امروز یکشنبه 30 مهر 1396
ساعت 04:30:47
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 36136

تاریخ انتشار : 04/03/1396 - 10:00

چاق‌های سالم و بیماری‌های جدی!

نتایج مطالعه جدید پژوهشگران بریتانیایی نشان داده است، افرادی که به نام «چاق سالم» شناخته می‌شوند نیز به طور کامل از مواجهه با بیماری‌های جدی در امان نیستند. این افراد در مقایسه با آنهایی که وزن عادی دارند، همچنان در معرض خطر بالاتر ابتلا به بیماری قلبی قرار دارند.

به گزارش جویباران، «عصر ایران» به نقل از وب ام‌دی نوشت: افرادی به عنوان چاق سالم در نظر گرفته می‌شوند که مشکلات متابولیک معمولا مرتبط با چاقی، مانند کلسترول بالا، کنترل قند خون ضعیف، بیماری دیابت یا فشار خون بالا را دارا نیستند اما این مساله مشخص نبوده است که آیا آنها در معرض خطر افزایش یافته برای مشکلات سلامت دیگر، مانند نارسایی قلبی یا سکته مغزی قرار دارند یا خیر.

در این مطالعه، پژوهشگران به تجزیه و تحلیل سوابق سلامت ۳.۵ میلیون نفر مربوط به بازه زمانی ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۵ که ۱۸ ساله یا بزرگ‌تر بودند، اقدام کردند که در ابتدا به بیماری قلبی مبتلا نبودند.

در مقایسه با افرادی با وزن عادی و بدون مشکلات متابولیک، افراد چاق سالم با ۵۰ درصد خطر بالاتر ابتلا به بیماری قلبی، هفت درصد خطر بالاتر سکته مغزی، خطر دو برابری نارسایی قلبی و خطر بیشتر ابتلا به بیماری عروق محیطی مواجه بودند.

همچنین، پژوهشگران دریافتند که خطر بیماری قلبی در افراد چاق مبتلا به تعدادی از مشکلات متابولیک افزایش یافته است. به عنوان مثال، در مقایسه با افرادی دارای وزن عادی و بدون ناهنجاری های متابولیک، خطر بیماری عروق کرونر قلب در افراد چاق دارای سه ناهنجاری متابولیک تقریبا سه برابر و خطر نارسایی قلبی تقریبا چهار برابر بود. احتمال ابتلا به بیماری عروق محیطی نیز بیش از دو برابر و خطر سکته مغزی ۵۸ درصد بالاتر بود.

به گفته پژوهشگران بریتانیایی، افراد چاق سالم نسبت به افرادی با وزن عادی و بدون مشکلات متابولیکی در معرض خطر بالاتر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب، بیماری عروق مغزی و نارسایی قلبی قرار دارند. در همین راستا، اولویت متخصصان سلامت بدون در نظر گرفتن وجود یا عدم وجود ناهنجاری‌های متابولیک باید ترویج و تسهیل کاهش وزن در میان افراد چاق باشد.

دیدگاه شما در مورد : چاق‌های سالم و بیماری‌های جدی!

چاق‌های سالم و بیماری‌های جدی!

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS