امروز شنبه 05 اسفند 1396
ساعت 11:38:32
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 37769

تاریخ انتشار : 30/06/1396 - 17:19

دانش‌آموزان دیروزی که اولین روز دانشجویی را تجربه کردند

دانشگاه امیرکبیر امروز میزبان ۱۵۰۰ نو دانشجوی پرشوری بود که با تلاش و کوشش فراوان وارد فصل جدیدی از زندگی خود شدند، دانش‌آموزان دیروزی که با حضور خانواده‌های خود اولین روز از عنوان دانشجویی و یا به نوعی مهندس را تجربه کردند.

به گزارش جویباران، خیابان حافظ از ابتدای صبح امروز شاهد تردد نودانشجویانی بود که کارنامه موفقیت در بزرگترین ماراتن زندگی خود را به دست گرفته‌ و اینکه به همراه خانواده‌های خود با هیجان، شوق و اشتیاقی بی‌نظیر آرزوهای خود را در  ساختمان‌های بلند قدیمی دانشگاه امیرکبیر نظاره می‌کردند، نو دانشجویانی که در عین خوشحالی می‌توانستیم دلهره و اضطراب را در چهره‌های آنها مشاهده کنیم.

دکتر سید احمد معتمدی، رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر  در این مراسم این دانشگاه را یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه صنعتی کشور توصیف کرد و گفت: قدمت دانشگاه امیرکبیر به 90 سال و به عبارت دیگر به 60 سال بر می‌گردد. در واقع این دانشگاه در سال 1336 با عنوان دانشگاه پلی‌تکنیک تاسیس شد و بعداز انقلاب نیز عنوان امیرکبیر به آن داده شد، اما قدمت آن به سال 1307 بر می‌گردد که از ادغام چند مدرسه عالی فنی به وجود آمد.

وی در ادامه تاکید کرد: همه رشته‌های مهندسی و علوم در دانشگاه امیرکبیر دایر است، در واقع این دانشگاه با 16 دانشکده، چهار پردیس، 14 هزار دانشجو (50 درصد آنها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می‌کنند) یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های صنعتی کشور به شمار می‌رود که البته اخیرا نیز مجوز تاسیس یک پردیس دیگر را دریافت کردیم و کار ساخت آن از سال جاری شروع می‌شود.

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر به برنامه راهبردی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: برنامه راهبردی دانشگاه امیرکبیر از سال 1386 تدوین شده بود، اما از سه سال پیش در دانشگاه اجرایی شد که بر اساس این برنامه دانشگاه امیرکبیر باید تا سال 1404 جزو 100 دانشگاه برتر دنیا قرار بگیرد و بر اساس برنامه ششم توسعه نیز جزو 200 دانشگاه برتر باشد که البته بر اساس مصوبه ابلاغی این دانشگاه جزو پنج دانشگاه کشور است که باید در رده 200 دانشگاه برتر جهان قرار بگیرد.

دکتر معتمدی با تاکید بر این‌که دانشگاه امیرکبیر در چهار رتبه‌بندی معتبر جهان حضور دارد، افزود: دانشگاه امیرکبیر در بین دانشگاه‌های داخلی به خصوص دانشگاه صنعتی شریف در چهار رتبه‌بندی در دو رتبه جایگاه نخست، یک رتبه جایگاه دوم و یک رتبه نیز جایگاه سوم را از آن خود کرده است که البته باید تا سال 2017 این رتبه‌ها ارتقاء یابد.

وی از بازنگری برنامه آموزشی دوره کارشناسی این دانشگاه برای سال جاری خبر داد و گفت: خوشبختانه بازنگری برنامه‌های آموزشی دوره کارشناسی این دانشگاه که از سال گذشته شروع شده بود، به اتمام رسیده و از مهرماه امسال برنامه‌ بازنگری شده در کلاس‌ها ارائه می‌شود.

به گفته رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، فعالیت‌های بین‌المللی این دانشگاه از 30 سال پیش با راه‌اندازی معاونت بین‌الملل با جدیت آغاز شده و در حال حاضر دانشگاه امیرکبیر توانسته با دانشگاه‌های برتر دنیا قراردادهای تحقیقاتی و دوره‌های مشترک برگزار کند و در سال جاری نیز توانستیم 100 درصد امتیاز بین‌المللی را برای دانشگاه دریافت کنیم.

دکتر معتمدی ادامه داد: در بخش پژوهش و تولید علم نیز بر اساس رتبه‌بندی QS دانشگاه امیرکبیر در رتبه سی‌ام دانشگاه‌های دنیا قرار گرفته و همچنین 10 نفر از  اساتید این دانشگاه بعد از انقلاب به سمت وزیر رسیدند.

وی در ادامه همچنین چند توصیه به دانشجویان جدیدالورود دانشگاه امیرکبیر کرد و گفت: متاسفانه ما گاهی مواقع با دانشجویانی مواجه می‌شویم که بعد از ورود به دانشگاه تصور می‌کنند که کار تمام شده است، در نتیجه بعد از مدتی با مشکلات آموزشی مواجه می‌شوند، به طوری که در این زمینه دانشجویان نخبه با رتبه زیر 100 را در دانشگاه داشته‌ایم که بعد از گذراندن چند ترم مشروط شده‌اند، بنابراین توصیه می‌کنم که دانشجویان از همان روز و ترم اول تلاش خود را برای تحصیل جدی بگیرند.

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در پایان به والدین توصیه کرد: دوران دانشجویی حساس‌ترین دوران زندگی هر فرد به شمار می‌رود، چرا که دانشجویان در این دوران به سمت زندگی مستقل حرکت می‌کنند، بنابراین اولیا نباید با آنها مانند دوره‌ دبستان، راهنمایی و یا دبیرستان رفتار کنند، بلکه باید اجازه استقلال را به آنها بدهند و از طرف دیگر آنها را به طور کامل رها نکنند، چرا که احتمال مشکلات آموزشی و آسیب‌پذیری روحی و روانی در بین دانشجویان بسیار بالا است.

منبع : ایسنا
دیدگاه شما در مورد : دانش‌آموزان دیروزی که اولین روز دانشجویی را تجربه کردند

دانش‌آموزان دیروزی که اولین روز دانشجویی را تجربه کردند

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS