امروز سه شنبه 01 اسفند 1396
ساعت 09:23:57
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 36757

تاریخ انتشار : 11/04/1396 - 09:41

او يك پزشك بود؛ بدون مرز؛ از خاك تا خدا!

این روایت زندگی پزشک خانم فیلیپینی است که در مدت ٨ سال جنگ و بمباران دزفول شبانه‌روز به مصدومان رسیدگی کرد.

به گزارش جویباران، روزنامه شهروند نوشت: «این‌ بار صحبت از مرگ پزشک فیلیپینی دلسوز، یاریگر، متعهد و داوطلب خط اول جبهه‌هاست. ایران و دزفول داغدار پزشکی شدند که سال‌های جنگ داوطلب امداد و کمک‌رسانی به مردمی بود که زیر موج بمباران و شلیک مهمات پاره‌ای از تن و جان خود را میان انبوه خاک‌ها - آن هم بی‌نشان - جا می‌گذاشتند. «اورارا باتارا» در ۱۹ دسامبر ۱۹۵۰ برابر با ۲۸ آذرماه ۱۳۲۹ در مانیل فیلیپین متولد شد و پس از اخذ مدرک پزشکی عمومی، پیش از انقلاب اسلامی وارد ایران شد و به‌ عنوان نخستين پزشک فیلیپینی در بیمارستان افشار دزفول طبابت خود را آغاز کرد. این پزشک فیلیپینی دلسوز که همواره ایران را وطن خود می‌دانست، با شروع جنگ تحمیلی از معدود پزشکانی بود که زیر بمباران هوایی و موشکی در دزفول ماند و به طبابت پرداخت.

شبانه‌روز در خدمت مصدومان

دکتر باتارا به‌ عنوان نخستين پزشک بخش دیالیز در ۲ نوبت صبح و عصر سال‌ها در بیمارستان افشار دزفول به بیماران دیالیزی خدمت کرد. وی در زمان جنگ تحمیلی در خانه‌های سازمانی بیمارستان «یا زهرا»ی دزفول سکونت داشت و در تمام ساعات شبانه‌روز در خدمت مصدومان حملات موشکی و نیز رزمندگان مصدوم بود و طبابت می‌کرد. هنگامی که از این پزشک فیلیپینی سوال می‌شد که چرا به کشور خود باز نمی‌گردد، پاسخ می‌داد: کشور من ایران است و اقوام و بستگان من مردم دزفول هستند. او تا قبل از بستری‌ شدن در بخش‌ آی‌سی‌یو همچنان به‌ عنوان پزشک بخش دیالیز در بیمارستان دزفول خدمت می‌کرد.

متعهد، دلسوز و انسان‌دوست

باتارا در دوران جنگ تحمیلی به ارایه خدمات پزشکی به رزمندگان و مردم مقاوم دزفول پرداخت. او همزمان دوران رزیدنتی خود را در رشته داخلی به صورت مکاتبه‌ای و حضوری در دانشگاه مانیل ادامه داد و پس از چهار ‌سال بورد تخصصی را از آن دانشگاه دریافت کرد. در‌ سال ١٣٩٤ از خدمات ارزشمند خانم دکتر «اورارا باتارا» به‌ عنوان چهره ماندگار پزشکی دزفول تجلیل شد. این پزشک متعهد و انسان‌دوست نه ‌تنها در طول هشت‌ سال جنگ و بمباران هوایی، زمینی و موشکی دزفول این شهر را ترک نکرد، بلکه شبانه‌روز در خدمت مصدومان و بیماران بود. مرگ این پزشک متعهد و دلسوز که ایران را وطن اصلی خود می‌دانست و بسیاری از مردم دزفول به خاطر اخلاق و رفتار محبت‌آمیز وی با بیماران با وی آشنایی داشتند، موجب تأثر مردم دزفول شد.

او يك پزشك بود؛ بدون مرز؛ از خاك تا خدا!»

منبع : ایسنا
دیدگاه شما در مورد : او يك پزشك بود؛ بدون مرز؛ از خاك تا خدا!

او يك پزشك بود؛ بدون مرز؛ از خاك تا خدا!

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS