرار می‌دهند و در صفی منظم تحویل خانواده داماد می‌دادند در حقیقت تمامی وسایل مورد نیاز عروسی را از طریق مجمع وری تامین می‌کردند حتی در بعضی مواقع کسانی که چوپان بودند جلوی مجمه وران را با گوسفند حرکت می‌دادند و گوشت مورد نیاز عروسی را آماده می‌کردند. 
وی خاطرنشان کرد: در برخی از نقاط مجمه وری‌هایی همانند تیرک سری هنگامی که می‌خواستند سقف خانه‌ای نوساز را درست کنند در داخل مجمه‌هایی مردم برای همسایه و یا اگر فامیلشان بود شیرینی شکلات، قند و کادویی برای استادکاران قرار دادند و مجمه به صاحب خانه تحویل داده می‌شد که به این آئین "مجمه تیرک سری" می‌نامیدند. 
این محقق آداب و رسوم مازندرانی، گفت: در برخی از نقاط مازندران تأمین غذای مجلس ختم نیز بر عهده اقوام و اهالی محل بوده و در برخی نقاط سوادکوه و نقاط دیگر مازندران صاحب عزا دست به پخت و پز نمی‌زدند و با هماهنگی قبلی مردم دو برابر روستا غذا درست می‌کردند و در داخل مجمه به مسجد می‌برند و در این روزها غذا را در داخل بشقاب قرار می‌دهند و می‌برند. 
وی از دیگر مجمه وری‌های مردم مازندران را مربوط به روزهای عاشورا دانست و یادآور شد: از آنجایی که دسته روی‌ها، سینه زدن‌ها و مسجد نشستن‌ها به ویژه از هفتم محرم به بعد نیاز به تأمین مواد غذایی دارد اگر چه این مواد غذایی همان غذا است اما در محرم رنگ و بوی آئینی و معنوی دارد که طراوت خاصی به صاحب مجلس در فرهنگ عاشورا می‌هد. 
حسن‌نژاد افزود: مردم با عشق و علاقه و نذر در خانه‌های خود با آتش روشن کردن غذا طبخ می‌کنند و در مجمه به حسینیه و تکایا می‌برند و حتی برخی‌ها زمان کرچ شدن مرغ‌هایشان تخم مرغ‌ها را به نیت ذبح برای امام حسین (ع) برای تولید جوجه قرار می‌دهند یعنی نیت می‌کنند هر کدام از تخم مرغ‌ها خروس شود و برای غذای روز هفتم، هشتم و نهم و دهم طبخ و به مسجد فرستاده شود. 
وی گفت: با ظرافت خاصی غذای آئینی روز عاشورا در مازندران در مجمه‌ها قرار داده شده و به تکایا برده می‌شود. 
این محقق تصریح کرد: در گذشته هر خانواده به اندازه دو برابر سرانه جمعیت خود غذاهایی شامل ماست و خورشت را در سفره تمیز پیچیده و دم در مسجد تحویل می‌دادند و به تصادف این مجمع دست هر کدام از اهالی محل می‌افتاد صلوات و فاتحه‌ای برای درگذشتگان آن مجمه در مجلس امام حسین (ع) می فرستادند. 
وی افزود: سنت مجمه وری همچنان در سنت مردم مازندران جای دارد و حتی از بلندگوهای مسجد نیز اعلام می‌شود که عزیزان فاطمه یعنی بانوان مجمه های حاوی غذا را به مسجد ببرند. 
حسن‌نژاد گفت: در برخی از نقاط مازندران تعزیه‌هایی برگزار می‌شود که مردم از نقاط مختلف به تکیه و مسجد مورد نظر می‌روند بدون آنکه نگران غذا باشند زیرا اهالی محل یا به شکل مجمه وری یا دعوت عام از مهمانان غریبه در خانه‌های خود پذیرایی می‌کردند. 
وی یادآور شد: سنت مجمه وری اوج نگاه مهمان نوازی مردم مازندران است که هر آنچه که در اختیار دارند حتی فقیرترین افراد مجمه‌های حاوی غذا را در طبق اخلاص قرار می‌دهند و با دلی پاک بر سر گذاشته و به مسجد تحویل می‌دهند تا در اختیار عزاداران حسینی قرار دهند تا نامی را فریاد بزنند که مظهر آزادی و آزادگی است.

منبع : ایسنا
دیدگاه شما در مورد : سنت «مجمه وری» اوج مهمان نوازی مازندرانی ها در محرم

سنت «مجمه وری» اوج مهمان نوازی مازندرانی ها در محرم

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS