امروز یکشنبه 01 بهمن 1396
ساعت 18:05:42
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 35983

تاریخ انتشار : 27/02/1396 - 10:12

زمانی که شهر جویبار توسط نامزدهای انتخاباتی به غوغاکده‌ای تبدیل می‌شود

با آغاز فعالیت تبلیغات انتخاباتی نامزدهای شورای شهر و روستا از 21 اردیبهشت ماه، تنور این ماراتن هر روز داغ‌تر می‌شود و شهرستان جویبار نیز ازاین امر مستثنی نبوده ولی متأسفانه گاهاً شاهد برخی بی‌قانونی‌ها در ستادهای انتخاباتی و ایجاد مشکلاتی برای مردم شهر هستیم.

زمانی که شهر جویبار توسط نامزدهای انتخاباتی به غوغاکده‌ای تبدیل می‌شود

به گزارش خبرنگار جویباران،با آغاز فعالیت تبلیغات انتخاباتی نامزدهای شورای شهر و روستا از 21 اردیبهشت ماه، تنور این ماراتن هر روز داغ‌تر می‌شود. نقش مهم تبلیغات در جمع آوری رأی برای نامزدها غیرقابل انکاراست و همچنین دارای نکاتی قانونی نیز هست که علاوه براین که شور انتخاباتی را در بین مردم افزایش می‌دهد، از سوی دیگر نباید خللی در کارهای عامه مردم ایجاد نماید.

شهرستان جویبار نیز ازاین امر مستثنی نبوده ولی متأسفانه گاهاً شاهد برخی بی‌قانونی‌ها در ستادهای انتخاباتی و ایجاد مشکلاتی برای مردم شهر هستیم که به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد.

 زمان تبلیغات این دوره حسب ماده 90 قانون و ماده 62 آیین نامه انتخابات طبق برنامه زمانبندی از تاریخ 96/02/21 لغایت 96/02/27  به مدت 7 روز است و یک روز  قبل از  روز رأی‌گیری  یعنی 8 صبح روز 28 اردیبهشت ماه تبلیغات ممنوع خواهدشد.

- طبق بند 2 ماده 62 آ. ش استفاده از هرگونه آثار تبليغاتي نامزدها و طرفداران آنان اعم از كاغذي، پارچه‌ای، مقوايي، فلزي و يا هر جنس ديگر با ابعاد بيشتر70 ×100 سانتي‌متر ممنوع است.که در سطح شهرستان جویبار توسط برخی کاندیدا رعایت نشده است در حالی که در قانون مکان آن نیز پیش‌بینی شده اما در شهر جویبار محل نصب آنان در پیاده‌روها و با داربست است که این سازه فلزی به هردلیلی سقوط کند امکان خسارت جانی و مالی نیز وجود دارد!

- صدر بند 8 ماده 62 آ. ش و  ذیل بند 8 ماده 62 آ. ش،الصاق هرگونه آثار تبلیغاتی نامزدها بر روي علائم راهنمایی و رانندگی، تابلوي بیمارستان، تابلوي مدارس و سایر مؤسسات آموزشی و تابلوهاي منصوبه در معابر عمومی توسط بخش دولتی و وابسته به دولت ممنوع است. با گشتی در شهرجویبار شاهدیم که شهرداری مکان‌های مشخصی رابرای نصب پوستر نامزدها آماده کرده است اما این نامزدهای شورای شهر  حتی به صندوق پست، تیر برق، کف پیاده‌رو، دیوار منازل و درختان وسط بلوار نیز هم رحم نکرده و پوستر و بنر تبلیغاتی خود را چسبانده‌اند. کسانی که قرار است به عنوان شورای شهر یک شهرستان به مردم خدمت و قوانین را اجرا کنند، امروز خود مجری تخلفات قانونی هستند که نیاز به پیگرد قانونی دارد.

- طبق بند 3 ماده 62 آ. ش اعلام نظر شخصیت‌ها در تأیید نامزدها با ذکر عنوان و مسئولیت آنان  ممنوع اعلام شده است و متأسفانه این تخلفات نیز در پوستر و کارت‌های تبلیغاتی نامزدهای شورای شهر جویبار دیده می‌شود. باید متذکر شد که افراد به عملکرد و سابقه افراد رأی می‌دهند نه به پدر، برادر، عمو،دایی یا نماینده مجلس.

این موارد از جمله تخلفاتی بود که در قوانین تبلیغاتی پنجمین دوره انتخابات شورای شهر و روستای آورده شده است.

نکات دیگری که شاید در آیین نامه‌ها بیان نشده، اما انسان به عقل سلیم آن را سرزنش و تقبیح می‌کند عبارت‌اند از:

- تجمع و مسدود کردن جاده‌های اصلی شهر که هر روز محل عبور هزاران خودرو است. به ویژه در شب‌ها که این موضوع بیشتر مشاهده می‌شود. کاندیدای محترم شورای شهر به این امر توجه داشته باشند شاید دراین شب‌ها خانواده‌ای نیاز به بیمارستان یا اورژانس یا آتش‌نشانی برای امدادرسانی، به این جاده نیاز داشته باشند؛ ولی مسدود کردن جاده نه تنها به نفع وجهه و شخصیت محترم شما نیست بلکه منجر به ایجاد تنش و ریزش آرای شما خواهدشد.

- پخش موزیک با صدای غیرمتعارف در جلوی ستادها، موضوع دیگری است که به یک امر فراگیری برای جذب مردم به ستادها به کار بسته می‌شود. شاید تاحدودی این امر مؤثر باشد ولی باید به این نکات توجه کنند که منازل مسکونی اطراف ستاد با چه مشکلاتی مواجه خواهندشد، گاهاً صدای موزیک آنقدر بالاست که موج باندها تن انسان و شیشه‌های ساختمان را به لرزه در می‌آورد، و با توجه به این که در آستانه امتحانات پایان ترم دانش‌آموزان قرار داریم انصاف نیست محیط خانه را که مکان آرامش و امنیت برای فرزندانمان است را به غوغاکده‌ای تبدیل کنیم تا نتوانند مطالعه کنندو یا با صدای بلند این موزیک‌ها بیماران در داخل خانه را برنجانیم و نکته مهم دیگری این که مسئولین ستادها بیشتر بر روی موزیک‌های در حال پخش دقت کنند تا موسیقی‌های غیرمجاز یا با صدای زن پخش نشود که در چند روز اخیر شاهد بودیم.

- نظافت ازدیگر نکاتی است که در اکثر ستادها رعایت نمی‌شود، میتینگ‌های شبانه و حضور طرفداران در ستاد با عکس و پوستر و پخش آنان توسط کودکان در خیابا‌ن‌ها و در نهایت دور انداختن آن توسط مردم، چهره زشتی را از شهر به نمایش می‌گذارد که زحمت آن برعهده پدران و برادران پاکبان ما است. شایسته نیست که برای موفقیت نامزدی کمر پدری یا برادری را خم کنیم.

- نامزدهای محترم شورای شهر به نوشته‌های درون پوسترهای تبلیغاتی توجه کنند که خدای نکرده شعارهای خلاف واقع یا اسما مقدس ذکر نشده باشد.

بداخلاقی ها نامزدها در فضای مجازی نیز دراین مجال نمی‌گجند و خود یک حدیث مفصل است از دفتر انتخابات این دوره که جای کار بسیار دارد.

کلام آخر این که نامزدهای محترم شهر و روستا همه شما برای خدمت به مردم پا به این عرصه گذاشتید و حضور دراین عرصه نیز بدون هزینه نیست، فقط به این نکته توجه داشته باشید که هرکدام که پیروز این میدان شدید؛  خدمت به مردم،  عمل به وظایف قانونی شوراها،  تفاهم و همدلی و دوری از مناقشات سیاسی و جناحی، گزینش، نظارت و همکاری با شهرداران و دهیاران، توجه به مختصات شهر اسلامی در برنامه‌ریزی‌ها، مبارزه با تجمل گرایی، مبارزه با فساد و رشوه‌خواری، تسهیل و تسریع كار مردم، استفاده از روش‌های علمی در اداره شهر، جلوگیری از قانون فروشی را سرلوحه کار خود قرار دهید و با خود این جمله را هر روز تکرار کنید: تهیه درآمد از هر طریق، چیز خوبی نیست.

 

و من الله التوفیق

دیدگاه شما در مورد : زمانی که شهر جویبار توسط نامزدهای انتخاباتی به غوغاکده‌ای تبدیل می‌شود

زمانی که شهر جویبار توسط نامزدهای انتخاباتی به غوغاکده‌ای تبدیل می‌شود

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS