امروز سه شنبه 28 آذر 1396
ساعت 01:50:01
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 36348

تاریخ انتشار : 14/03/1396 - 10:03

آغاز اجرای اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع تب کنگو در روستاهای استان مازندران

مدیرکل دامپزشکی استان مازندران گفت: اجرای اقدامات پیشگیرانه برای شیوع تب کنگو در روستاهای استان آغاز شد.

به گزارش جویباران، به نقل از روابط عمومی پزشکی قانونی استان مازندران،سید حسین رضوانی اظهار داشت: به منظور سمپاشی اماکن دامی و مبارزه با انگل‌های خارجی بدن دام، بیش از 10 هزار لیتر سم و مواد ضدعفونی کننده در اختیار ادارات دامپزشکی شهرستا‌ن‌ها قرار خواهد گرفت تا با انجام اقدامات پیشگیرانه به صورت رایگان برای دامداران مازندرانی از انتشار ویروس تب هموراژیک کریمه کنگو جلوگیری شود.

وی افزود: از آنجایی که این بیماری در دام زنده هیچگونه علائمی ندارد اما با توجه به وظیفه ذاتی دامپزشکی در بحث مبارزه با بیماری‌های دامی و انجام اقدامات پیشگیرانه به منظور جلوگیری از بروز و انتشار بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان، اقدامات لازم توسط این ادار کل در دستور کار قرار گرفت.

مدیرکل دامپزشکی مازندران از جمله اقدامات پیشگیرانه دامپزشکی استان را تهیه و توزیع سم و مواد ضد عفونی کننده به مقدار مورد نیاز برای سمپاشی اماکن دامی و مبارزه با انگل‌های خارجی بدن دام، تشدید اقدامات نظارتی بهداشتی دامپزشکی در کشتارگاه‌های دام، مراکز نگهداری و عرضه گوشت اعلام کرد.

رضوانی با اشاره به وجود کنه ای بنام هیالوما در بدن دام و اماکن دامی به عنوان عامل انتقال این بیماری ویروسی، افزود: این بیماری یکی از بیماری‌های ویروسی قابل انتقال بین انسان و دام بوده که عمدتاً از طریق گزش کنه و یا آلودگی با ترشحات دام و انسان بیمار انتقال می‌یابد و گزش کنه یا تماس با آن، تماس با دام بیمار و ترشحات آلوده و تماس با خون و ترشحات انسان مبتلا از عمده راه‌های انتقال این بیماری ویروسی محسوب می‌شود.

وی به هم استانی‌ها این اطمینان را داد که در صورت تهیه گوشت از مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکی و توجه به برچسب تگ روی لاشه ای که ممهور به مهر بهداشتی دامپزشکی بوده هیچ خطری مصرف کنندگان را تهدید نمی کند اما در این شرایط نگه داشتن گوشت تازه به مدت 24 ساعت در یخچال و استفاده از دستکش در زمان تمیز و یا خرد کردن گوشت الزامی است.

مدیرکل دامپزشکی مازندران، دامپزشکان، قصابان، چوبداران، سلاخان، خانم‌های خانه دار و کارکنان بیمارستان‌ها را از جمله افرادی نام برد که بیشتر از سایرین در معرض خطر این بیماری قرار دارند و تاکید کرد: در صورت رعایت بهداشت فردی حین کشتار دام توسط افراد مرتبط و جدی گرفتن هشدارهای دامپزشکی توسط آحاد جامعه از بروز این بیماری جلوگیری می‌شود.

وی از دامداران خواست با توجه به اجرای طرح ضربتی سمپاشی اماکن دامی و مبارزه با عامل انتقال دهنده این بیماری در بدن دام توسط ماموران دامپزشکی نهایت همکاری را با این ماموران داشته باشند و از برداشتن و له کردن کنه‌ها با دست جداً خودداری کنند.

منبع : تسنیم
دیدگاه شما در مورد : آغاز اجرای اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع تب کنگو در روستاهای استان مازندران

آغاز اجرای اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع تب کنگو در روستاهای استان مازندران

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS