امروز سه شنبه 28 آذر 1396
ساعت 01:48:49
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 36201

تاریخ انتشار : 08/03/1396 - 08:35

پیرمرد فال فروش: دوست د‌ارم آقاي روحاني را ببينم

در روزهاي داغ فضاي تبليغات انتخاباتي، عكس و فيلم پيرمرد فا‌ل‌فروشي كه فال‌هايش را براي حمايت از حسن روحاني بين مردم پخش مي‌كرد، دست به دست مي شد.پيرمرد قد خميده، همه دارايي اش فال‌هايي است كه اماني مي فروشد و از سود فروش آن ها، خرج خوراك خود را در مي آورد. در روزهاي آخر تبليغات تصميم مي گيرد همه داروندارش را براي ديدن خنده مردم خرج كند. با انتشار فيلم و عكس هاي او موجي مجازي براي پيدا كردن اين فرد صورت گرفت.

به گزارش جویباران،تلاش اين بود كه بدانيم چه چيز باعث شد تا او همه دارايي اش را براي حمايت از حسن روحاني بدهد. تلاش ها نتيجه داد و پيام هاي ارسالي به روزنامه به يك آدرس كلي ختم شد! ميدان وليعصر تهران 

 


ساعت ١٢ ظهر- شروع جست و جو

در ميان شلوغي هاي ميدان وليعصر، پيدا كردن فردي بدون هيچ نشانه و فقط با يك عكس كار دشواريست! جست و جوها آغاز شد. از چند مغازه دار درباره او پرسيدم. با ديدن عكس او را شناختند.«عمو‌مرتضي» صدايش مي كردند.مي‌گفتند پير مرد محترمي است كه چند سال در اين منطقه فال مي فروشد و جاي ثابتي ندارد.

ساعت١٣- ديدار در گوشه ميدان

جست‌و‌جو ها براي پيدا كردن پيرمرد فال‌فروش ادامه پيدا كرد و بهترين راه، جويا شدن آدرسش از كسبه ميدان وليعصر بود. بعد از يك ساعت او را در ضلع شمال غربي ميدان وليعصر پيدا كردم. چند بار از جايي كه او ايستاده بود، رد شده بودم اما انگار در گردش دور هم بوديم.دركنار چند دستفروش ديگر نشسته بود تا كمي استراحت كند.

براي باز شدن فضاي گفت و گو يك فال از او خريدم و از او خواستم برايم تفسيرش كند. بعد از كمي شوخي از او پرسيدم: مي داني اين روزها خيلي معروف شدي؟!

نگاهش را سمت يك نفر از دستفروش هاي شاهد گفت‌وگو برد و به او گفت: بفرماييد. گفتم مردم من را مي شناسند و شما باور نمي كنيد!

به او گفتم من آمده ام تا با شما صحبت كنم و ببينم چرا اين‌قدر معروف شدي؟!
 

موافقت كرد تا چند دقيقه اي با يكديگر به گفت‌و‌گو بپردازيم.
 
 

پيرمرد فال فروش كيست؟

«مرتضي كافي» ٧٢ ساله، اهل تهران است كه چند سالي است براي گذران زندگي در ميدان وليعصر تهران، فال مي فروشد. «عمو مرتضي» پيش از اين با اجاره تاكسي از صاحبان خودرو مسافركشي مي كرده و بعد از درد و ورم در ناحيه زانوي پاي‌راست، ديگر قادر به رانندگي نبوده و حالا با فروش فال به گذران زندگي مي پردازد.

گفت و گوي خودماني را با او درادامه مي‌خوانيد:

عمو مرتضي! درآمدت از همين فروش فال مي گذرد؟

نه! رييس مركز تجارت جهاني انگليسم!(مي‌خندد) خب فال فروشم ديگه. زندگي از همين مي‌چرخه!

چه شد كه تصميم گرفتي فال‌هايت را رايگان به مردم بدهي؟!

خوشم اومد از آقاي روحاني. عكسشو مي بينم بهم انرژي ميده. بقيه تو عكسا قيافه شون خيلي جدي بود. اما روحاني يه لبخندي به لب داشت كه خدا شاهده به دلم نشست. ديدم كه پاي راه رفتن ندارم. كاري هم از دستم بر نمياد. تنها كاري كه از دستم بر ميومد، اين بود كه همين فال هامو بدم به مردم. به خدا اگه پول داشتم، كل وليعصر رو شيريني مي‌دادم. نداشتم. داراييم همه‌اش همون فال‌ها بود.

پول فال‌هايت چه شد پس؟

فداي يك تار موي آقاي روحاني. مهم اين بود مردم شاد باشن.اگه اون يه نفر رييس جمهور مي‌شد، مشخص نبود مردم بتونن بخندن.

مردم چگونه از تو استقبال كردند؟

معركه اي بود براي خودش. فال هارو گرفتم بالا و شروع كردم به شعار دادن. مي گفتم روحاني پيروز است و دشمناش نابودن. يك جمعيتي زيادي داشتن فيلم و عكس مي گرفتن.

دستفروش: طرفداراي رئيسي با گوجه‌سبز مي زدندش.

واقعا؟

آره خدا وكيل. رد مي شدن و به من مي گفتن سيد اولاد پيغمبر رو تنها گذاشتي و بعد با گوجه سبز مي زدنم.

شما چه جوابي بهشون دادي؟

من هيچ كار نكردم. ديدم مي زنن فهميدم كارم درسته. بيشتر شعار دادم. فال مي دادم به مردم و شعار مي دادم. خودم شاد شده بودم، مردم هم مي‌خنديدن.

براي آقاي روحاني هم فال گرفتي؟

آره يه فال گرفتم خيلي خوب اومد. از همونجا فهميدم با توكل به خدا پيروزه.

عمو مرتضي! عكس هاي خودت رو هم ديدي؟

عالي‌اند. بهترين عكس هاي دنياست. خيلي‌ها اومدن پيشم. يه عده مي گفتن از طرف آقاي روحاني هستن و مي خوان من رو ببرن پيشش. از هيچ كدوم‌شون خبري نشد. تو هم اگه نمي توني منو ببري پيش روحاني، بهم اميد نده. اينجوري چشمم به خيابون خشك مي‌شه كه بالاخره كي ميان منو ببرن آقاي روحاني رو ببينم.

دلت مي خواد آقاي روحاني رو ببيني؟

من نه خونه اي دارم و نه خونواده اي ونه سنم مي‌خوره كه چيزي بخوام ازش. دوستش دارم. دلم مي خواد ببينمش و يه عكس باهاش بگيرم و بچسبونم به لباسم و بعدش راضي ام كه بميرم. آخه اينا(اشاره به دستفروش ها) منو اذيت مي كنن كه روحاني وقت نداره تورو ببينه.

دستفروش: ديدن روحاني روياست. نشدنيه. اين پيرمرد روياپردازي مي كنه.

عمو مرتضي: مي بيني؟ از بس كه افراد الكي اومدن و گفتن مي بريمت پيش روحاني، اينا اذيتم مي كنن.مي گن روياست(بغض مي كند) ولي هركه طاووس خواهد، جور هندوستان كشد. من ادامه مي دهم.

گفتي خونه نداري؟ كجا زندگي مي‌كني؟

تو همين خيابونا. اگه پول داشته باشم، زندگيم رو شاهانه مي‌كنم ميرم مسافرخونه يه كم به خودم برسم. پول نداشته باشم هم، زير آسمون خدا روي نيمكت مي خوابم.

بيشتر براي خواب كجا ميري؟

مسافرخونه ميدون راه آهن. پول نداشته باشم هم، جلوي راه آهن روي همون نيمكت ها مي خوابم.

راي هم دادي؟

نه.

چرا؟

شناسنامه ام رو دزديدن پول نداشتم برم دوباره بگيرم. راي ندادم ولي كلي راي براي آقاي روحاني گرفتم. هركس مي اومد فال بخره مي گفتم اگه به روحاني راي ميدي، فال ها رو مجاني ببر.

جواب مشتري ها چي بود؟

خيلي‌ها وقتي اين رو مي شنيدن، دستشون رو مي آوردن بالا (علامت پيروزي را نشان مي دهد) و خوشحال مي‌رفتن. بعضيا بيشتر فال مي خريدن.

از آقاي روحاني چي مي خواهي؟

من سنم از آرزو گذشته. هيچي هم نمي خوام. خدا شاهده براي دلم و شاد شدن مردم اين كار رو كردم. فقط دلم مي خواد آقاي روحاني رو از نزديك ببينم و يه عكس باهاش بگيرم بزارم رو قلبم.

فكر مي كني امكانش هست آقاي روحاني رو ببيني؟

خدا كنه حرف اين‌ها (اشاره به دستفروش) كه ميگن روحاني وقت نمي كنه ما رو ببينه،دروغ باشه. همينجا مي‌شينم تا يه روز بتونم ايشون رو ببينم.

عمو مرتضي ها را از ياد نبريم

روايت علاقه «عمو مرتضي» مانند داستان «ميرزا‌آقا» پيرمرد ميوه فروش اردبيلي، كبري رحمتي، پيرزن فومني يا پيرمرد سالخورده كُرد است. عمو مرتضي‌ها از كف جامعه آمده‌اند.دولت بايد قدر او و امثال او را بداند. در حالي كه يك كانديدا با درصد‌بندي ايرانيان ميان فقير و غني ديوار كشي كرد و كانديداي ديگري با شعار حمايت از محرومان به صحنه انتخابات وارد شد، اين افراد روحاني را انتخاب كردند و اين كار را براي دولت سخت‌تر از قبل مي‌كند. حمايت اين افراد نشانه بارزي براي دروغ بودن مرز‌بندي‌ها و درصد‌سازي‌ها بين مردم است. دولت بايد قدردان عمو مرتضي‌ها و ميرزا آقا باشد و اين سرمايه اجتماعي را براي خود حفظ كند و به خواسته‌هاي‌شان رسيدگي كند. كاش آقاي روحاني در لابه‌لاي برنامه‌هايش ديداري هم با عمو مرتضيِ فال فروش مي‌كرد تا آرزو به دل نماند.
 

دخالت اعضای کابینه در چینش هیات رئیسه از ادعا تا تکذیب!

دخالت برخی اعضای کابینه دولت تدبیر و امید در انتخاب اعضای هیات رئیسه مجلس و اشاره به جلسه (محمود واعظی) با اعضای فراکسیون مستقل ولایی که البته از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تکذیب شد و تلاش برا حذف «علی مطهری» از نایب رئیسی مجلس که این مساله را هم «کاظم جلالی» رئیس فراکسیون مستقلین ولایی رد کرد، از دیگر موضوعاتی بود که روز گذشته امیدی ها سعی کردند آن را به رسانه ها بکشانند و در مورد آن اطلاع رسانی کنند.

البته واکنش های زیادی به این سخنان اعضای فراکسیون امید نشان داده شد، از «کاظم جلالی» گرفته که تلاش برای حذف اعضای فراکسیون امید از ترکیب هیات رئیسه، حذف «علی مطهری» از جایگاه نائب رئیسی، ورود خود به ترکیب هیات رئیسه به عنوان نائب رئیس و... را تکذیب کرد تا «محمود واعظی» که تلاش خود و برخی اعضای دولت برای ورود به مساله انتخاب هیات رئیسه مجلس را خواست عده ای برای تلخ کردن شیرینی انتخابات و پیروزی مجدد دولت تدبیر و امید دانست.

دولت بنای ورود به انتخابات هیات رئیسه مجلس را ندارد 
 

البته نزدیک ترین مقام دولتی به مجلسی ها یعنی معاون رئیس جمهور در امور پارلمانی نیز این موضوع را بی پاسخ نگذاشت و درباره ورود دولت برای تعیین هیأت رییسه مجلس گفت: موضوع انتخاب هیات رییسه مجلس موضوع داخلی است و دولت به هیچ وجه بنای ورود به مسائل اداره مجلس را ندارد.

«حسینعلی امیری» ادامه داد: این موضوع از اختیارات خود نمایندگان محترم است و هر چه خودشان صلاح بدانند انجام می‌دهند دولت هم تصمیم را بر عهده آنان گذاشته است.

فارغ از همه این موضوعات در پس این گونه اظهار نظرها و تلاش های رسانه ای برخی نمانیدگان مجلس در آستانه انتخابات هیات رئیسه سناریوها و نکاتی به ذهن متبادر می شود که در ادامه به آن اشاره می شود.

اصلاح‌طلبان سهم بیشتری می‌خواهند؟ 
 

اولین نکته ای که از این مساله می توان برداشت کرد، این است که اصلاح طلبان مجلس یا همان اعضای فراکسیون امید با توجه به پیروزی «حسن روحانی» در انتخابات ریاست جمهوری و در دست گرفتن دوباره قوه مجریه آن هم به صورت نیابتی و همچنین کسب بخش اعظمی از کرسی های شورای شهر در کشور، قاعده قبلی یعنی عضویت 4 نماینده از هر فراکسیون برای هیات رئیسه مجلس را قبول ندارند و خواستار افزایش سهم خود در هیات رئیسه مجلس دهم برای سال دوم دارند.

در همین زمینه یک عضو فراکسیون مستقلین ولایی گفته بود که پیشنهاد اعضای فراکسیون امید این است که یک عضو هیات رئیسه مجلس باید از بین زنان نماینده انتخاب شود و یک سهمیه هم به نمایندگان اهل سنت داده شود که هر دوی این افراد نیز طبیعتا باید عضو فراکسیون امید باشند، لذا اعضای این فراکسیون با برهم زدن قاعده قبلی می خواهند تعداد اعضای اصلاح طلب هیات رئیسه مجلس حداقل به 6 نفر افزایش یابد.

 

به مرگ گرفته‌اند که به تب راضی شوند! 

مساله دیگری که از سخنان اعضای فراکسیون امید به ویژه «محمدرضا عارف» - که گفته بود ما (فراکسیون امید) برای همه جایگاه های هیات رئیسه مجلس گزینه داریم – می توان برداشت کرد این است که اعضای این فراکسیون نسبت به احتمال لابی دو فراکسیون اصولگرای مجلس و کاهش سهمیه خود در جمع اعضای هیات رئیسه نگرانی هایی دارند و حتی شاید اخباری در این خصوص به آنها رسیده است.

به نظر می رسد، اعضای فراکسیون امید که می دانند به طور قطع رأی اکثریت مجلس را در اختیار ندارد، با در پیش گرفتن چنین شیوه ای و طرح گزینه های مختلف خود برای عضویت در هیات رئیسه بنا دارند به نحوی عمل کنند که حداقل از کاهش سهم خود در جمع اعضای هیات رئیسه مجلس برای سال دوم مجلس دهم جلوگیری کنند؛ موضوعی که می توان از آن اینگونه برداشت کرد: « به مرگ گرفته اند که به تب راضی شود!».

طرح مساله تلاش برای حذف «علی مطهری» از جایگاه نایب رئیسی مجلس را که البته اعضای ارشد فراکسیون مستقلین ولایی آن را با قاطعیت رد کرده اند و گفته اند چطور می شود در جلسه ای با حضور شخص آقای مطهری برای حذف وی از ترکیب هیات رئیسه برنامه ریزی کرد را می توان در ادامه همین تاکتیک فراکسیون امیدی ها ارزیابی کرد. در حقیقت بنا به نظر برخی کارشناسان سیاسی اصلاح طلبان چشم به کرسی های بیشتر در هیات رئیسه دارند، اما کف خواسته های شان حفظ سهمیه فعلی در ترکیب هیات رئیسه مجلس است.

سناریو مهم ارتباطات حسنه دو رئیس‌قوه 
 

یک سناریوی مهم دیگر هم وجود دارد که از ان می توان به عنوان یکی از عوامل حاشیه های اخیر انتخابات هیات رئیسه مجلس یاد کرد. «علی لاریجانی» رئیس مجلس یکی از سیاسیون برجسته اصولگرا و البته میانه رو است که از ابتدای روی کار آمدن دولت تدبیر و امید به رئیس جمهور نزدیک بوده و روابط حسنه ای فی مابین این دو قابل کتمان نیست. تا جایی که بسیاری از مشکلات پیش روی دولت یازدهم در مجلس چه در مجلس نهم و چه در مجلس فعلی با تدبیر لاریجانی حل و فصل شده است که مهمترین آن را می توان تصویب برجام در خانه ملت دانست.

برخی تحلیلگران سیاسی بر این عقیده اند که با توجه به نزدیکی لاریجانی و روحانی چه به لحاظ سیاسی و چه به لحاظ فکری؛ رئیس قوه مقننه می توانست در انتخابات 1400 ریاست جمهوری با حمایت میانه روهای اصولگرا، اعتدالگرایان، دولت و شخص «حسن روحانی» محتمل ترین گزینه برای ریاست جمهوری پس از روحانی و ادامه مسیر تدبیر و امید باشد، اما گویا انتخابات اخیر در این مساله تشکیک ایجاد کرده است.

«اسحاق» بازی را به هم زد؟! 
 

حضور غافلگیرانه «اسحاق جهانگیری» در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، اگرچه ابتدا قرار بود صرفا در قامت کاندیدای پوششی روحانی باشد، اما ادامه کار را به گونه ای دیگر رقم زد. تا جایی که کارشناسان و بسیاری از چهره های اصلاح طلب معاون اول رئیس جمهور در دولت یازدهم را گزینه مطلوبی برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 یافتند.

برخی معتقدند که شاید این تغییر رویه، تغییر گزینه و اینکه شاید روحانی به جهانگیری به عنوان گزینه مطلوب پس از ریاست جمهوری خود بیاندیشد؛ لاریجانی و اطرافیانش را به واکنش وا داشته است و اتفاقات اخیر و حاشیه های ایجاد شده حول محور انتخابات هیات رئیسه مجلس شاید بنا به این دلایل باشد.

زمین بازی چطور تغییر می‌کند؟ 
 

بر اساس اظهار نظر تحلیلگران شاید بتوان این موضوع را نوعی پالس از بدنه حاکم مجلس به دولت ارزیابی کرد که در صورت داشتن چنین قصدی و در پیش گرفتن چنین رویه ای، می توان زمین بازی را طی 4 سال آینده به گونه ای دیگر تعریف و ترسیم کرد. موضوعی که شاید به ادعای ارتباط و رفت و آمد برخی اعضای کابینه به هیات رئیسه مجلس و جلسات آنان با برخی اعضای ارشد فراکسیون نزدیک به «علی لاریجانی» بی ارتباط نباشد.

به هر حال اتفاقاتی که چهارشنبه در جریان انتخاب اعضای هیات رئیسه مجلس دهم برای سال دوم رقم خواهد خورد و نوع چینش و ترکیب جدید اعضای هیات رئیسه خود گویای بسیاری از مطالب خواهد بود و پاسخ تحلیل های گوناگون و سئوالات مختلف حول محور حاشیه های ایجاد شده را خواهد داد.

منبع : قانون
دیدگاه شما در مورد : پیرمرد فال فروش: دوست د‌ارم آقاي روحاني را ببينم

پیرمرد فال فروش: دوست د‌ارم آقاي روحاني را ببينم

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS