امروز یکشنبه 06 اسفند 1396
ساعت 17:28:59
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 33786

تاریخ انتشار : 07/11/1395 - 23:13

20 سال اجاره نشینی در موقوفات جویبار بدون پرداخت 1ریال!

رئیس اداره اوقاف‌وامورخیریه جویبارگفت: 314 موقوفه در شهرستان وجود دارد که ازاین تعداد 76 مورد زمین، 99مسجد و 106 حسینیه و تکیه وقفی است.

20 سال اجاره نشینی در موقوفات جویبار بدون پرداخت 1ریال!

حجت‌الاسلام اسماعیل مهری در گفت‌وگو با خبرنگار جویباران با اشاره به این‌که تا به‌حال در بحث موقوفات شهرستان جویبار کار اساسی شکل نگرفته است گفت: با توجه به این‌که در این سال‌ها اداره اوقاف جویبار زیر نظر قائمشهر بوده و به دلیل حجم وسیع کار و کمبود نیرو در ساماندهی موقوفات بسیار عقب هستیم.

وی بیان کرد: اصل برنامه‌های اداره اوقاف‌وامور خیریه ثبت سند و ثبت در سامانه وقف است که فعلا 50 درصد موقوفات شهرستان خارج از سامانه و به دست مردم به صورت سنتی اداره می‌شود.  

رئیس اداره اوقاف‌وامورخیریه جویبار اظهار داشت: در سال جاری 13 سند اولیه موقوفات گرفته، 3 سند موقوفات از دفترچه‌ای به تک‌برگی تبدیل، 45 سند در حال تبدیل وضعیت به تک‌برگی، 14 سند بقاع متبرکه صادر شد.

مهری افزود: در آینده نزدیک 100 سند اولیه موقوفات و بقاع متبرکه خواهیم داشت.

رئیس اداره اوقاف‌و امورخیریه جویبار اظهار داشت: 314 موقوفه در شهرستان وجود دارد که ازاین تعداد 76 مورد زمین، 99مسجد و 106 حسینیه و تکیه وقفی است.

مهری یکی از برنامه‌های آینده این اداره را هاهنگی با هیئت امنای سقاخانه‌ها و پایش این بقاع اعلام کرد.

وی با بیان این‌که شهرستان جویبار میزبان امامزادگان با برکتی است گفت: جویبار دارای 9 امامزاده مقدس و با برکت است که بیشتر این بقاع نیاز به کارعمرانی دارند که یکی از آنان امامزاده قاسم اسماعیل‌کلای بزرگ  است که به زودی مراحل ساخت ساختمان جدید آن شروع خواهد شد.

 رئیس اداره اوقاف‌وامورخیریه جویبار همچنین به امامزاده محمود لاریم اشاره و عنوان کرد: با توجه به این که این امامزاده در فاصله یک کیلومتری ساحل قرار دارد، می‌تواند با همت مردم شریف لاریم به یک قطب تفریحی و سیاحتی تبدیل شود.

مهری با بیان این‌که اداره تمامی اماکن متبرکه با مردم است گفت: اداره اوقاف‌وامور خیریه فقط وظیفه ثبت آن را در سامانه برعهده دارد و دخالتی در امور داخلی وعواید مالی ندارد و بعد از ثبت، عواید آن دوباره به مردم برای امامزاده بازگردانده می‌شود.

وی همچنین با ابراز تأسف از سؤاستفاده برخی سودجویان با نام امامزاده‌گان خاطرنشان‌کرد: برخی سودجویان با شایعه پراکنی و ایجاد مکان‌هایی با عنوان امامزاده جدید با احساسات مردم بازی و قداست امامزاده‌گان را خدشه‌دار می‌کنند.

رئیس اداره اوقاف‌وامورخیریه جویبار با گلایه از برخی متصرفان موقوفات گفت: بعضی از اماکن وقفی در شهرستان حدود 20 سال حقوق وقفی پرداخت نمی‌کنند.

این مسئول از سه موقوفه بزرگ در شهرستان جویبار خبر داد و افزود: موقوفه حاج نجف‌خان کردکلایی که شامل پلاک 25 جویباراست و روستاهای کردکلا، کوهی‌خیل، زین‌العابدین و گیل‌محله را در بر می‌گیرد.

مهری از همه خواست تا با پرداخت حق وقف، عواید آن در نیت اصلی موقوفه که عزاداری سیدالشهدا و روشنایی تکیه است به کار رود.

وی به موقوفه 75 هکتاری اشاره و عنوان‌کرد: مستأجران زمین 75 هکتاری مسیحی دشت دیوکلا الیمون، 15 سال حق وقف را پرداخت نمی‌کنند.

رئیس اداره اوقاف‌و‌امورخیریه جویبار از دو وقف بزرگ دیگر در دو سال اخیر در شهرستان خبرداد و گفت: مادر شهید توکلی خانه خود را که ارزش 4میلیارد و پانصدمیلیون تومانی دارد به نیت آموزش علوم‌قرآنی و احداث حسینیه شهید توکلی در سال 94 وقف کرد.

 

مهری همچنین ادامه داد: وقف بزرگ دیگر نیز زمینی به مساحت 180 متر توسط فرزندان حاج ابراهیم اقبالیان برای کارهای درمانی وقف و به وزارت بهداشت تحویل داده شد.

گفتنی است 22 اداره دولتی شهرستان جویبار در زمین‌های وقفی ساخته شدند.

 

 

دیدگاه شما در مورد : 20 سال اجاره نشینی در موقوفات جویبار بدون پرداخت 1ریال!

20 سال اجاره نشینی در موقوفات جویبار بدون پرداخت 1ریال!

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS