امروز جمعه 24 آذر 1396
ساعت 09:54:56
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 37798

تاریخ انتشار : 01/07/1396 - 14:33

ایران در سال‌های جنگ چقدر نفت صادر کرد؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که ایران طی سال‌های جنگ تحمیلی سالانه به طور متوسط ۱۳ میلیارد و ۷۲۵ میلیون دلار نفت صادر کرده است.

به گزارش جویباران، خبرآنلاین نوشت: «بررسی‌ها نشان می‌دهد ایران در فاصله سال‌های ۱۳۵۹ تا پایان سال ۱۳۶۷، نزدیک به ۱۱۰ میلیارد دلار نفت راهی بازارهای جهانی کرد که این رقم به طور متوسط سالانه ۱۳ میلیارد و ۷۲۵ میلیون دلار می‌شود.

نحوه اداره اقتصاد ایران در دوره جنگ تحمیلی سال‌هاست یکی از مباحث جذاب اقتصاد ایران بوده و هر ساله در آستانه هفته دفاع مقدس، یعنی سالروز آغاز جنگ عراق علیه ایران، بحث‌هایی در این زمینه صورت می‌گیرد. ایران در حالی از پس اداره اقتصاد داخلی و اقتصاد جنگ در آن سال‌های سخت برآمد که عراق و هم‌پیمانانش بر این عقیده بودند که آشفتگی‌های سیاسی و اقتصادی مانعی بزرگ بر سر راه دفاع از مرزها و شهرهای مرزی در ایران محسوب می‌شود.

اهمیت جنگ تحمیلی با توجه به نفت‌خیز بودن هر دو کشور درگیر جنگ، برای بازارهای جهانی نفت بسیار بالا بود. بررسی‌ها نشان می‌دهد با آغاز جنگ، صادرات هر دو کشور به شدت کاهش یافت و در اولین سال در مجموع ۴ میلیون بشکه از سر جمع صادرات نفت ایران و عراق به بازارهای جهانی کم شد.

با این حال آغاز جنگ میان دو کشور نفت‌خیز عاملی برای شعله‌ور شدن قیمت‌ها در بازار جهانی نفت نبود؛ چرا که پیش از آن در سال ۱۳۵۷ با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، بازار جهانی نفت با شوکی قابل توجه روبه‌رو شده و بهای نفت بیش از دو برابر افزایش یافته بود.

در این مقطع زمانی بهای هر بشکه نفت از ۱۲.۷ دلار در سال ۱۹۷۸ میلادی به ۲۹.۱ دلار در سال ۱۹۷۹ برابر با ۱۳۵۷ افزایش یافت. آغاز جنگ قیمت‌ها را به ۳۵ دلار نیز رساند اما این بالاترین قیمت نفتی بود که بازارهای جهانی در دوره جنگ تحمیلی به خود دیدند و پس از آن بود که بهای هر بشکه نفت رو به کاهش نهاد تا دو کشور نفتی درگیر جنگ، حتی روی قیمت ۱۴ دلاری هر بشکه نفت را نیز ببینند.

رکود کم‌ترین قیمت نفت عراق حمله خود به ایران را در شهریور ماه سال ۱۳۵۹ آغاز کرد. درآمد نفتی ایران در این سال به ۱۱.۶ میلیارد دلار رسید اما وضعیت در سال پس از آن با بهبودی اندک روبه‌رو بود و ایران توانست ۱۲.۴ میلیارد دلار از محل صادرات نفت به بازارهای جهانی به دست آورد.

درآمد نفتی ایران با افزایش قابل توجه تولید نفت در سال ۱۳۶۱ به ۲۰ میلیارد دلار افزایش یافت و این رکورد حتی در سال ۱۳۶۲ نیز تکرار شد. درآمد نفتی ایران در سال ۱۳۶۲ به ۲۰.۵ میلیارد دلار رسید اما کاهش تولید نفت در سال ۱۳۶۳، درآمد نفتی ایران نیز با کاهش روبه‌رو شد و در نتیجه درآمد حاصل شده در مرز ۱۶.۵ میلیارد دلار باقی ماند. سال ۱۳۶۴، سالی تعیین کننده در این حوزه است.

حتی افزایش صادرات نفت نیز نتوانست درآمد نفتی ایران را بالا نگه دارد. در نتیجه با وجود افزایش تولید نفت، درآمد نفتی به ۱۳.۹ میلیارد دلار رسید و این سرآغاز دورانی سخت برای ایران در بازارهای جهانی نفت بود. بررسی آمار و ارقام نشان می‌دهد رکورد کمترین درآمد نفتی در دوران جنگ به سال ۱۳۶۵ برمی‌گردد.

ایران در این سال، اقتصاد را تنها با ۵.۹ میلیارد دلار درآمد نفتی اداره کرد. این رکورد هر چند در سال پس از آن یعنی سال پایانی جنگ بهبود یافت اما مناسب نشد؛ به طوری که ایران در سال ۱۳۶۶ توانست ۹ میلیارد دلار نفت به بازارهای جهانی صادر کند.

پایان جنگ این وضعیت را حتی برای ایران بدتر کرد؛ به طوری که در سال ۱۳۶۷، یعنی سالی که ایران در تیرماه آن قطعنامه ۵۹۸ را پذیرفته بود، ۷.۶ میلیارد دلار از محل صادرات نفت به بازارهای جهانی درآمد به دست آورد.»

دیدگاه شما در مورد : ایران در سال‌های جنگ چقدر نفت صادر کرد؟

ایران در سال‌های جنگ چقدر نفت صادر کرد؟

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS