امروز شنبه 25 آذر 1396
ساعت 05:07:37
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


یادداشت
چاپ

کد خبر : 3644

تاریخ انتشار : 19/01/1393 - 10:06

اختصاصی /

هدف از ساخت سریال پایتخت چه بود؟

هدف از ساخت سریال پایتخت چه بود؟

جویباران - همزمان با برگزاری مراسم آیینی اعم از اعیاد مذهبی یا ملی در کشور اسلامی عزیزمان ایران، نهادها و رسانه­های گوناگونی مثل صداوسیما تلاش می­کنند تا با مردم همراه و همگام باشند به همین دلیل برای به اصطلاح آگاهی دادن و در اصل برای سرگرم کردن و پر کردن اوقات فراغت، پخش سریال­های گوناگون را مدّنظر قرار می­دهند و عنوان «طنز» را برای برخی از آنها بکار می­برند و در کنار این، آگاهانه یا ناآگاهانه به اهانت، تمسخر و به شوخی گرفتن هویّتها و ارزشها و شخصیّتهای گوناگون در اجتماع مبادرت می­ورزند. با وجودی که گفته میشود  هدف از طنز هشدار دادن و اصلاح نابسامانی­ها و ناهنجاری­های اجتماعی است متاسّفانه برخی «هزل» را به جای «طنز» به خورد مردم شریف می دهند و از این بابت به خود نیز می­بالند. اینکه عدّه­ای از مردم به چیزی توجّه کنند دلیل  بر پذیرفتن آن چیز نمی­ شود.

هنر طنز بسیار ظریف و حساس می باشد و وارد شدن در آن هوشمندی و درایت و تامّل زیادی را می­طلبد که اگر این ویژگی­ها و پایه و مایه­ای در بین نباشد نویسنده به گرداب « هزل» می­افتد و آن وقت به جای اینکه مشکلی را حل کند خود، مشکل می­شود؛ چیزی که در برنامه ی پایتخت3 نویسندگان و دست اندرکارانش به آن مبتلا شدند.

در ذیل به برخی از اشکالات این مجموعه اشاره می­شود( به مسائل فنی و تکنیکی فیلم کاری نداریم)

اوّلین و اساسی­ترین نهاد اجتماعی، نهاد خانواده است و پدر رکن و ستون خانواده؛ شخصیّت پدرخانواده - بابا پنجعلی- همسانی و برابری شخصیّت عوامل این سریال می­باشد نه شخصیّت یک پدر مازندرانی . اگر بنا بود توجّه و احترام مردم مازندران به پدرشان نمایش داده شود لزومی نداشت چهره­ای کمیک و بی دست و پایی را خلق کنند. بی شک هدف خنداندن بود نه چیز دیگر. پیرترین مردان و زنان مازنی چون پلنگان کوه و صحرا و دشت همواره روی پای خود هستند و می تازند و تیپ­هایی مثل پنجعلی در مازندران دیده نمی­شوند آقای مقدم نمی دانم این تیپ را از کجا الگو گرفته؟ آیا نمی­شد احترام به بزرگان و پدر و مادر را به گونه­ای دیگر نشان داد؟

در تمامی جوامع، از مفاخر و بزرگان به نیکی یاد و به سنّت­ها و رسوم و گویش اقوام به دیده احترام نگریسته می شود. اهل هنر و مردم فهیم هیچ گاه به خود اجازه نمی­دهند که به آداب و رسوم محلی، نگاهی طعنه­ یا تمسخر آمیز داشته باشند چنانچه چیزی خلاف دین و آیین خاصّی دیده شد خیلی محترمانه از کنارش می­گذرند یا به مرور آن را به کناری می­نهند؛ در مجموعه­ی پایتخت 3 متأسّفانه اصل احترام به گویش و آداب محلی کنار گذاشته شده و عوامل سریال برای به اصطلاح شاد نمودن - و در اصل برای بیشتر شدن زمان فیلم و کسب درآمد- به خاطر ناتوانی در طنزپردازی به « هزل گویی» افتادند و ارزش­ها را به تمسخر گرفتند.

عنوان « ببر مازندران» سالها یادآور دلاوری­های پهلوان اسطوره­ای عرصه کشتی کشور ما بوده است؛ «پلنگ جویبار» نیز عنوان یکی دیگر از کشتی گیران غیور مازنی است که به همراه دیگر شیران این استان در همان زمانی که عوامل سریال در حال ضبط این برنامه هزل بودند برای کشور جمهوری اسلامی ایران افتخاری جهانی کسب نمودند که با کمال تأسّف این عناوین در این برنامه به شوخی گرفته شد. ورزش کشتی در مازندران در گوشت و پوست تمامی آحاد مردم آمیخته شده و پهلوانان بزرگ این خطّه همواره در میادین جهانی برای کشور خود عنوان کسب نمودند ولی آقای مقدم و عواملشان به این مهم  نیز توجّه ننمودند.( سختی های راه کسب این عناوین خود جای تأمّل است)

کم رنگ کردن ارزشها و از بین بردن قباحت ضد ارزشهایی همانند دروغ از دیگر نکات منفی این سریال است؛ در بیشتر قسمت­های برنامه، بازیگران برای پیشبرد یا توجیه کارهایشان به دروغ متوسّل می­شدند. چرا کارگردان گرامی به گونه­ای فیلم را تهیه نموده که تمامی افراد خانواده برای هر کاری حتّی برای بیان وزن یا بیماری به دروغگویی بپردازند؟ شاید برای نویسندگان و دیگر عوامل، دروغگویی امری معمولی تلقّی می­شود که براحتی در تمام قسمت­ها از این ابزار استفاده می­کردند ولی باید به عرض کارگردان محترم رسانده شود مردم دیار علویان برای پیشبرد امور به دروغ متوسّل نمی­شوند.

تعجّب می کنم بازیگران این برنامه چگونه به خود اجازه دادند فرهنگ و گویش مردمی اصیل و نجیب را به بازی بگیرند؟ هنرپیشه به کسی گفته می شود که هنر خود را در راه اعتلا و ترویج فرهنگ و ارزشهای والا به کار گیرد. تا قبل از پخش، بازی کنندگان مجموعه از توانمندان هنرپیشگی محسوب می­شدند ولی با توجّه به عدم پایبندی به اصول، اکنون فقط همان بازی کننده به حساب خواهند آمد نه هنرپیشه­ی متعهد.

نمی­دانم در این سریال هدف چه بوده و چه چیزی را می خواسته­اند بیان کنند؟ پرسش مهمّی که برایم پیش آمده این است که با توجّه به وجود نخبگان علمی مازندرانی که در سطح بین المللی مطرح هستند و بیشترشان از روستاهای دورافتاده برخاسته­اند چرا در سه سری از این مجموعه فردی باسواد و تحصیل کرده را نقشی ندادند؛ یا اینکه آگاهانه فقط تیپ­های کمیک و بی­سواد را می­خواستند نشان دهند؟ در تایید این مطلب باید پرسید چرا تنها فرد تحصیل کرده­ی سریال- هما- را بدون لهجه­ی مازنی نشان دادند؟ آیا اینها هدفدار نمی باشد؟

با وجودی که در مازندران اماکن تاریخی و مذهبی و چشم اندازهای طبیعی زیبای بسیاری وجود دارد می­توانستند از این­ها، تصاویری جای دهند تا هم جاذبه­های گردشگری مازندران معرّفی و هم تصاویر دیدنی­تر می­شد.

از موارد ناقص بودن اطلاعات کارگردان همین بس که نمی­داند «علی­آباد» از شهرهای گلستان است نه مازندران، درحالیکه بارها گفته شده «علی آباد مازندران» این مورد نشان از عدم آگاهی کافی کارگردان از فرهنگ و موقعیّت جغرافیایی شهرهای این استان­ها دارد.

به شوخی گرفتن لهجه­ها و رفتارها و رسوم جز ایجاد شکاف در بین مردم، بهره­ی دیگری به دنبال نخواهد داشت. چرا که مردم کشورمان بدون توجّه به گونا­گونی لهجه و زبان و فرهنگ، همه خود را ایرانی می­دانند و در طول هشت سال دفاع مقدّس مردم شهیدپرور مازندرانی دوشادوش دیگر رزمندگان مناطق مختلف از آرمانها و کیان کشور اسلامی خود دفاع نمودند پس نباید مسائل قومی و گروهی را اینگونه دامن بزنیم و باعث اختلاف اقوام گوناگون و شریف کشورمان شویم.

از خداوند متعال می­خواهم به تمامی هنرمندان، تعهد و به کسانی که علاقه­مند به وارد شدن در این عرصه هستند، توان و یاری رساند.

تا توانی دلی به دست آور      دل شکستن هنر نمی­باشد

نویسنده : حسن غنیمتی
برای این پست 4 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • پاسخ به نظر چهار شنبه 20 فروردین 1393 - 13:58
  علی

  باعرض سلام خدمت همه ی معترضین به فیلم پایتخت...فیلم پایتخت یکی اززیباترین فیلمهایست که تابه حال ازصداوسیمای جمهوری اسلامی پخش شده است...چرا؟؟؟ 1.چونکه وقتی دراستانی به غیرازمازندران برید متوجه میشید که همهی مردم دیدشون نسبت به شمال ازآستارا تا به گنبدکاووس اینه که لهجه ی گیلانی دارند که این اشتباهه چرا که ما لهجه ی شیرین مازندرانی رو داریم که کارگردان و نویسندش به زیبایی هرچه تمام تر اونو به تصویرکشیدن..2درمورد آداب و رسوم مازندران اینکه هرنقطه ازایران کسفرکنید متوجه میشدکه مردم فکرمیکنن کارهمهی مازندرانی ها کشاورزی که این فیلم به زیبای نشون داد که درمازندران شغل های دیگری چون بنای گچ کاری راننده ی ترانزیت محیط بان آشپز پیمانکارساختو ساز نیز هست.3.این فیلم به زیبای علاقهی مازندرانی ها نسبت به فامیل و نشون داد.4این فیلم احترام بی حد به والدین حتی والدین خیالی رو هم نشون میده.(اینکه میگن پیرمردهای مازنی اصلا اینطوری نیستن مطمئن باشیدکه همجوره درهرمنطقه ی هست پدربزرگ بنده بیماری آلزایمر داره والان با وجود95سال سن تازه شروع کرده که ازما هروز نوشابه و کیک میخواد بااینکه هرچی میگیم واست ضررداره بازم میخواد پس پربیراه نگفتن) .5دراین فیلم به ضعف مازندرانی ها نسبت به تهرانی هارو خیلی زیبا نشون داده چراکه خود تهرانی ها ازاین ضعف باخبرن و خودشون و بالاتراز مازندرانی ها نشون میدن مثل اون صحنه ی فیلم که ارسطو میگفت مهمونا از تهران میان خیلی باکلاسن6.نکتهی بعدی اینکه مازندرانی ها فقط کافی از یکی یه سوتی بگیرن و اونو مسخره کنن که چنین چیزی هم خیلی خوب نمایش دادن.....مطمئن باشین اگه قرار فیلمی زیبای و زشتی کارامونو نشون بده همین فیلمه...نکته ی آخر اینکه با بررسی های که انجام شده مسافرین نوروزی مازندران امسال 30 درصد بیشتره شده بخاطر پخش همین فیلم چرا که زییبایی مازندران و خیلی زیبا بیان کرده

  7 6
 • پاسخ به نظر پنج شنبه 21 فروردین 1393 - 15:13
  زینب سادات

  سلام من با آقای غنیمتی کاملا موافقم طنز وقتی قشنگه که هدفی رودنبال کنه.الان هدف این هزل چی بود؟تواین فیلم تمام مازندرانی هارو ی خله به تمام معنا نشون دادن.الان این فیلم و رفتارا وتیکه کلاماشون شده سنبل مازندران.هرجا میگی مازنی ام میگن نققییی!!!!خوب این ینی چی؟ی مازندرانی از کسی تو کشتی باخت اونم به طرزفجیهی که اصن درسطح کشتی منطفه اسمی از اون شهر نیست.از رو ناچاری به ی کشتی گیر مازندرانی رو اوردن. حد اقل جای ی عذرخواهی ازطرف عوامل این فیلم هس مرسی

  9 2
 • پاسخ به نظر پنج شنبه 21 فروردین 1393 - 23:01
  ابوالفضل ساداتیان

  من در مورد متن مقاله کاری ندارم. و معتقدم هرکی یک نظری دارد و به گونه ی خاصی به سریال نگاه میکند. آقای غنیمتی هم به گونه ی کاملا تند و انتقادی و همینطور افراطی به سریال نگاه کردند. بیاییم به این سریال مثبت نگاه کنیم. مطمئنا برداشت های بهتری خواهیم داشت. اما در مورد شعر پایانی من فکر نکنم این سریال زیبا دل کسی را شکسته باشد. لااقل درصد کمی دلشان شکست. این نکته را با توجه به نظرسنجی که در پایتخت1 از میان مازندرانی ها انجام شد می گویم چون بیش از 83 درصد از مازندرانی ها از فیلم رضایت داشتن. و همین امر سبب ساخت پایتخت 2و3 شد. پس عوامل سریال پایتخت راهنرمند و هنر پیشه کاملا حرفه ای باید محسوب کرد چون دل مردم مازندران را به دست آورد.( با نوجه به شعر پایانی)

  6 3
 • پاسخ به نظر شنبه 23 فروردین 1393 - 14:25
  زینب سادات

  درپایتخت 1و2اکثرا فکر میکردن علی آبادی که ازش تو فیلم نام برده شده علی آباده کتوله ./////درصورتی که برای کارگردان درمجموعه آخر یه شهر فرضی محسوب شد.درسته واقعا نکات مثبتی هم داشت داشتن مثل تعهد نسبت والدین مهمان نواز بودن باهم بودن و...///ولی در مقابل نکات منفی به چشم نمیومد.اگه هدف نشون دادن فرهنگ ما بود واقعا توش کم کاری وجود داشت ولی اگه هدفشون به تمسخر گرفتن ما وخندوندن ملت بودخسته نباشیدعرض میکنم خدمت عوامل این برنامه دراین امر موفق شدن.

  6 3
دیدگاه شما در مورد : هدف از ساخت سریال پایتخت چه بود؟

هدف از ساخت سریال پایتخت چه بود؟

 

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS