امروز یکشنبه 30 مهر 1396
ساعت 04:30:29
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 36004

تاریخ انتشار : 28/02/1396 - 14:41

گوشی هوشمند قند خون را افزایش می‌دهد

به لطف پژوهش صورت گرفته در دانشگاه نورث‌وسترن اکنون می‌دانیم که محیط اطراف نیز نقش مهمی در سوخت و ساز بدن انسان و خطر ابتلا به بیماری دیابت ایفا می‌کند. نور آبی که از نمایشگر دستگاه‌هایی مانند تلفن همراه ساطع می‌شود، می‌تواند موجب افزایش وزن و ابتلا به دیابت در انسان شود. مطالعه‌ای جدید نشان داده است که نور روشن نمایشگر گوشی‌های هوشمند می‌تواند زمینه‌ساز مقاومت به انسولین، قند خون بالا و افزایش چربی بدن شود.

به گزارش  جویباران، عصر ایران نوشت: «برای هر فردی که در تلاش برای کاهش وزن یا مقابله با دیابت است، این خبری جالب توجه محسوب می‌شود زیرا دیگر مساله مواد غذایی مصرفی و این که چه میزان غذا می‌خورید، مطرح نیست.

به لطف پژوهش صورت گرفته در دانشگاه نورث‌وسترن اکنون می‌دانیم که محیط اطراف نیز نقش مهمی در سوخت و ساز بدن انسان و خطر ابتلا به بیماری دیابت ایفا می‌کند. دانشمندان دریافتند که قرار گرفتن در معرض نور روشن مانند نوری که از نمایشگر گوشی‌هاش هوشمند یا تبلت‌ها ساطع می‌شود، مقاومت به انسولین را در مقایسه با مواجهه با نور کم هم در صبح و هم در شب افزایش می‌دهد. این در شرایطی است که شب هنگام، نور روشن موجب سطوح اوج گلوکز (قند خون) بالاتر نیز می‌شود. این به معنای آن است که اگر به طور مرتب از دستگاه همراه خود استفاده می‌کنید، به ویژه هنگام غذا خوردن یا شب‌ها، خود را در معرض مشکلات قند خون و افزایش وزن قرار دهید.

خطرات نور آبی

تا پیش از ظهور نور مصنوعی، انسان تمام نور مورد نیاز خود را از خورشید تامین می‌کرد. در طول روز نور مورد نیاز خود را دریافت می‌کردیم و هنگام شب تنها در معرض منابع کم نور مانند شمع یا نور آتش قرار داشتیم. این شرایط با ریتم شبانه‌روزی طبیعی ما که ریتم خواب بدن را تنظیم می‌کند و سوخت و ساز را افزایش می‌دهد، به خوبی کار می‌کرد. ریتم شبانه‌روزی ما طی بازه زمانی ۲۴ ساعته این که چه زمانی و چگونه بدن هورمون‌های مهم را ترشح کند، دمای خود را تغییر دهد، به خواب برود و بیدار شود را تحت تاثیر قرار می‌داد.

اما امروز به لطف نور فلورسنت (با پیری زودرس پیوند خورده است)، رایانه‌ها و دستگاه‌های قابل حمل، بدن ما در تمام ساعات شبانه‌روز در معرض نور روشن قرار دارد. امروزه وبگردی پیش از خواب یا مطالعه کتاب در کتابخوان‌های الکترونیکی و تبلت‌ها به یک عادت تبدیل شده و حتی افراد بسیاری همراه این دستگاه‌ها به خواب می‌روند.

عامل مشکل‌آفرین این منابع نور روشن چیزی است که به نام نور آبی شناخته می‌شود. نور آبی در طول روز به ما کمک می‌کند بیدار بمانیم، تمرکز و توجه را بهبود می‌بخشد و حتی به بهبود شرایط خلق و خو کمک می‌کند. اما قرار گرفتن در معرض نور آبی هنگام شب می‌تواند مشکل‌آفرین باشد. دانشمندان متوجه شده‌اند قرار گرفتن در معرض نور روشن هنگام غذا خوردن نه تنها روی سوخت و ساز تاثیرگذار است، بلکه می‌تواند روی مقاومت به انسولین و سطوح قند خون نیز اثرگذار باشد.

ساعت سوخت و ساز بدن خود را تنظیم کنید

در ادامه چند نکته که می‌توانند برای بازگرداندن ساعت طبیعی بدن و پرهیز از مشکلات قند خون و افزایش وزن در نتیجه مواجهه با نور روشن مد نظر قرار بگیرند، ارائه شده است:

در اوایل روز در معرض نور روشن، به ویژه نور طبیعی خورشید، قرار بگیرید.

هنگام غذا خوردن هرگز از تلفن همراه، رایانه یا دستگاه‌های دیگر استفاده نکنید.

هنگام شب میزان نور را در سطوح پایین حفظ کنید.

اگر در شیفت‌های شبانه کار می‌کنید، یا مجبور به استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی هستید، از عینک‌های مسدود کننده نور آبی یا تنظیمات و اپلیکیشن‌هایی که طول موج نور آبی را فیلتر می‌کنند، استفاده کنید.

از چراغ خواب‌هایی با نور کم و قرمز به جای آبی استفاده کنید تا هنگام شب در معرض نور روشن قرار نگیرید.

اگر در تلاش برای کاهش وزن یا مقابله با بیماری دیابت هستید، از قرار گرفتن در معرض نور روشن هنگام شب و زمان غذا خوردن پرهیز کنید. این اقدامی ساده است که می‌تواند نتایج قابل توجهی به همراه داشته باشد.

دیدگاه شما در مورد : گوشی هوشمند قند خون را افزایش می‌دهد

گوشی هوشمند قند خون را افزایش می‌دهد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS