امروز سه شنبه 01 اسفند 1396
ساعت 09:21:58
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 36921

تاریخ انتشار : 28/04/1396 - 09:42

90 درصد سرطان های ریه به علت مصرف سیگار رخ می دهد

فوق تخصص جراحی قفسه سینه بیمارستان روحانی بابل گفت: 90درصد سرطان های ریه به علت مصرف سیگار رخ می دهد.

به گزارش جویباران، رامین نصرتی از سیگار به عنوان دلیل اصلی سرطان ریه نام برد و اظهار کرد: بیمار مرد  68 ساله که حدود 50 سال روزی یک پاکت سیگار مصرف کرده است با علائم خلط خونی به بیمارستان روحانی بابل مراجعه کرد که پس از بررسی‌های لازم، توده ای در لب تحتانی ریه راست و چسبیده به ناف ریه تشخیص داده شد.

وی افزود: بیمار پس از انجام شیمی درمانی آماده جراحی بود که در این جراحی بیش از نصف ریه بیمار برداشته شد.

فوق تخصص جراحی قفسه سینه بیمارستان روحانی بابل خاطرنشان کرد: سرطان ریه به عنوان یکی از کشنده ترین نوع سرطان ها در جهان سالانه تعداد فراوانی از زنان و مردان را به کام مرگ می کشد.

نصرتی افزود: سرطان ریه در مراحل اولیه هیچ نشانه ای ندارد و بیماران اغلب زمانی به پزشک مراجعه می کنند که بیماری در مراحل پیشرفته قرار دارد.

این جراح با بیان اینکه سرطان ریه یكی از مهم‌ترین عوامل مرگ و میر در بیشتر كشورها است، خاطرنشان کرد: ابتدا به نظر می‌رسید سرطان ریه بیماری مردان است اما اكنون زنان به میزان تقریبا برابر مردان به سرطان ریه مبتلا می‌شوند.

وی ادامه داد: ۹۰ درصد سرطان‌های ریه و ۷۰ درصد بیماری‌های ریوی، به مصرف دخانیات مربوط می‌شود.

فوق تخصص جراحی قفسه سینه بیمارستان روحانی بابل با اشاره به اینکه احتمال ابتلای سرطان ریه در سیگاری‌ها، به‌شدت فراوان است، گفت: در افرادی كه تا ۱۴نخ سیگار در روز می‌كشند احتمال بروز سرطان ریه، تا ۸ برابر بیش‌تر می‌شود و اگر این تعداد به ۲۵ نخ برسد، احتمال ابتلا به این بیماری تا ۲۰ برابر افزایش می‌یابد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل خاطرنشان کرد: خطر مرگ ناشی از سرطان ریه، با افزایش تعداد نخ مصرفی سیگار، افزایش می‌یابد و هر چه فرد تعداد سیگار بیش‌تری مصرف کند، سرطان ریه در او كشنده‌تر می‌شود.

 وی از وجود سیانور، بنزن، فلزات سنگین، سرب وغیره در دود سیگار خبر داد و افزود: وجود این مواد موجب ایجاد بدخیمی های متعدد، حمله قلبی، حمله مغزی و سرطان هایی همچون ریه، حنجره، حفره دهان، حلق، مری، معده، لوزالمعده، کلیه، مثانه، معده ، پانکراس، گردن رحم و غیره می شود.

نصرتی فوق تخصص جراحی قفسه سینه بیمارستان روحانی با اشاره به اینکه مهم‌ترین دلیل سرفه‌های مزمن و طولانی، مصرف سیگار و دیگر دخانیات است، اظهار کرد: سیگار در درازمدت موجب تخریب ریه می‌شود و این تخریب به اندازه‌ای پیشرفت می‌كند كه فرد برای ادامه‌ زندگی خود، به پیوند ریه نیاز دارد و بدون كپسول اكسیژن نمی‌تواند زنده بماند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل خاطرنشان کرد: سیگار كشیدن مادران نه تنها در دوران بارداری و پس از آن برای خودشان مضر است، بلكه دارای اثرات طولانی مدت بر روی نوزادان و فرزندانشان است.

وی گفت: بسیاری از این بیماری‌ها مانند تنفسی و یا كاهش كاركرد تنفسی در نوزادان و كودكان نیز با کشیدن سیگار اتفاق می‌افتد و مصرف هر كدام از والدین شدت این بیماری‌ها را وخیم‌تر می‌كند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه نشانه های سرطان ریه سال های متعددی طول می کشد تا خود را نشان دهد، اظهار کرد: تغییر رنگ و مشاهده خون در خلط سینه، دوره های مکرر حالت ذات الریه یا برونشیت، افزایش میزان خلط سینه، خس خس کردن سینه، خستگی مفرط، از دست دادن اشتها، سر درد، درد استخوان و درد مفاصل، شکستگی های استخوان که مربوط به جراحت های تصادفی نباشد، عدم تعادل در راه رفتن و یا از دست دادن حافظه به صورت دوره ای، ورم گردن یا صورت، از دست دادن بی دلیل وزن و . غیره از علائم سرطان ریه است. 

منبع : ایسنا
دیدگاه شما در مورد : 90 درصد سرطان های ریه به علت مصرف سیگار رخ می دهد

90 درصد سرطان های ریه به علت مصرف سیگار رخ می دهد

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS