امروز شنبه 05 اسفند 1396
ساعت 19:34:08
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 3660

تاریخ انتشار : 19/01/1393 - 19:30

اختصاصی / به بهانه 19فروردین، سالروز قطع رابطه امريكا با ايران

ملت ایران هرگز به آمریکا و هم پیمانانش خوش بین نبوده است

بی تردید از مهم ترین اهداف انقلاب اسلامی که به عنوان مؤلفه هایی راهبردی ، مورد توجه امام راحل و دیگر چهره های اثرگذار انقلاب بوده است؛ می توان به دو اصل چیرگی بر رژیم ستم شاهی و استقلال در برابر اعمال نظر دول خارجی به ویژه آمریکا اشاره کرد.

ملت ایران  هرگز به آمریکا و هم پیمانانش خوش بین نبوده است

اختصاصی جویباران - هادی صداقتی بورخانی / بی تردید از مهم ترین اهداف انقلاب اسلامی که به عنوان مؤلفه هایی راهبردی ، مورد توجه امام راحل و دیگر چهره های اثرگذار انقلاب بوده است؛ می توان به دو اصل چیرگی بر رژیم ستم شاهی  و استقلال در برابر اعمال نظر دول خارجی به ویژه آمریکا اشاره کرد .سیاستی که تأثیرات فراوانی را بر روابط خارجی جمهوری اسلامی با کشورهای مختلف در دو سطح منطقه ای و فرامنطقه ای بر جای گذاشت.در این میان ،مناسبات سیاسی و اقتصادی ایران و امریکا نیز در همین چارچوب قابل ارزیابی است.

نگاهی  کوتاه و اجمالی به مناسبات دو کشور، حکایت از آن دارد که این روابط در حد فاصل  دو نقطه بحرانی آغاز جنگ جهانی دوم و انقلاب اسلامی، با فراز و فرودهایی همراه بوده است که از مهم ترین  وقایع این 37سال می توان به موارد زیر اشاره کرد:1-حادثه 28مرداد1332 که جایگاه آمریکا را به عنوان  یک فرشته نجات برای سلطنت طلبان تثبیت نمود.2- یا عقد قرارداد((پیمان دوستی و بازرگانی )) که به عنوان اولین قرارداد میان 2کشور این حق را به اتباع آمریکایی می دهد که از حقوق برون مرزی به طور کامل برخوردار باشند.3- در سال 1332 آمریکا ،نقش اساسی در براندازی نخست وزیری مصدق بر عهده داشت4- محمد رضا پهلوی در سال 1335 ،سازمان مخوف ساواک را تحت نظارت سیا در ایران ایجاد کرد و در در دهه1340  با اجرای اصلاحات ارضی زمینه را برای ایجاد بازار انبوه مصرفی برای کالا های غربی خصوصاً  آمریکا فراهم کرد و با غارت منابع نفتی کشور و فروش سلاح و کالاهای مصرفی به ایران ،کشورمان را بیش از پیش به سمت وابستگی سوق داد و در سال 1343با تصویب لایحه ننگین کاپیتولاسیون، وجه سیاسی این وابستگی بیش از پیش نمایان شد.5-زمانی که چند تن از سران رژیم پهلوی که در کشتار ملت نقش داشتند به فرمان دادگاه انقلاب، محکوم به اعدام شدند، مجلس سنای امریکا در 27/2/1358 با صدور بیانه ای عجولانه، اعدام عناصر دستگاه شاه را به شدت محکوم و اخطار شدید اللحنی مبنی بر قطع رابطه با ایران و افزایش فشار بین المللی  صادر کرد.حضرت امام در پاسخ به این عمل آمریکایی ها فرمودند:(( داغي كه به دل آمريكا از اين انقلاب وارد شده است به دل هيچ كس وارد نشده است)) و همچنین ایشان ضمن رد تهدید آمریکا درباره قطع رابطه با ایران افزودند : «ما روابط با آمريكا را مي خواهيم چه كنيم؟! آن ها احتياج دارند كه با ما روابط داشته باشند، ما چه احتياجي به آمريكا داريم؟»6 -زمانی که محمدرضا شاه پهلوی برای معالجه وارد آمریکا شد، دانشجویان پیرو خط امام در اعتراض به پذیرش شاه از سوی آمریکا، سفارت این کشور در تهران را مورد حمله قرار دادند .واقعه ای که پیر راهنمای انقلاب  آن را ((انقلاب دوم )) خواندند.

در پی این ماجرا جيمي كارتر رئيس جمهور آمريكا در شامگاه ۱۸ فروردين ۱۳۵۹ طي دستوري قطع روابط سياسي و بازرگاني با جمهوري اسلامي ايران را اعلام كرد. وی پيش از قطع رابطه با ايران، طی چند مرحله سیاست های سياسي و اقتصادي راعليه جمهوري اسلامي ايران در پیش گرفت.

در نخستين گام، روز ۲۲ آبان ۱۳۵۸ دستور توقيف كليه دارايي‌هاي ايران در بانك هاي امريكايي و شعبه‌هاي خارجي آن را صادر كرد و خريد نفت از ايران را متوقف ساخت. در ۱۳ آذر، پانزده عضو شوراي امنيت،تحت فشار امريكا به اتفاق آرا قطعنامه شماره ۴۵۷ را در محكوميت اشغال سفارت آمريكا در تهران منتشر كردند.1

در نهم دي 1358  شوراي امنيت سازمان ملل قطعنامه 461 را در موضوع مجازات‌هاي اقتصادي عليه ايران تصويب كرد و تا 17 دي به ايران مهلت داد تا گروگان هاي آمريكايي را آزاد كند. 2 علاوه بر اين بسياري از مفسران امريكايي نيز از نيروي موسوم به «واكنش سريع» كه در 11 دي 1358 به دستور كارتر در خليج فارس شكل گرفت به عنوان عكس‌العمل واشنگتن در مقابل واقعه تصرف سفارت امريكا در تهران ياد كردند.

دستور قطع رابطه با ايران، 17 روز قبل از مداخله نظامي امريكا در منطقه طبس با هدف آزادسازي گروگان ها اتخاذ شد. جيمي كارتر پس از صدور فرمان قطع رابطه، در سخناني اعلام كرد ديپلمات هاي ايراني 24 ساعت فرصت دارند خاك آمريكا را ترك كنند.

موضوع قطع روابط سياسي و اقتصادي امريكا با ايران، دو ماه پيش از صدور دستور كارتر، در قطعنامه ارايه شده از سوي آمريكا به شوراي امنيت سازمان ملل پيش بيني شده بود. در آن قطعنامه آمريكا خواستار اعمال تحريم‌هاي اقتصادي عليه جمهوري اسلامي و قطع رابطه با ايران به دليل تصرف سفارت آمريكا گرديد. اين درخواست در كنفرانس كشورهاي صنعتي غرب نيز مطرح شده بود، ولي رايزني‌هاي هيأت نمايندگي ايران در سازمان ملل و همچنين وتو شدن قطعنامه پيشنهادي آمريكا توسط اتحاد جماهير شوروي، باعث شد دولت جيمي كارتر در اتخاذ تصميم براي قطع مناسبات سياسي و بازرگاني با ايران تنها بماند.

كارتر در سخنانی پیرامون این موضوع اظهار داشت:

«...مطالبات شاكيان آمريكايي و شركت ها، از اموال مسدود شده ايران در آمريكا، برداشت خواهد شد و مسئوليت بحران با شوراي انقلاب ايران است كه خود را پشت سر دانشجويان پنهان مي‌كند. اگر گروگان ها آزاد نشوند، تصميمات شديد‌تري عليه ايران، اتخاذ خواهد شد و آمريكا همراه با هم پيمانان خود اقدامات مقتضي به عمل خواهد آورد. هيچ ويزاي جديدی براي ايرانيان صادر نخواهد شد وكليه ويزاهاي صادر شده ،پس از بحران باطل مي‌باشد...» 3

در پي اين تصميم، از يك سو دفتر امام خميني اعلام كرد «نظر امام در مورد گروگان ها عوض نشده و مثل گذشته سفارت و گروگان ها تا تشكيل مجلس شوراي اسلامي و تعيين سرنوشت آن ها توسط وكلاي مردم در دست دانشجويان باقي خواهد ماند» 4 . از سوی ديگر امام خميني خود بيانيه جداگانه‌اي در اين رابطه در ۱۹ فروردين منتشر كردند. در پيام امام خميني آمده است:

«... ملت شريف ايران ،اگر كارتر در عمر خود يك كار كرده باشد كه بتوان گفت به خير و صلاح مظلوم است، همين قطع رابطه است. رابطه بين يك ملت بپاخاسته براي رهايي از چنگال چپاول گران بين‌المللي با يك چپاول‌گر عالم‌‌خوار، هميشه به ضرر ملت مظلوم و به نفع چپاول‌گر است. ما، اين قطع رابطه را به فال نيك مي‌گيريم چون كه اين قطع رابطه، دليلي بر قطع اميد آمريكا از ايران است. ملت رزمنده ايران، اين طليعه پيروزي نهايي را كه ابرقدرت سفاكي را وادار به قطع رابطه يعني خاتمه دادن به چپاول‌‌گري‌ها كرده است، اگر جشن بگيرد حق دارد. ما اميدواريم كه نابودي سرسپردگاني مثل سادات و صدام حسين به زودي انجام گيرد. ملت‌هاي شريف اسلامي با اين انگل‌هاي خائن، آن كنند كه ملت ما با محمد‌رضاي خائن كرد و به دنبال آن براي آزاد زيستن و به استقلال تمام رسيدن، قطع روابط با ابرقدرت‌ها خصوصاً آمريكا نمايند. من كراراً گوشزد نموده‌ام كه رابطه با امثال آمريكا، رابطه ملت مظلوم با جهان خواران است. شما اي ملت عزيز كه براي رضاي خداوند متعال، با بانگ الله اكبر بر دشمنان خود چيره شديد و آزادي و استقلال را به دست آورديد، با اتكال به خداوند تعالي و حفظ وحدت كلمه، مهيا باشيد براي رودررويي دشمنان اسلام و دشمنان مستضعفين. شما،‌به خواست خداي تعالي پيروز هستيد و بر مشكلات غلبه خواهيد كرد...» 5

در پایان به این نکته اشاره می کنم که تیم مذاکره کننده هسته ای کشور مان باید توجه داشته باشند که ملت ایران  هرگز به آمریکا و هم پیمانانش خوش بین نبوده و نیستند چرا که آمریکا در طول این چند سال خصوصا بعد از پیروزی انقلاب  هویت خودش را برای ملت ایران نشان داد و ما هیچ وقت  به این ظاهر سازی ها  دل نمی بندیم چرا که آزموده را آزمودن خطاست.


پا‌نوشت‌ها:
1ـ الگوهاي رفتاري ايالات متحده امريكا در رويارويي با جمهوري اسلامي ايران، مركز اسناد انقلاب اسلامي، 1383، ص 128

2ـ چالش‌هاي ايران و امريكا بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، مركز اسناد انقلاب اسلامي، پائيز 1381، ص 93.
3ـ گاه شمار سياست خارجي ايران، مركز اسناد انقلاب اسلامي، ج 1، ص 223، به نقل از روزنامه اطلاعات، 19/1/1359
ـ همان4
ـ روزنامه جمهوري اسلامي، 20/1/1359، ص 11.5

دیدگاه شما در مورد : ملت ایران هرگز به آمریکا و هم پیمانانش خوش بین نبوده است

ملت ایران  هرگز به آمریکا و هم پیمانانش خوش بین نبوده است

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS