امروز یکشنبه 26 آذر 1396
ساعت 05:58:11
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 37017

تاریخ انتشار : 05/05/1396 - 12:45

«قتل کودک برای دریافت دیه» دروغ بود

سایتی که به نقل از یک شهروند مدعی شده بود پدری برای دریافت دیه، کودک خود را جلوی یک ماشین پرت کرده است اعلام کرد که این خبر دروغ بوده است.

به گزارش جویباران، «داتیکان» نوشت:‌ ارضاء امیال درونی، میل به شهرت و دیده‌شدن یا ده‌ها علت و عامل دیگر آن هم به با پرداخت حرفه‌ای، گاه به رخدادهای عجیب و غریبی منجر می‌شود تاجایی که حتی گاهی یک رسانه، خبرنگار  یا پلیس را تا زمان کشف واقعیت گمراه می‌کند.

در روزگاری که رسانه‌ها به ابزاری برای مطرح شدن یا شهرت افراد بدل شده است با پدیده‌هایی رو به رو می‌شویم که با طرح سناریوهایی پیچیده و عجیب به دنبال مقاصد خود هستند. با توجه به پیچیدگی کار رسانه و اهمیت عنصری به نام «سرعت»، متاسفانه گاه صحت فدای سرعت می‌شود.

نمونه آن موردی بود که سايت داتيكان 27 تيرماه با آن روبه رو شد. فردی مدعی رخدادی شده بود، داتیکان که یک سایت حقوقی است برآن شد تا به بررسی ابعاد حقوقی این ماجرا بپردازد و در کنار این بررسی، شرحی هم از ماجرا نوشت.

فردی مدعی بود که در یک تصادف، پدری کودکش را  جلوی اتومبیل او انداخته که این حادثه منجر به فوت کودک شده بود. او مدعي شده بود كه در بررسي‌هاي بازپرس مشخص شده كه پدر براي دريافت ديه اقدام به اين كار كرده است.

با توجه به اینکه پزشکی قانونی اخیرا اعلام کرده بود که انواع جرائم مربوط به حوادث و تصادفات ساختگی برای دریافت دیه افزایش یافته است، تصور می‌رفت که گفته‌های فرد مدعی هم درست است و چه بسا مواردی از این دست هم رخ داده باشد. داتيكان بعد از انتشار گفته‌های این فرد و در راستای وظیفه حرفه‌ای خود همچنان ماجرا را پیگیری کرد. در پیگیری‌های بعدی، خبرنگار ما به محل زندگي آن پدر و كودك ادعایی مراجعه كرد اما در این مورد خاص هیچ رد و نشانی از خانواده کودک وجود نداشت، حتی همسایه‌ها هم آنها را نمی‌شناختند. آنها به طور کلی از ماجرایی که منجر به فوت کودکی در محل یا همسایگی آنها باشد ابراز بی‌اطلاعی می‌کردند.

با پيگيري‌هاي داتيكان، فرد مدعي قول داد مداركي دال بر صحت گفته‌هايش ارسال كند اما در نهايت به ارسال مدركي مخدوش و ناخوانا قناعت كرد كه آن هم هيچ كدام از ادعاهايش را ثابت نمي‌كرد.

در پیگیری‌های بعدی، اورژانسی که ادعا شده بود کودک به آنجا منتقل شده نیز از ماجرا ابراز بی‌اطلاعی كرد. حتي  بانكي كه ادعا شده بود فيلم دوربين مداربسته آن از صحنه حادثه در اختيار بازپرس قرار گرفته و بازپرس بعد از بررسي آن فيلم دستور بازداشت پدر كودك را داده است، كل ماجرا را تكذيب كرد. مديريت بانك  به خبرنگار داتیکان گفت كه هيچ درخواستي از حراست مركزي بانك در اين مدت براي در اختيار گذاشتن محتواي دوربين مداربسته براي آنها ارسال نشده است.

نتایج بررسی‌های ما تا این لحظه حاکی از این است که ادعاهای این فرد درباره چنین تصادفی واقعیت نداشته است. فرد مدعی هم نتایج بررسی‌های داتیکان را تایید و اعتراف کرد که گفته‌هایش قرین به صحت نبوده است.

داتیکان بازهم در راستای وظیفه حرفه‌ای اخلاقی خود در صدد درک و شناسایی انگیزه‌های مدعی برآمد که متاسفانه فرد مورد ادعا حاضر به مواجهه حضوری نشد. داتیکان در راستاي احترام به افكار عمومي و اخلاق حرفه‌ای و رسانه‌ای ضمن پوزش از مخاطبان، لازم دید توضیحاتی را در این‌باره ارائه كند اگرچه بهتر بود این تحقیقات پیش از انتشار ادعاهای این فرد انجام می‌شد.

منبع : ایسنا
دیدگاه شما در مورد : «قتل کودک برای دریافت دیه» دروغ بود

«قتل کودک برای دریافت دیه» دروغ بود

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS