امروز پنج شنبه 28 دی 1396
ساعت 15:42:47
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 37118

تاریخ انتشار : 16/05/1396 - 19:55

با انتقال آب سد مرحوم صالحی مازندرانی به رودخانه سیاه رود صورت می‌گیرد

حیات دوباره بیش از 300هکتار از اراضی شالیزاری جویبار

بخشدار مرکزی شهرستان جویبارگفت: این پروژه برای رفع مشکل کم‌آبی اراضی کشاورزی شهرستان جویبار و برخورداری از منابع آبی سد مرحوم صالحی سوادکوه اجرا می‌شود.

حیات دوباره بیش از 300هکتار از اراضی شالیزاری جویبار

به گزارش خبرنگار جویباران،شهرستان جویبار یکی از شمالی‌ترین شهرستان‌های استان مازندران است که پیشه اصلی مردم این دیار کشاورزی است و یکی از مشکلات اساسی آنان نیز تأمین آب برای اراضی شالیزاری است.

به گفته مدیر جهاد کشاورزی جویبار در سال زراعی جاری بیش از 9 هزار و 343 هکتار از زمین‌های کشاورزی شهرستان جويبار به زراعت برنج اختصاص دارد. این در حالی است که کم‌آبی یکی از دغدغه‌های اصلی و هرساله شالی‌کاران این منطقه بوده و است؛ در زمانی که شالی‌ها نیاز شدید به آب‌ دارند با کمبود آب مواجه هستند و رودخانه سیاه رود که به‌عنوان منبع اصلی تأمین آب کشاورزان است در این موعد در شرایط کم‌آبی و خشکی قرار می‌گیرد.

از سوی دیگر در این چندساله حفر چاه‌های زیرزمینی چنان افزایش‌یافته است که دیگر حفر چاه در عمق 20 و 30 متر نیز دیگر آب موردنیاز را تأمین نمی‌کند و بنا به گفته حاتم نژاد مدیر جهاد کشاورزی جویبار 6344حلقه چاه مجاز در شهرستان وجود دارد و تنها راه و امید مردم روانه کردن آب سد از بالادست به سمت سیاه رود است که عمدتاً در میانه راه قبل از این‌که به منطقه جویبار برسد توسط کشاورزان بالادستی استفاده می‌شود و در حد یک جوی آب به سیاه رود جویبار وارد می‌شود.

اما در پروژه‌ای جدید قرار است انتقال آب سد مرحوم صالحی مازندرانی به رودخانه سیاه رود وارد شود تا جان دوباره‌ای در این فصل به این رودخانه و زمین‌های شالیزاری شهرستان جویبار داده شود.

محمد مدانلو بخشدار مرکزی شهرستان جویبار دراین‌باره به خبرنگار ما گفت: این پروژه برای رفع مشکل کم‌آبی اراضی کشاورزی شهرستان جویبار و برخورداری از منابع آبی سد مرحوم صالحی سوادکوه اجرا می‌شود.

وی افزود: این طرح از ابتدای تیرماه سال جاری با حضور دکتر ادیانی و فرماندار جویبار و برخی مسئولان شهرستانی و استانی در دستور کار قرار گرفت و با تلاش مجموعه مدیران استانی و حمایت نمایندگان حوزه انتخابیه خط به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.

بخشدار مرکزی جویبار تصریح کرد: با بهره‌برداری از طرح بیش از 300 هکتار اراضی پایین‌دست سیاه رود از نعمت لایزال الهی برخوردار می‌شوند و کام تشنه اراضی شالیزاری جویبار سیراب خواهد شد.

مدانلو خاطرنشان کرد: تاکنون 90 درصد پروژه تکمیل‌شده است؛ همچنین برای این پروژه شش میلیارد ریال هزینه شده است.

دیدگاه شما در مورد : حیات دوباره بیش از 300هکتار از اراضی شالیزاری جویبار

حیات دوباره بیش از 300هکتار از اراضی شالیزاری جویبار

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS