امروز سه شنبه 28 آذر 1396
ساعت 01:52:51
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


آخرین اخبار
چاپ

کد خبر : 35948

تاریخ انتشار : 26/02/1396 - 09:30

عجله عربستان و روسیه برای تمدید قرارداد اوپک

روز دوشنبه عربستان سعودی و روسیه که ز تولید کنندگان بزرگ نفت جهان محسوب می شوند درباره ضرورت تمدید قرارداد کاهش تولید برای 9 ماه دیگر یعنی تا مارس 2018 توافق کردند تا بدین وسیله بتوانند اشباع جهانی نفت را مهار نموده و قیمت های این محصول را بالا ببرند.

به گزارش  جویباران، زمانمندی این اظهار نظر که نزدیک 25 می می باشد یعنی زمانی که اجلاس رسمی اوپک قرار است صورت بگیرد و همچنین لحن محکم این بیانیه بازار را شگفت زده کرده است و انتظار می رود که دلیل آن نیز تحصیل این اطمینان باشد که سایر اعضاء اوپک و تولید کنندگان بیرون از این گروه که در دور اول توافق مزبور شرکت داشته اند با این دو کشور برای تمدید قرارداد فعلی همراه شوند.

 
عجله عربستان و روسیه برای تمدید قرارداد اوپک
 
خالد الفالح وزیر انرژی عربستان و الکساندر نواک همتای روسی او در بیانیه مشترک  خود بدنبال این دیدار اعلام کردند آن ها توافق کرده اند تا قرارداد موجود را برای مارس سال آینده تمدید نمایند.
 
این وزراء متعهد شدند هر کاری که می توانند انجام دهند تا ذخائر جهانی را به میزان متوسط 5 ساله کاهش دهند و ابراز امیدواری کردند که در این باره حمایت سایر تولید کنندگانی که در قرارداد فعلی حضور نداشته اند را نیز به دست بیاورند.
 
فالح به جلسه مطبوعاتی پکن در کنار نواک اعلام کرد "درباره ذخائر نفت شاهد یک کاهش قابل توجهی بوده ایم اما هنوز به جایی که می خواستیم یعنی کاهش تا میزان متوسط 5 ساله نرسیده ایم. بنابراین به این نتیجه رسیدیم که توافق موجود باید تمدید شود"
 
عربستان سعودی که در حال حاضر ریاست اوپک را در اختیار دارد و روسیه که بزرگترین تولید کننده دنیا است با هم دیگر کنترل یک پنجم عرضه جهانی نفت را در دست دارند با این حال برای مقابله با قیمت های ضعیف معاملات آتی نفت LCOc1 CLc1 که حدود 50 دلار به ازای هر بشکه باقی مانده است به عجله افتاده اند.
 
سازمان کشورهای صادر کننده نفت و سایر تولید کنندگان از جمله روسیه در قرارداد فعلی که از اول ژانویه اجرایی ده است متعهد شده اند تولید خود را در طی شش ماه ابتدایی سال جاری تا حدود 1.8 میلیون بشکه در روز کاهش دهند.
 
در حالی که به طور کلی تمدید قرارداد کنونی توسط اوپک و روسیه دور از انتظار نبود، اما زمان مندی و لحن بیانیه باعث افزایش بیش از 1.5 درصدی معاملات آسیا شد.
 
ویرندرا چاوهان تحلیلگر انرژی اسپکتس در سنگاپور گفت "من فکر می کنم اوپک و روسیه تشخیص داده اند که برای جلب حمایت بازر آن هم در جایی که می خواهند از صرف تمدید قرارداد فعلی فراتر بروند باید از تاکتیک شوک و ترس استفاده کنند. نگاه بازار هم فقط به کاهش تولید نیست بلکه کاهش صادرات را نیز زیر نظر دارد و این همان چیزی است که برای تعادل دوباره بازار مورد نیاز است."
 
بنابر رسانه های روسی، روزنفت روسیه که بزرگترین تولید کننده این کشور است در تهیه این قرارداد نقش داشته است و آماده همکاری با تمدید کاهش ها است.
منبع : تابناک اقتصادی
دیدگاه شما در مورد : عجله عربستان و روسیه برای تمدید قرارداد اوپک

عجله عربستان و روسیه برای تمدید قرارداد اوپک

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS