امروز سه شنبه 28 آذر 1396
ساعت 00:04:47
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 33077

تاریخ انتشار : 12/10/1395 - 14:52

در کارگروه اجتماعی کاهش طلاق مطرح شد

استفاده از ظرفیت‌های محلی در کاهش و پیشگیری طلاق

جلسه کارگروه اجتماعی با موضوع کاهش طلاق صبح امروز در فرمانداری شهرستان جویبار برگزار شد.

استفاده از ظرفیت‌های محلی در کاهش و پیشگیری طلاق

به گزارش خبرنگار جویباران، رجبعلی‌‌وهابی فرماندار شهرستان جویبار  کارگروه کاهش طلاق گفت: باید از ظرفیت‌های منطقه‌ای و محلی برای جلوگیری از افزایش پدیده طلاق استفاده کنیم.

وی افزود: می‌توانیم از افراد شاخص و ریش‌سفید محل عالمان دینی در مساجد، پایگاه‌های بسیج و شوراها ودهیاری‌ها در این مسیر بهره ببریم.

در ادامه این جلسه حجت‌الاسلام قنبرعلی بهرامی رئیس اداره تبلیغات اسلامی جویبار با بیان این‌که منفورترین حلال پرودگار طلاق است خاطرنشان‌کرد: طلاق شرایطی دینی دارد که برخی از افراد از آن بی‌خبرند یعنی پس از طلاق نمی‌توانند همسر خود را از خانه بیرون کنند بلکه باید به مدت سه ماه در عده بماند.

وی تصریح‌کرد: امروز قبح طلاق شکسته شده و عده‌ای بعد از طلاق جشن طلاق می‌گیرند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی جویبار گفت: باید از ظرفیت‌ها و استعدادهای محلی نهایت استفاده را کرد و زوجینی که قصد طلاق دارند ابتدا باید از این افراد نظر بخواهند و بعد به مراجع قضایی مراجعه کنند.

محمود فقیهان معاون فرهنگی سپاه ناحیه جویبار به مشکلات آموزش در بحث طلاق اشاره و عنوان‌کرد: ما در بحث آموزش پیشگیری و آگاه‌سازی جوانان در مورد آسیب‌های طلاق، فقط بر آموزش دختران تمرکز کرده‌ایم ولی در مورد آموزش پسران به عنوان عامل اصلی کار چندانی انجام نشد.

وی افزود: باید در بحث طلاق گفتمان‌سازی شود و آسیب‌ها و مشکلات پس از طلاق را به مردم نشان دهیم.

محمدعلی رحیمی رئیس شورای‌شهر جویبار دراین جلسه بر روش‌های سنتی تأکیدکرد و گفت: در گذشته اگر مشکلی بین زوج‌ها پیش می‌آمد با مراجعه به روحانی مسجد یا ریش سفید محل حل‌و‌فصل می‌شد.

وی نقش رسانه و تبلیغات را دراین موضوع بسیار تأثیرگذار دانست و افزود: متأسفانه سریال‌ها و فیلم‌های تلویزیونی ما بلعکس منتهی به طلاق می‌شود در حالی که صداوسیما با مخاطبان میلیونی خود در پیشگیری و آگاه‌سازی مردم نقش بسیار مهمی دارد.

اسرافیل‌یزدانی رئیس اداره بهزیستی شهرستان جویبار گفت: در سال‌های گذشته در شهرستان مرکز مشاوره کاهش طلاق داشتیم که به دلیل عدم استقبال تعطیل شد.

وی حضور کارشناسان و متخصصان حوزه ازدواج را در کلاس‌های آموزشی مهم دانست.

ابراهیم طاری  رئیس پلیس پیشگیری فرماندهی نیروی انتظامی جویبار به عوامل بروز طلاق اشاره و عنوان‌کرد: اعتیاد، مداخلات خانواده، رابطه نامشروع، فضای‌مجازی از جمله عوامل اصلی طلاق در شهرستان جویبار است.

سلیمانی رئیس اداره ورزش وجوانان شهرستان اشتغال و مسکن را دو عامل مهم در کاهش ازدواج در بین جوانان دانست و گفت: فضای مجازی، اختلافات مالی و تحصیلات، ارتباطات خیابانی، مهریه، مداخلات، تنوع طلبی جنسی از عوامل عمده بروز طلاق هستند.

محمدمدانلو بخشدار مرکزی شهرستان جویبار زن را بنیان خانواده عنوان و تصریح کرد: زنان به عنوان پایه‌های اصلی یک خانواده باید از دوران جوانی و دوره تحصیلی آموزش ببینند که نقش آموزش‌وپرورش دراین امر بسیار برجسته است.

وی آموزش مهارت‌زندگی را در کاهش طلاق مؤثر دانست و گفت: باید به صورت میدانی برای کاهش طلاق وارد شویم و از ظرفیت‌های محلی در این راه استفاده کنیم.

محمدحسین فقیه بخشدار گیلخواران جویبار دراین جلسه نقش شوراهای فرهنگی در روستاها را مهم عنوان کرد و افزود: با اهتمام و تقویت این شوراها در روستاها می‌توانیم آثار مثبتی را در زمینه کاهش طلاق شاهد باشیم.

وی فقرآکاهی، فقرمعیشتی، کم‌رنگ شدن باورهای دینی در زندگی، تغییرنیازها و سلایق در جامعه، نفوذ رسانه‌ها، دگردیسی فرهنگی و ضعف آموزشی را از جمله متغیرهای اصلی بروز طلاق عنوان کرد.

قاسمی رئیس شورای‌شهر کوهی‌خیل نیز بر شناسایی پراکندگی و همچنین عوامل بروز طلاق دز سطح شهرستان تأکید کرد.

عبدالرحمان فیروز مهر رئیس دادگستری شهرستان جویبار با بیان این‌که ناآکاهی مردم در مورد قوانین، عامل برخی طلاق‌ها است گفت: بسیاری از مردم هنوز 12 شرط در سند ازدواج خود را مطالعه نکردند.

وی به استفاده از ظرفیت‌های محلی در پیشگیری از طلاق اشاره و عنوان‌کرد: این امر مورد استقبال ما است ولی در مورد حمایت‌های قضایی از این افراد به صراحت در قانون ذکر نشده است، اما در قانون بندی در مورد میانجی وجود دارد که می‌توانیم براساس آن حمایت‌هایی را از افراد میانجی در پیشگیری از طلاق داشته باشیم.

 رئیس دادگستری شهرستان در پایان یکی از عوامل عدم حضور زوجین در معرض طلاق به مراکز مشاوره را هزینه بالای این مراکز دانست.

دیدگاه شما در مورد : استفاده از ظرفیت‌های محلی در کاهش و پیشگیری طلاق

استفاده از ظرفیت‌های محلی در کاهش و پیشگیری طلاق

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS