امروز دوشنبه 27 آذر 1396
ساعت 20:20:48
خانه آرشیو پیوندها جستجو درباره ما ارتباط با ما تبلیغات RSS

صفحه نخست

هنری

گفتگو

فرهنگی

اقتصادی

حوادث

سیاسی

علمی

اجتماعی

ورزشی


اخبار شهرستان جویبار
چاپ

کد خبر : 32824

تاریخ انتشار : 01/10/1395 - 12:44

احیای فرهنگ اصیل مازندرانی ولنگاری فرهنگی نیست!

شامگاه دوشنبه جشن "چله‌شو" به مناسبت فرارسیدن شب یلدا در اداره فرهنگ‌و‌ارشاد اسلامی شهرستان‌جویبار برگزار شد که فردای آن روز خبرها و تصاویری در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که این مراسم را مغایر با موازین اسلامی دانسته و ولنگاری فرهنگی معرفی کردند.

احیای فرهنگ اصیل مازندرانی ولنگاری فرهنگی نیست!

به گزارش خبرنگار جویباران، شامگاه دوشنبه جشن "چله‌شو" به مناسبت فرارسیدن شب یلدا در اداره فرهنگ‌و‌ارشاد اسلامی شهرستان‌جویبار برگزار شد که فردای آن روز خبرها و تصاویری در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که این مراسم را مغایر با موازین اسلامی دانسته و ولنگاری فرهنگی معرفی کردند.

دراین یادداشت کوتاه چند نکته برای شفاش‌سازی ذهن برخی از افراد که دغدغه فرهنگی دارند نگارش شد.

چله‌شو یا شب یلدا یکی از مراسمات کهن و با اصالت سرزمین تاریخی ایران، که همواره با شور و شوق و استقبال ملت ایران همراه است. این آیین با آداب‌ و‌ رسوم بسیار زیبا و متعددی از قدیم الایام انجام می‌شده که مجال بازگویی آن در این فرصت نیست. دراین راستا روزهای قبل یا بعد از این شب مراسماتی از سوی نهادهای فرهنگی برگزار می‌شود. اداره فرهنگ و ارشاداسلامی شهرستان جویبار نیز ازاین امر مستثنی نیست و در حرکتی زیبا و پسندیده با چند گروه فرهنگی اقدام به برگزاری جشن چله‌شو به همین مناسبت کرد. این مراسم که با حضور مسئولان استانی و شهرستانی آغاز شد؛ در میانه این جشن گروه محلی ماهتو به سرپرستی کمال محمدی، یکی از برادران هنرمند محمدی که احیاکننده فرهنگ و موسیقی اصیل مازندران هستند وارد سالن شدند که تعدادی از اعضای این گروه را بانوانی تشکیل می‌دادند که با لباس و پیرایش محلی وارد سالن شدند. پوشش این بانوان که لباس قومی و محلی طبری به تن داشتند جای هیچ شبهه‌ای برای افرادی که دغدغه فرهنگی دارند باقی نگذاشت. این بانوان در طول این مراسم که وظیفه نواختن سازها را برعهده داشته، هیچ حرکت زننده یا رفتار خارج از عرفی از آن‌ها دیده نشد و اصالت یک زن ایرانی را به اجرا گذاشتند.

اما جای بسی تأسف است که برخی افراد در سایت‌ها و شبکه‌های مجازی در بوق و کرنا کردند که این مراسم با رقص و آواز بانوان همراه بود، که این اخبار کذب محض است. در حالی که رسالت برگزاری چنین مراسماتی در چارچوب عرف و شرع، زنده نگه داشتن فرهنگ و آیین‌های ایرانی است و شهرستان جویبار با حضور 303 شهید خوشنام و بزرگوار یکی از مدافعان اجرای فرهنگ اسلامی- ایرانی  است که نمونه‌ای ازاین مراسم سالگرد اولین شهید مدافع‌حرم که به صورت بی‌نظیری و هرچه با شکوه تر برگزار شد. ازاین رو مردم شریف و مؤمن و شهید‌پرور جویبار با هرگونه برنامه‌های فرهنگی مغایر با موازین شرعی و قانون اساسی مخالفت خواهد کرد و خود علمدار مبارزه با ولنگاری فرهنگی هستند.  

دیدگاه شما در مورد : احیای فرهنگ اصیل مازندرانی ولنگاری فرهنگی نیست!

احیای فرهنگ اصیل مازندرانی ولنگاری فرهنگی نیست!

 

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین ها
RSS
خانه | آرشیو | پیوندها | جستجو | درباره ما | ارتباط با ما | تبلیغات | RSS