امروز یکشنبه 29 بهمن 1396
ساعت 21:38:46
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 34441

تاریخ انتشار : 02/12/1395 - 20:45

نگاهی بر عملکرد ملی پوشان مازندرانی حاضر در جام جهانی

به احترام کمیل خبردار/ گونه های شسته شده از اشک یزدانی

نمایندگان استان مازندران در پیکارهای جام‌جهانی کرمانشاه عملکرد درخشانی را از خود بر جای گذاشتند.

به احترام کمیل خبردار/ گونه های شسته شده از اشک یزدانی

به گزارش خبرنگار جویباران، تیم ملی کشتی آزاد کشورمان که در رقابت‌های جام‌جهانی کرمانشاه از پنج کشتی‌گیر و یک مربی مازندرانی در ترکیب خود بهره می‌برد، موفق شد با درخشش این کشتی‌گیران و همچنین ملی پوشان استان‌های دیگر برای ششمین‌بار متوالی به مقام قهرمانی دنیا دست یابد.

در وزن 57 کیلوگرم، به دلیل عملکرد ضعیف رضا اطری، ملی‌پوش بابلی کشورمان در دو تورنمنت علیف و یارگین، کادر فنی تصمیم گرفت تا از این کشتی‌گیر در مسابقات جام‌جهانی استفاده نکند. اما در وزن 61 کیلوگرم بهنام احسان‌پور و مسعود اسماعیل‌پور از مازندران به عنوان نمایندگان کشورمان در مسابقات جام‌جهانی بودند که عملکرد درخشانی نیز از خود برجای گذاشتند.

احسان‌پور که بعد از حذف از مسابقات جهانی بوداپست با انگیزه جبران ناکامی آن مسابقات در کرمانشاه به روی تشک رفته بود، کشتی‌های قابل قبولی از خود به نمایش گذاشت که از مهم‌ترین آن می‌توان به پیروزی بر چنگیز اردوغان از ترکیه اشاره کرد. چنگیز اردوغان کشتی‌گیر روسی‌الاصل است که در سال‌های قبل با پرچم کشور روسیه و با نام اوپن سات بسیاری از کشتی‌گیران کشورمان را مغلوب کرده بود.

مسعود اسماعیل‌پور هم که نتوانسته بود به دلیل آسیب‌دیدگی در مسابقات اوپن شرکت کند، در تمرینات تیم ملی آن قدر خوب کار کرد که نظر محمدطلایی را برای حضور در این مسابقات به خود جلب کرد. وی در جام‌جهانی با شکست دادن کشتی‌گیران سرسختی همچون لوگان استیبر از آمریکا، قهرمان جهان در سال 2016 امید دارد که کادر فنی را برای دریافت مجوز حضور در مسابقات انتخابی تیم ملی برای مسابقات جهانی پاریس که به دلیل عدم شرکت در مسابقات اوپن از دست داده بود، مجاب کرده باشد.

مهدی یگانه جعفری که با درخشش در مسابقات جام یارگین جواز حضور در جام‌جهانی را کسب کرده بود، جو سنگین سالن مسابقات در کرمانشاه برایش قابل هضم نبود و نتوانست توانمندی‌های خود را به روی تشک به منصه ظهور برساند.

اما کشتی‌های حسن یزدانی در وزن 86 کیلوگرم سر و صداهای زیادی را به پا کرد. وی که به دلیل افزایش وزن دیگر قادر به کشتی گرفتن در وزن 74 کیلوگرم نبود، پس از المپیک تمریناتش رابه گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که بتواند خود را مهیای حضور در یک وزن بالاتر یعنی 86 کیلوگرم کند.

نخستین حضور او در وزن جدید در مسابقات جامتختی بود که محک مناسبی برای او در این وزن تلقی نمیشد. اما کشتی گرفتن در جام‌جهانی کرمانشاه با توجه به حضور کشتی‌گیران طراز اول دنیا در این وزن همانند شریف شریف‌اف دارنده مدال‌های طلا و برنز المپیک‌های گذشته و همچنین سلیم یاشار نائب‌قهرمان مسابقات المپیک‌ریو و همچنین دیویدتیلور آمریکایی محک به مراتب جدی‌تری برای او محسوب می‌شد. اما مبتلا شدن به سرماخوردگی شدید پیش از آغاز این مسابقات این اجازه را به یزدانی نداد که کشتی‌های همیشگی خود را به نمایش بگذارد. او هر چند در کشتی‌های مقدماتی به پیروزی‌های خوبی رسید، اما ضعف بدنی وی به دلیل تزریق زیاد آنتی بیوتیک توسط پزشک تیم‌ملی باعث شده بود که در زمان‌های دوم مبارزاتش آن صلابت تایم اول را نداشته باشد، تا جایی که این مشکل در فینال و مقابل دیویدتیلور کشتی‌گیر آماده آمریکایی‌ها گربانگیرش شد و در حالی‌که در تایم اول چهره هجومی از خود نشان داده بود، اما در تایم دوم بدنش تحلیل رفته و در پایان شکست را پذیرفت. این باخت برای این جوان جویباری آن‌قدر سنگین بود که نتوانست در جشن قهرمانی تیم ملی شرکت کند و با چشمانی گریان سالن مسابقات را به مقصد هتل ترک کند.

اما در وزن 125 کیلوگرم باز هم یک کشتی‌گیری جویباری بود که به داد کشورمان رسید و قهرمانی را برای ایرانی‌ها به ارمغان آورد. کمیل قاسمی که برای سومین سال سرنوشت قهرمانی کشورمان به کشتی او گره خورده بود، مثل همیشه با صلابت روی تشک حاضر شد و حریفش را مغلوب کرد تا تیم‌ملی ایران برای ششمین‌بار پیاپی به عنوان قهرمانی این مسابقات دست یابد. قاسمی در دورهای مقدماتی هم کشتی‌های بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشته بود.

اما نباید از زحمات عباس حاج‌کناری به عنوان تنها مربی مازندرانی حاضر در کادر فنی تیم‌ملی به‌راحتی گذشت. وی که به تازگی به تیم‌ملی دعوت شد، در اکثر کشتی‌های نمایندگان مازندران در کنار تشک حاضر می‌شد و در کنار سرمربی تیم‌ملی به کار کوچینگ ملی‌پوشان می‌پرداخت.

لازم به‌ذکر است، استان مازندران با وجود داشتن کشتی‌گیران بسیار شایسته  در دو زن 74 و 97 کیلوگرم، در مسابقات جام‌جهانی در این اوزان همچون وزن 57 کیلوگرم نماینده‌ای نداشت.

انتهای پیام/م.ذ

دیدگاه شما در مورد : به احترام کمیل خبردار/ گونه های شسته شده از اشک یزدانی

به احترام کمیل خبردار/ گونه های شسته شده از اشک یزدانی

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS